Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

COVID-19. Niedobór tej witaminy może mieć duże znaczenie

256

Epidemia koronawirus wciąż przyspiesza. Liczba zakażeń w Polsce i na świecie rośnie w niepokojąco wysokim tempie. Naukowcy szukają rozwiązań, które pomogą w tej trudnej walce z epidemią. Okazuje się, że jedną z takich opcji może być witamina D.

COVID-19. Niedobór tej witaminy może mieć duże znaczenie
Koronawirus. Naukowcy sprawdzili, czy witamina D może pomóc (Getty Images)

Naukowcy z University of Birmingham zbadali, czy witamina D ma znaczenie. Wnioski płynące z ich prac są jednoznaczne. Wynika z nich, że rzeczywiści "witamina słońca" może pomagać w walce z COVID-19.

Badacze przeanalizowali 392 próbki krwi. Pobrano je od lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, pracowników laboratorium sekretarek czy też radiologów - wylicza medonet.pl.

Co udało się zaobserowować? Chociażby to, że wśród osób z niedoborem witaminy D aż 72 proc. uzyskało dodatni wynik testu na obecność przeciwciał koronawirusa. To oznacza, że wcześniej dana osoba przebyła już infekcje. Taki wynik odnotowano też u 51 proc. osób, które miały odpowiedni poziom "witaminy słońca".

Rezultaty tych badań sugerują zatem, że witamina D może mieć znaczenie. Jeżeli cierpimy na jej niedobór, to być może będziemy bardziej podatni na koronawirusa.

Koronawirus. Witamina D pomaga w walce z pandemią?

Najnowsze badania wskazują na to, że dzięki zażywaniu witaminy D możemy zwiększyć szanse na uniknięcie zakażenia koronawirusem. Ta substancja pozytywnie wpływa na nasz organizm, a przede wszystkim wzmacnia układ odpornościowy. Na pewno warto się w nią zaopatrzyć i regularnie przyjmować. Nie zaszkodzi, a może pomóc.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić