Przygotowano je dla Rosjan. Tak dowiedzą się prawdy o wojnie

"Dziś Putin zabija cywilów na Ukrainie. Czy zgadzasz się na to?" - brzmi treść plakatu, które zamieszczono na litewskich dworcach. Przez kraj przejeżdżają bowiem pociągi z Rosji do Kaliningradu, dlatego kolejarze liczą, że uda im się przekazać w ten sposób prawdę na temat wojny w Ukrainie.

Przygotowano je dla Rosjan. Tak dowiedzą się prawdy o wojnie
Plakaty skierowane do Rosjan na Litwie (Twitter)

Choć rosyjskie pociągi nie jeżdżą już do większości krajów europejskich, nadal utrzymywane jest połączenie z Kaliningradem, które biegnie przez Wilno. Sugerując, że tymi pociągami jeździ dużo Rosjan, Litwini zamieścili na dworcach w kraju nietypową wystawę zdjęć.

Antywojenne plakaty na dworcu w Wilnie

Na zdjęciach widzimy tragiczne skutki wojny w Ukrainie, w tym zniszczenia i zbrodnie dokonane przez rosyjskich żołnierzy. Do plakatów dodano tekst w języku rosyjskim: "Dziś Putin zabija cywilów na Ukrainie. Czy zgadzasz się na to?".

Koleje Litewskie liczą, że w ten sposób uda się przekazać Rosjanom prawdziwą informację na temat tego, co dzieje się w Ukrainie, a słowa rosyjskich dowódców o tym, że "niszczone są tylko obiekty wojskowe" są elementem kłamliwej propagandy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

"W wolnym kraju nie ma ucieczki od rzeczywistości"

Ta wystawa ma na celu rozpowszechnianie informacji o wojnie. Wybraliśmy zdjęcia, które oddają ponurą rzeczywistość, w jakiej znaleźli się mieszkańcy Ukrainy. Poprzez tę wystawę chcemy szeroko szerzyć przesłanie, że w wolnym kraju nie ma ucieczki od rzeczywistości – powiedział Jonas Staselis, prezes Litewskiego Klubu Fotografów Prasowych, cytowany przez portal Rynek Kolejowy.

Oprócz tego na dworcu w Wilnie pojawiają się komunikaty głosowe w języku ukraińskim, które wyrażają słowa wsparcia dla Ukraińców, a na tablicach stacyjnych pojawia się słynne ukraińskie hasło "Chwała Ukrainie".

100 rosyjskich pociągów przez Litwę

Pociągi Kolei Rosyjskich (RŻD) łączące Kaliningrad z pozostałą częścią Rosji cały czas kursują przez terytorium Litwy. Przez Wilno jadą pociągi łączące Kaliningrad z Petersburgiem, Moskwą. Łącznie w ciągu miesiąca przez stolicę Litwy przejeżdża około 100 składów.

Zobacz także: "To byłby jasny sygnał dla Rosji". Ekpert wskazuje drogę dla NATO
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić