Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Prokurator chce zakazu wypowiedzi dla Donalda Trumpa

41

Prokuratorzy z Manhattanu zwrócili się w poniedziałek do sędziego nadzorującego sprawę karną przeciwko Donaldowi Trumpowi, aby zakazał byłemu prezydentowi atakowania świadków lub ujawniania tożsamości przysięgłych. Chcą również zakazu wypowiedzi na temat śledczych i pracowników sądu zaangażowanych w sprawę.

Prokurator chce zakazu wypowiedzi dla Donalda Trumpa
Donald Trump (PAP, JIM LO SCALZO)

We wnioskach złożonych przez biuro prokuratora okręgowego na Manhattanie, zwrócono uwagę na to, że Trump ma "długą historię atakowania świadków, śledczych, prokuratorów, sędziów i innych osób zaangażowanych w postępowanie sądowe przeciwko niemu". Formułując wniosek prokuratorzy, opierali się na podobnym dokumencie, który w ubiegłym roku rozpatrywał sąd w Waszyngtonie, w związku z inną sprawą przeciwko Trumpowi.

Jeśli sąd przychyli się do wniosku, były prezydent Stanów Zjednoczonych będzie zobligowany do powstrzymania się przed atakowaniem świadków, prokuratorów i pracowników sądu zaangażowanych w jego sprawę.

Jak wskazuje "The New York Times", prokurator Alvin L. Bragg chce, aby sędzia, Juan M. Merchan, chronił przysięgłych. Zespół Bragga zabiega o to, żeby Trump nie mógł publicznie ujawniać ich tożsamości. I chociaż były prezydent i jego sztab prawny mogą poznać nazwiska przysięgłych, ich adresy mają pozostać tajemnicą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czarne chmury nad Ukrainą. Niepokojące sygnały z USA

Należy się spodziewać, że reprezentujący Trumpa prawnicy odwołają się od zakazu, jeśli taki zostanie nałożony przez sąd.

Donald Trump zrobi wszystko, żeby opóźniać proces?

Michael Cohen, były prawnik Donalda Trumpa, a obecnie jeden z kluczowych świadków prokuratora Bragga, nie ma wątpliwości, że jego były szef zrobi wszystko, żeby maksymalnie opóźniać proces.

W miarę jak data 25 marca zbliża się coraz bardziej, Donald i jego zespół prawników odmieńców będą próbowali wymyślić nowe sposoby opóźnienia tej sprawy — powiedział Cohen, cytowany przez "The New York Times".

Obrońcy Trumpa zwrócili się do sądu z wnioskiem o uniemożliwienie Cohenowi składania zeznań. – Michael Cohen jest kłamcą – przekonują prawnicy byłego prezydenta. Oskarżają Cohena o krzywoprzysięstwo w procesie cywilnym Trumpa. Próbują przekonać sąd, że jego publiczne wypowiedzi wskazywały, że planował ponownie kłamać.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić