Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Przewidział, co przyniesie COVID-19. Przedstawia przerażający scenariusz

14

Luthais McCash, naukowiec z Uniwersytetu Leicester w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że przewidział przebieg pandemii koronawirusa. Od marca prawie nie opuszcza swojego domu i wierzy, że wirus będzie siał spustoszenie przez wiele lat.

Przewidział, co przyniesie COVID-19. Przedstawia przerażający scenariusz

26-letni Luthais McCash specjalizuje się w matematyce stosowanej i modelowaniu matematycznym. Jego pierwszy artykuł naukowy, w którym analizował, jak modelować rozprzestrzenianie się raka, został opublikowany, gdy miał 16 lat. Został wówczas okrzyknięty przez niektóre media "geniuszem".

Młody naukowiec twierdzi, że jego doświadczenie dało mu dobry wgląd w pandemię koronawirusa i poprawnie przewidział jej przebieg. Podkreśla, że sprawdziły się jego prognozy dotyczące liczby zakażeń i zgonów.

Pandemia nigdy się nie skończy? Naukowiec ostrzega

McCash ostrzega, że pandemia może nigdy się nie skończyć, jeśli lockdown nie będzie przedłużony. Jednocześnie twierdzi, że ludzie nie powinni pokładać nadziei w szczepionce, ponieważ nie wiadomo, czy będzie ona skuteczna i ile osób ją przyjmie.

Mój pogląd - i mam nadzieję, że się mylę - jest taki, że pandemia nigdy się nie skończy, jeśli nie zdecydujemy się na strategię tłumienia. Opracujemy mechanizmy radzenia sobie z tym lepiej, ale to nie zniknie - powiedział naukowiec.
Musimy zatrzymać wszystko. Potrzebujemy 12-miesięcznej blokady. Zdaję sobie sprawę, że będzie to miało ogromny wpływ na dochody ludzi, ich życie, ale to jest potrzebne. To wystarczająco dużo czasu, aby umożliwić stłumienie wirusa. Mówię to patrząc na tempo infekcji i analizy zachowania. Nie jestem wirusologiem ani immunologiem, ale jestem naukowcem, którego pasjonują dowody empiryczne - dodał.

Naukowiec podkreśla, że od marca prawie nie wychodził z domu. Zaznacza, że ludzie są bardzo nieodpowiedzialni i nie przestrzegają zasad, przez co rośnie liczba zakażeń.

Myślę, że ludzie powinni zachować dystans społeczny, nosić maski, być czujnym, nie narażać innych. W tej chwili ludzie nie przestrzegają zasad. W lutym nastąpi silny wzrost liczby przypadków. Do lata nastąpi kolejna blokada. W marcu mówiłem, że będziemy się z tym zmagać przez co najmniej 2 lata, a teraz minęło już 8 miesięcy. To będzie cykliczne - chyba że coś z tym zrobimy - podkreśla.

Zobacz także: Koronawirus. Dr Michał Sutkowski o trzeciej fali COVID-19 w Polsce

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić