Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Przerażające. Koronawirus znacząco postarza mózg. Badań pokazują o ile lat

6
Podziel się:

Zdaniem naukowców osoby dochodzące do zdrowia po COVID-19 mogą odczuwać znaczący wpływ infekcji na funkcjonowanie mózgu. W najgorszych przypadkach zakażenie wirusem jest związane z osłabieniem umysłowym odpowiadającym starzeniu się mózgu nawet o 10 lat.

Przerażające. Koronawirus znacząco postarza mózg. Badań pokazują o ile lat
Zdaniem naukowców koronawirus przyspiesza starzenie mózgu nawet o 10 lat. (Getty Images)

Badanie pod kierownictwem Adama Hampshire, lekarza z Imperial College w Londynie, przeprowadzone na ponad 84 tys. pacjentach wykazało, że w niektórych ciężkich przypadkach zakażenia koronawirusem, infekcja wiąże się ze znacznymi deficytami poznawczymi utrzymującymi się przez wiele miesięcy.

Ponad 84 tys. osób z Wielkiej Brytanii, które twierdziły, że wyleczyły się z podejrzanego lub potwierdzonego przypadku COVID-19 przeszło testy poznawcze, które mierzą, jak dobrze mózg wykonuje zadania takie jak np. sprawdzające zdolność do rozwiązywania problemów, pamięć przestrzenną, uwagę.

Takie testy są szeroko stosowane do oceny wydajności mózgu m.in. przy chorobie Alzheimera, a także mogą pomóc lekarzom w ocenie tymczasowych zaburzeń mózgu. Zespół Hampshire przeanalizował wyniki 84 285 osób, które ukończyły badanie o nazwie Great British Intelligence Test. Wyniki badania opublikowane zostały na platformie medRxiv.

Osoby, które wyzdrowiały, w tym osoby, które już nie zgłaszały objawów, wykazywały znaczne deficyty poznawcze - napisali naukowcy w raporcie z badania.

Naukowcy stwierdzili, że deficyty poznawcze miały "znaczący wpływ", szczególnie wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, przy czym najgorsze przypadki wykazywały wpływ "odpowiadający średniemu 10-letniemu spadkowi wydajności wśród osób w wieku od 20 do 70 lat".

Trzeba zaznaczyć, że wyniki badań nie zostały zrecenzowane przez innych naukowców. Eksperci komentujący wyniki badania w mediach wskazują jednak, że funkcja poznawcza uczestników nie była znana przed COVID, a wyniki również nie odzwierciedlają długotrwałego powrotu do zdrowia, więc wpływ na funkcje poznawcze może być krótkotrwały.

Wyniki badania nie mogą być w pełni wiarygodne, ponieważ nie porównują wyników przed i po, i dotyczyły dużej liczby osób, które samodzielnie zgłaszały, że chorowały na COVID -19, ale nie wykazały pozytywnego wyniku testu diagnostycznego na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 - twierdzi Derek Hill, profesor z University College London

Autorzy badania przyznają, że wyniki te powinny posłużyć jako wezwanie do bardziej szczegółowego badania podstaw deficytów poznawczych u osób, które przeżyły zakażenie SARS-COV-2. Zespół naukowców nadal poszukuje pacjentów do swoich badań.

Zobacz także: Prof. Simon: prawdopodobna granica do niewydolności systemu to 30 tys. zakażeń dziennie (WIDEO)
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Kasia
2 lata temu
Alkohol też i jakoś nikt się tym nie przejmuje.
Ewa
2 lata temu
Dobry news na poprawę humoru :)
bimber
2 lata temu
Sejmowych geniuszy to nie dotyczy.W tym przypadku korona zaczadza na 100lat.
Kas
2 lata temu
Widzę to po posiłkach w sejmie nie trzeba żadnych badań
🥴🥴🥴
2 lata temu
Czy to już zabytek?
👽👽👽
2 lata temu
Pewnie o 100 lat🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić