Przeraźliwy płacz niesie się po Tatrach. Malec desperacko szuka matki

101

W okolicach Kasprowego Wierzchu w Tatrach biega samotny mały niedźwiadek. Na filmikach z gór widać, że maluch płacze i rozpaczliwie szuka swojej mamy. Sugeruje się, że może ona nie żyć. W celu zapewnienia zwierzętom spokoju zamknięto szlaki w okolicach — informuje Tatrzański Park Narodowy.

Przeraźliwy płacz niesie się po Tatrach. Malec desperacko szuka matki
Zagubiony niedźwiadek w Tatrach (Getty Images, Twitter, Maciej Luczniewski/NurPhoto)

Nagranie spod stacji kolejki górskiej na Kasprowy Wierch w okolicach Myślenickich Turni udostępnił lokalny portal "Tygodnik Podhalański". Na filmiku widać, jak mały niedźwiedź biega pod stacją i płacze, najprawdopodobniej szukając swojej matki.

Zaczynamy się coraz bardziej martwić o los tego malca. Matka nie daje znaku życia. [...] Serce się kraje — piszą autorzy postu.

Samotny niedźwiadek w górach. "Serce się kraje"

Pojawiają się sugestie, że niedźwiedzica — matka młodego — może nie żyć. Tatrzański Park Narodowy informuje jednak, że te informacje nie są w żaden sposób potwierdzone. Mogła porzucić dziecko, albo niedźwiadek wypadł z gawry.

Faktem jest, że to jest młody, tegoroczny niedźwiedź i powinien być z matką. Widziany jest jednak sam. Na śniegu obserwowaliśmy także tropy większego niedźwiedzia. Mogą być to tropy matki, ale w tym rejonie jest jeszcze kilka tropów innych dorosłych niedźwiedzi - relacjonował w rozmowie z PAP specjalista TPN ds. niedźwiedzi Filip Zięba.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

TPN zamyka szlaki

Taternicy śledzą na bieżąco tę sytuację i zamierzają działać według wypracowanego schematu. - Jest duża szansa, że młody zostanie z powrotem przygarnięty przez matkę. Może też być odwrotnie. Jeżeli jest cień nadziei, że przyroda sobie sama poradzi i matka się zaopiekuje młodym, to trzeba dać szansę — przekonywał Zięba.

Zdaniem pracowników TPN, najważniejsze jest zapewnienie spokoju w tym miejscu, tak aby nie dochodził tam element ludzki. W związku z tym park narodowy poinformował, że zostały zamknięte szlaki turystyczne Kuźnice — Myślenickie Turnie — Kasprowy Wierch, szlak dojściowy z Goncisk do dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej oraz szlak narciarski Myślenickie Turnie — Wyżnia Goryczkowa Rówień.

Zobacz także: Nowoczesny dom z bali z widokiem na Tatry. Koszty utrzymania zaskakują
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić