Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Przywrócą karę śmierci? Dla niego sędziowie chcą zmienić zasady

183
Podziel się

Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych rozważa przywrócenie kary śmierci na szczeblu federalnym specjalnie dla Dżochara Carnajewa, zamachowca z maratonu w Bostonie. Konserwatywni sędziowie naciskają na zmianę zasad.

Przywrócą karę śmierci? Dla niego sędziowie chcą zmienić zasady
Dżochar Carnajew zostanie skazany na śmierć? (Getty Images)
bEKvqKIB

Dżochar Carnajew zostanie zabity? Konserwatywne skrzydło amerykańskiego Sądu Najwyższego w postaci sześciu sędziów, chce przywrócenia kary śmierci na szczeblu federalnym specjalnie dla zamachowca z maratonu bostońskiego.

Trzech liberalnych sędziów uważa, że należy rozważyć skargę obrońców zamachowca. Obrona wytyka sądom niższych instancji rzekome błędy, w tym nieuwzględnienie roli, jaką w zamachu odegrał starszy brat Dżochara, Tamerlan Carnajew.

bEKvqKID

Przywrócą karę śmierci? Dla niego sędziowie chcą zmienić zasady

Sąd okręgowy odrzucił dowody, które wskazywały na to, że 26-letni Tamerlan był radykalnym islamistą i mózgiem całej operacji, a 19-letni wówczas Dżochar był pod silnym wpływem brata i wykonywał jego rozkazy. Tamerlan zginał w strzelaninie z policją podczas obławy. Obrona apeluje o wyrok dożywotniej kary więzienia bez możliwości zwolnienia warunkowego dla obecnie 28-letniego Dżochara.

Nie ma wątpliwości, że zamach dokonany podczas maratonu w Bostonie był szokującym aktem terroru, jednak sąd okręgowy popełnił dwa poważne błędy, przez co nie dopełniono warunków sprawiedliwego procesu - podkreśla Ginger Anders, obrończyni Carnejewa, cytowana przez CNN.
bEKvqKIJ

Zamach podczas maratonu w Bostonie

8 kwietnia 2015 roku ława przysięgłych uznała Dżochara Carnejewa za winnego zabójstwa trzech osób i ranienia 264 poprzez zdetonowanie 15 kwietnia 2013 roku dwóch bomb na mecie maratonu w Bostonie. Uznała go też za winnego zastrzelenia policjanta trzy dni później. Carnajewa uznano wówczas za winnego wszystkich 30 postawionych mu zarzutów; za 17 z nich groziła mu kara śmierci.

Administracja Joe Bidena zawiesiła wykonywanie kar śmierci na szczeblu federalnym. William Barr, prokurator generalny w administracji Donalda Trumpa, w 2020 roku wznowił wykonywanie federalnych egzekucji po 17-letniej przerwie. W ostatnich miesiącach urzędowania administracji Trumpa między lipcem 2020 a styczniem 2021 roku zabito 13 skazańców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvqKJe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(183)
parafianin
7 dni temu
nie zostanie zabity a skazany na jedynie słuszną karę śmierci. tylko żeby wyrok wykonali natychmiast jak na królowej leszczyńskiej. no wiadomo jak to w stanach, zanim się zbiorą to i ze 70 lat upłynie
polok
1 tyg. temu
A już po tytule myślałem , że o morawieckiego albo niedzielskiego sprawa się rozchodzi.
kloss88
1 tyg. temu
Wilkom rzucic na pozarcie
bEKvqKJf
braq
1 tyg. temu
taka przyjemna aparycja , matka urodziła i wychowała , co to to ma w głowie ??? ;-(
Aj majself
1 tyg. temu
A mi nic do tego, moja chata z kraja.
Tego chcą
1 tyg. temu
Ta jednostka to pewnego rodzaju "wizytówka Islamu", bo pokazuje czym jest prawdziwy Islam, jaki Pokojowo do innych nastawiony nie jest, gdyż to nie zgadza się z Koranem, jaki mówi jasno i prosto, że Islam ma zawojować świat, mieczem i siłą albo podstępem. ale takim czy innym sposobem ma podbić cały świat, a jego wyznawcy mają się silić i trudzić współpracując, aby do tego doszło.
Deb
1 tyg. temu
Życie za życie. A co za 150 tyś zgonów?
Miras
1 tyg. temu
Jestem za. Terroryzm trzeba karać śmiercią, a zwłoki utylizować by nie stały się w przyszłości celem pielgrzymek.
Norynberga 2
1 tyg. temu
Norynberga 2 w celu rozliczenia PLANdemii w Polsce !!
lolek
1 tyg. temu
Smierć każdemu mordercy.niestety jeżeli ktoś umyślnie morduje to sznureczek mu się należy.
Tomek
1 tyg. temu
I tak ma być kara śmierci i bez żadnych skrupolow to każdego islamistę powinno czekać oraz zdrajce
Goska
1 tyg. temu
Ogólnie nie tylko dla niego ale dla każdego mordercy kara śmierci a ich narządy dac na przeszczepy
johnny77
1 tyg. temu
Nie zabito tylko usmiercono..liberalniej brzmi.;)))
bEKvqKIX
kosa
1 tyg. temu
Nie powinno byc litości dla zabójcy niewinnych ludzi. Czeczeniec dostał się do USA tylko po to by mordować niewiernych. Po co się z nim bujać? Zastrzyk i do śmietnika.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić