aktualizacja 

"Zginiesz", jeśli to zrobisz. Takie słowa miał usłyszeć Putin

Rosyjski politolog Dmitrij Piontkowski uważa, że kraje Zachodu zaatakują Rosję bronią jądrową, jeżeli wcześniej zrobi to Rosja. Celem takiego działania byłoby wyeliminowanie Władimira Putina. Wiedząc o tym, rosyjski przywódca zaczął mniej mówić o użyciu tej broni.

"Zginiesz", jeśli to zrobisz. Takie słowa miał usłyszeć Putin
Władimir Putin (Getty Images)

Znany rosyjski politolog Dmitrij Piontkowski, od samego początku wojny krytykuje działania Rosji i Władimira Putina. Niedawno ekspert udzielił wywiadu ukraińskiemu portalowi "Gordon.ua". Mówił o kolejnych zagrożeniach dla Ukrainy, m.in. o użyciu przez Rosję broni atomowej.

Putin użyje broni jądrowej? "Niemożliwe"

Jak mówi, użycie tego rodzaju broni, to "jedyna zbrodnia wojenna, której Rosjanie jeszcze nie popełnili". I, zdaniem Piontkowskiego, nie popełnią. Rosja wie, że wojna nuklearna jest niemożliwa, nie będzie w niej zwycięzców, a broń, którą posiada, ma w charakterze odstraszającym.

Mówiąc prościej: po prostu zginiesz, jeśli użyjesz taktycznej broni nuklearnej - miał usłyszeć Putin.

Zaczął stosować inną taktykę

Jak mówi Piontkowski, strategia Putina była rozwijana przez 15 lat. Rosyjski przywódca myślał, że Zachód się załamie, wycofa się i skapituluje przed samą groźbą użycia taktycznej broni jądrowej. Jednak działania krajów Zachodu, m.in. premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona zmieniły jego zdanie.

Jak opisuje politolog, Putin zaczął stosować inną taktykę, przechodząc na szantaż nuklearny z elektrowni jądrowej w Zaporożu.

Groził Europie przez kilka dni, że wypuszcza na nich radioaktywną chmurę, ale oczywiście nie jest winny tego, winna jest Ukraina - mówi.

Ryzyko bombardowań dzielnic mieszkalnych

Piontkowski wskazuje też na słabość "drugiej armii świata", którą Putin straszył inne kraje.

Jeśli 16 HIMARS zmieniło sytuację na polu bitwy, to czy możesz sobie wyobrazić, co się stanie, jeśli włączy się cała odległa siła ognia NATO? Po prostu spalą rosyjską grupę w kilka godzin, mówił ekspert.

Ukraina nadal jest narażona na duże ryzyko. Rosjanie nadal będą uciekać się do brutalnych bombardowań dzielnic mieszkalnych. Być może dojdzie też do próby wyeliminowania wojskowo-politycznego przywództwa Ukrainy - dodaje politolog.

Zobacz także: Putin straci władzę? Ekspert: Rosja jest nieprzewidywalna
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić