Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Przekopywał ogródek. Od razu wezwał policję. Niezwykłe znalezisko

155

W miejscowości Wólka Folwark (woj. mazowieckie), na jednej z posesji, odnaleziono ludzkie szczątki wraz z częścią umundurowania wojskowego. Mogą należeć do żołnierza Pułku Piechoty Carskiej Armii Rosyjskiej. Świadczyć o tym mają charakterystyczne elementy ubioru m.in. guziki oraz buty.

Przekopywał ogródek. Od razu wezwał policję. Niezwykłe znalezisko

Policja z Wyszkowa otrzymała zgłoszenie o odnalezieniu ludzkich szczątków. Na kości natrafiano podczas prac ziemnych prowadzonych na jednej z prywatnych posesji w miejscowości Wólka Folwark (woj. mazowieckie).

Na miejsce natychmiast skierowano zespół specjalistów oraz technika kryminalistyki. Przez kilka godzin wykonywano czynności procesowe, sporządzano dokumentację oraz zabezpieczono szczątki. Następnie kości zostały przewiezione do prosektorium, gdzie podano je szczegółowym oględzinom.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że szczątki mogły należeć do młodego żołnierza Pułku Piechoty Carskiej Armii Rosyjskiej. Wskazują na to przedmioty, które znaleziono na miejscu, czyli guzik od munduru z dwugłowym orłem, charakterystyczny pas z klamrą i długie buty,

Zobacz także: Archeologiczne relikty. Odkrycie na Podkarpaciu

W okolicach Wyszkowa znajduje się wiele żołnierskich mogił z początku XX wieku. Około 800 metrów od miejsca znalezienia szczątków jest zlokalizowany cmentarz poległych podczas I wojny światowej. Brali udział m.in. w walkach prowadzonych na terenie dzisiejszej gminy Rząśnik w lipcu 1915 roku.

W Carskiej Piechocie walczyło także wielu Polaków. O znalezisku z Wólki Folwark został powiadomiony Instytut Pamięci Narodowej, który jest w stałym kontakcie ze śledczymi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić