o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jacek Dyrdak
|

Przerażające, co się dzieje z owadami. Jakby coś kontrolowało ich umysły

160
Podziel się

W amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia pojawiły się cykady, o których naukowcy mówią, że przypominają zombie. Owady są infekowane przez grzyba, a to, co się dzieje później, jest naprawdę przerażające.

Przerażające, co się dzieje z owadami. Jakby coś kontrolowało ich umysły
bDnFrpIR

Grzyb, który infekuje cykady, nazywa się Massospora cicadina. Naukowcy przeprowadzili badania, dzięki którym lepiej rozumieją jego wpływ na cykady. W pracy opublikowanej w czasopiśmie "PLOS Pathogens" stwierdzono, że grzyb w taki sposób nimi manipuluje, żeby infekowały one inne cykady.

Zainfekowany samiec porusza skrzydłami tak, jak to robi samica – stwierdzili naukowcy. Inne samce odbierają to jako sygnał godowy. Podczas kontaktu zarażają się grzybem, który zawiera psylocybinę – związek chemiczny obecny też w grzybach halucynogennych.

To, co się dzieje potem, jeży włos na głowie. Naukowcy mówią, że przypomina to "horror klasy B". Zainfekowana cykada zaczyna się rozpadać, ale nie umiera od razu. Wciąż jak gdyby nigdy nic lata i zaraża inne osobniki. Infekcja sprawia, że zachowuje się tak, jakby ktoś lub coś kontrolowało jej umysł.

bDnFrpIT
Ponieważ ludzie, tak samo jak insekty, są zwierzętami, lubimy myśleć, że mamy pełną kontrolę nad naszymi decyzjami i uważamy wolną wolę za coś oczywistego. Ale kiedy takie patogeny infekują cykady, zmieniają zachowanie cykad w taki sposób, że robią one rzeczy, które nie leżą w ich interesie, tylko w interesie patogenu – powiedział Brian Lovett, współautor badania, które prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Wirginii Zachodniej.

Cykady jak zombie

Cykady, które pojawiły się w Wirginii Zachodniej, są określane jako zombie z jeszcze jednego powodu. Ponad dekadę spędziły… pod ziemią. Są to cykady wieloletnie, o trzynasto- i siedemnastoletnim cyklu rozwojowym. To kolejna rzecz, która je wyróżnia na tle innych owadów.

bDnFrpIZ

Naukowcy mówią o "horrorze", jaki się rozgrywa w życiu zainfekowanych cykad, ale zaznaczają, że ludzie nie muszą się bać tych owadów.

Są bardzo łagodne. Do takiej cykady można podejść, podnieść ją, zobaczyć, czy ma grzyba, a potem odłożyć. Nie są one powszechnymi szkodnikami. Są po prostu bardzo interesującymi i dziwnymi owadami, mającymi bardzo dziwny styl życia – powiedział Lovett, cytowany przez CBS News.
Zobacz także: "Coś musiało się stać." Entomolog komentuje pojawienie się wielkich ciem
bDnFrpJu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(160)
Tak bedzie
4 miesiące temu
Będzie i taki wirus, że ludzie będą w ten sam sposób postępować. To będzie kara dla nas ludzi, że nie dbamy o to co nam najdroższe czyli matkę Ziemia.
ludź
4 miesiące temu
U ludzi też jest takie zjawisko i tak samo kontrolujący umysły patogen czyniący z ludzi krwawe zombie. Nazywa się pieniądz.
Slawianin
4 miesiące temu
To dokładnie, jakby opisać zależność parafian od kleru.
bDnFrpJv
skory
4 miesiące temu
To robota Chińczyków
Xxx69
4 miesiące temu
To przez 5g
Najnowsze komentarze (160)
2Q2 as
4 miesiące temu
Podwójna tor praktycznie w prądzie
Marek
4 miesiące temu
Chcesz fra... Ładnie
edyta
4 miesiące temu
A gdzie można skomentować "zapracowanego" Alanka????
sad
4 miesiące temu
No to zrobiom mutacje i na ludzi to dadza jak 5G i pseudo covid
ndti
4 miesiące temu
Ludzi tak kontroluje PIS Media I WHO...A Owady teź już mają własnego wirusa ....Koniec jest bliski.
leoś
4 miesiące temu
większość ludzi w Polsce zainfekowana jest grzybem pochodzenia pisowskiego, z kaczym zarodnikiem na czele, ludzie zakażeni mają podobne objawy do cykad
Ziutek
4 miesiące temu
Ta Cyklady zombie. Węgorzewo poniedziałek 10 rano Biedronka ludzie latają po sklepie jak kury bez głowy w koszykach same słabe produkty na przeciwko normalne polskie delikatesy zero ludzi zaopatrzenie sto razy lepsze może troszkę drożej ale LUDZIE warto tam zrobić zakupy.
niewolnik
4 miesiące temu
Nade moim umysłem kontrolę ma policja i rząd.Muszę żyć tak jak oni sobie życzą.
bDnFrpJn
Bicz Boży
4 miesiące temu
Czuję w tym celowe działanie PO i Trzaskowskiego. Nie mogąc wygrać ostatnio żadnych wyborów, postanowili zaatakować najpierw owady a potem zwolenników PiS.
Chory doktor
4 miesiące temu
Grzyby są również bardzo niebezpieczne dla człowieka powodują między innymi osłabienie, brak sił gdzieś wyczytałem że powoduje również problemy psychiczne typu złośliwość, zrzędliwość i ogólnie człowiek staje się innym człowiekiem.
alejak•pl
4 miesiące temu
Coś w tym jest. Po wyborach można sądzić, że jest zarażonych grzybem + 50% wyborców.
Janusz
4 miesiące temu
Może z Ideologia LPG jest tak samo? Tylko bęzyniaki!
CNNNC
4 miesiące temu
Po szczepionce bedzie z nami tak samo . Szczepionka zmieni nasze DNA . Bedziemy jak ludzkie GMO . Wiadomosci szokujace o wirusie to zmylka , zeby nas wystraszyc i zwrocic sie w kierunku szczepionki . To pul;apka . Wolnosc jest zagrozona jak nigdy . Zdepopuluja i zamienia w GMO
A słyszeli
4 miesiące temu
o toksoplazmozie? Powoduje brawurę. U gryzoni powoduje, że nie straszny im kot, który ją roznosi, przez co są dla niego łatwiejsze do upolowania. U ludzi też powoduje skłonność do zachowań ryzykownych. Udowodnione.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić