Papież prosi o litość dla skazańca. Egzekucja już we wtorek

107

Zbliża się egzekucja Ernesta Lee Johnsona, który został skazany za potrójne morderstwo. W sprawie 60-latka zainterweniował sam papież Franciszek, który prosi o uchylenie wyroku.

Papież prosi o litość dla skazańca. Egzekucja już we wtorek
Papież Franciszek interweniuje w sprawie skazanego na śmierć. Egzekucja już we wtorek (Getty Images, Paul Haring)

Ernest Lee Johnosn ma zostać uśmiercony za pomocą zastrzyku już we wtorek 5 października. Tuż przed egzekucją w jego sprawie zainterweniował papież Franciszek oraz kongresmeni z partii Demokratów.

Papież prosi o zaniechanie kary śmierci

Papież Franciszek wystosował list do gubernatora Missouri Michaela Parsona. Poprosił w nim o odrzucenie kary śmierci ze względu na "prosty fakt człowieczeństwa Johnsona i świętości ludzkiego życia". Jednocześnie papież podkreślił, że "poważne zbrodnie, takie jak jego [Johnsona], zasługują na poważną karę".

Do papieskiego apelu przyłączyli się członkowie Kongresu z Missouri, Cori Bush i Emanuel Cleaver II. Do sprawy podeszli jednak z innej strony i zauważyli, że egzekucja 60-latka przyczyni się do utrwalenia traumy, którą wciąż odczuwają osoby czarnoskóre.

Faktem jest to, że te wyroki śmierci nie dotyczą sprawiedliwości. Dotyczą tego, kto ma władzę instytucjonalną, a kto nie. Podobnie jak wcześniej niewolnictwo i lincz, kara śmierci utrwala cykle traumy, przemocy i usankcjonowanych przez państwo morderstw w kolorowych społecznościach - zaapelowali kongresmeni.

Johnson popełnił potrójne morderstwo. W lutym 1994 r. pobił i zastrzelił trzech pracowników sklepu: Mary Bratcher, Mable Scruggs oraz Freda Jonesa. Następnie ukrył ciała w lodówce i uciekł z miejsca zdarzenia, zabierając wcześniej pieniądze ze sklepowej kasy.

Zwolennicy uniewinnienia Johnsona wskazują, że mężczyzna od urodzenia miał problemy z rozwojem. Wychowywał się w patologicznej rodzinie, jego IQ było na poziomie około 67 punktów, a w dodatku przeszedł operację usuwania guza mózgu, co jeszcze bardziej zmniejszyło jego zdolności intelektualne.

Zobacz także: Ziemia ściemnia się. Nowe i niepokojące skutki zmian klimatycznych
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić