aktualizacja 

Przyjaciel Putina w rękach Ukraińców. Zełenski triumfuje

Na oficjalnym Telegramie Wołodymyra Zełenskiego pojawiła się, że informacja, że udało się schwytać Wiktora Medwedczuka. To ukraiński oligarcha i bliski przyjaciel Władimira Putina.

Przyjaciel Putina w rękach Ukraińców. Zełenski triumfuje
Wiktor Medwedczuk został schwytany. (Telegram, Twitter)

Wiktor Medwedczuk od lat stał na czele prorosyjskich sił nad Dnieprem. Jest jednym z najbogatszych Ukraińców. Bardzo blisko przyjaźni się z Władimirem Putinem, który jest także ojcem chrzestnym jego córki. Mówi się, że finansował piątą kolumnę rosyjską w Ukrainie.

Poszukiwany za zdradę ojczyzny

W maju 2021 roku Medwedczuk trafił do aresztu domowego. Podejrzewa się go o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Jak twierdzą ukraińskie służby, miał także sprzyjać działalności organizacji terrorystycznej. 24 lutego, czyli w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, Medwedczuk nagle zniknął.

Jak przekazywał Ołeksij Arestowycz, doradca ukraińskiego prezydenta, oligarcha zbiegł w nocy, gdy zaczęły się ataki. Prawdopodobne pomogli mu w tym przekupieni ochroniarze lub urzędnicy pracujący wcześniej dla administracji poprzedniego prezydenta. Od tamtej pory był intensywnie poszukiwany.

Teraz w mediach społecznościowych Zełenskiego pojawiła się informacja o schwytaniu oligarchy. Na zdjęciach widać Medwedczuka ubranego w mundur z flagą Ukrainy na ramieniu. Szczegóły akcji nie są jeszcze znane. Nie wiadomo gdzie do tej pory ukrywał się oligarcha.

Dzięki SBU przeprowadzono specjalną operację. Bardzo dobrze! Szczegóły później - napisał prezydent.

- Można być prorosyjskim politykiem i latami pracować dla państwa-agresora. Można się chować przed sprawiedliwością. Można nawet nosić ukraiński mundur wojskowy jako przebranie... Ale czy pomoże to uciec od kary? Nie ma mowy! Łańcuchy czekają. I na takich samych zdrajców Ukrainy, co ty. Agenci wywiadu Federacji Rosyjskiej, pamiętajcie - i tak was znajdziemy! - czytamy na profilu SBU.

Dziękujemy wszystkim pracownikom SBU, w szczególności pracownikom kontrwywiadu i śledczym, którzy wykonując zadanie prezydenta Ukrainy pokazali profesjonalizm (...) Żaden zdrajca nie ucieknie od kary - powiedział szef SBU Ivan Bakanov.

Komentatorzy natychmiast zauważyli, jak wielką wagę ma ta informacja.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Czy Putin zostanie obalony? Miller o dwóch możliwościach
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić