Wojciech Darewicz| 

Odkrycie z czasów II wojny światowej w polskim lesie. Tuż przy granicy z Rosją

47

W leżącym w województwie warmińsko-mazurskim Nadleśnictwie Górowo Iławskie leśnicy z Olsztyna odkryli pozostałości po obiektach wojskowych Trzeciej Rzeszy. Należały one do kompanii noszącej kryptonim "Korinthe".

Podstawy wieży Heinrich-Peiler
Podstawy wieży Heinrich-Peiler

Obiekty kompani "Korinthe" znane były dotychczas jedynie z dokumentów źródłowych. Jednostka ta specjalizowała się w naprowadzaniu na cel niemieckich myśliwców w czasie II wojny światowej. Dotychczas sądzono, że wykorzystywane przez nią instalacje ulokowane były dalej na północ, na terenie dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego.

Zasadniczym wyposażeniem stacji "Korinthe" były zestawy urządzeń radionamierników typu FuSAn 733, w którego w skład wchodziły dwa urządzenia: "Heinrich-Peiler" i "Hans E-Mess Gerät". W okresie późniejszym na wyposażenie zaczęto wprowadzać także urządzenia FuSAn 730/731 "Freya-EGON" - czytamy w komunikacje olsztyńskich leśników.

"Korinthe" służyła Trzeciej Rzeczy do namierzania własnych myśliwców. Wrogie samoloty lokalizowano przy pomocy innej stacji, która również znajdującej się w okolicy we wsi Topilkajmy. Jedna stacja przekazywała drugiej informacje o położeniu formacji alianckich maszyn.

Pozostałości instalacji oraz "tajemniczy budynek"

Co dokładnie odkryto? Przy granicy z Rosją udało się odnaleźć podstawy wież radionamiernika "Heinrich-Peiler" i podstawę radionamiernika "Freya-EGON". Część obiektów systemu została rozlokowana za obecną polską granicą, po stronie rosyjskiej.

Zobacz także: Zobacz też: Brytyjski obóz Hitlera. Pierwsze takie badania od wojny

W rejonie znaleziska znajduje się również, jak piszą o nim leśnicy, "tajemniczy budynek". Lokalnie jest on nazywany "suszarnią". Można jedynie przypuszczać, co się w nim znajdowało. Było to prawdopodobnie centrum dowodzenia systemem kompanii.

Do odkrycia w znaczący sposób przyczyniły się dwie osoby. To Cezary Piotrowski i Tomasz Sowiński. Ich rolę podkreślono w komunikacje Nadleśnictwa Górowo Iławeckie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić