Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

Rabinka wywołała skandal. Porównała obostrzenia z Holokaustem

14
Podziel się:

Tamarah Benima zrezygnowała z funkcji rabina w Postępowej Społeczności Żydowskiej w Północnej Holandii (PJGNN), po tym jak porównała walkę z pandemią do praktyk nazistów. Stwierdziła także, że traktowania osób niezaszczepionych jest tożsame z traktowaniem Żydów w trakcie II wojny światowej.

Rabinka wywołała skandal. Porównała obostrzenia z Holokaustem
Tamarah Benima zrezygnowała z pełnionej funkcji przez komentarz o Holokauście. (Wikimedia Commons)

Tamarah Benima na początku listopada wydała oświadczenie, w którym napisała, że odchodzi ze swojego stanowiska. Dodała, że została mocno skrytykowana i potępiona za to, że kilka dni wcześniej skomentowała pandemiczne obostrzenia.

Porównała obostrzenia do nazizmu

28 października w Leeuwarden na północy Holandii Benima wygłosiła przemówienie. Mówiła w nim, że działania rządu na rzecz walki z koronawirusem są jak działania nazistów.

Ale dla mnie jako Żyda to, co wydarzyło się w nazistowskich Niemczech, jest ostrzeżeniem. Wszyscy u władzy mieli najlepsze intencje. Także wtedy, gdy ogłosili że Żydzi stanowią zagrożenie dla "zdrowia publicznego". Także wtedy, gdy wypowiedzieli wojnę z "wirusem" tamtych czasów. Nie igraj więc z ogniem, odsuwając na bok ludzi w naszym społeczeństwie jako "zagrożenie dla zdrowia publicznego", jak regularnie robi minister zdrowia Hugo De Jonge - powiedziała rabinka.

Benima za to skrytykowana przez Izraelskie Centrum Informacji i Dokumentacji w Amsterdamie (CIDI). "Porównywanie obostrzeń pandemicznych do Holokaustu jest niedopuszczalne" - napisano w oświadczeniu. Jak przekazuje Times of Israel również inne organizacje potępiły słowa 71-latki, które zarzucono "trywializowane Holokaustu"

Yvonne Walvisch-Stokvis, przewodnicząca PJGNN nazwała słowa Benimy "niewłaściwym porównaniem między zagładą ludzi za to, kim byli, a dzisiejszą pozycją osób przeciwnych szczepieniom". 71-latka początkowo broniła się twierdząc, że nie miała na myśli takiego porównania i doszło do "przeinaczeń dziennikarskich".

Wypowiadałam się przeciwko totalitarnej mowie i totalitarnemu myśleniu. Wypowiadałam się przeciwko nowej totalitarnej ideologii, która zagraża zarówno Żydom, jak i nie-Żydom – napisała kobieta.
Zobacz także: Obowiązkowe szczepienia? "Bardzo mocno się do tego zbliżam”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
bez szyderstw
10 miesięcy temu
100/100
Obywatel
10 miesięcy temu
W końcu ktoś odważny
Pan Haak
10 miesięcy temu
ma racje to co robia prowadzi do depopulacji , trzeba zrobic przestrzen zyciowa dla chinczykow
Top
10 miesięcy temu
Wydaje się,że już nikt nie palnie większej głupoty,a tu proszę!
Europejczyk
10 miesięcy temu
hahaha To niech ta rabinka jedzie nie zaszczepiona do Izraela to tylko się przesiądzie z samolotu na samolot powrotny ! I Gdzie jest jej krytyka ? Czy to według jej to znaczy że tam jest Holokaust ?
Timmero
10 miesięcy temu
O,O,o Pani Rabinko Rzesza i Holandia, to ci co to Adolfowi pomagali w tych praktykach,ale jak wiemy to Narod Zydowski im juz oczywiscie (PO zaplacenju wam zadosc uczynienja wszystko wybaczyl, a nawed teraz chwali)tak ze PO co to LARum
MMM
10 miesięcy temu
W końcu ktoś mądry
Mkr
10 miesięcy temu
Ma racje. Moze ktos sie z tym nie zgodzić ale nie zgodzi sie tylko ten kto nie ma pojęcia jak wyglądały tamte czasy, jak systematycznie wprowadzano ograniczenia i zakazy z kazdym dniem coraz bradziej restrykcyjne. Wszystko sie kręci. Wszystko powraca. Wieczne toczy sie koło bytu.
Obywatel W
10 miesięcy temu
Może miała mgłę covidovą ?
dobrzegada
10 miesięcy temu
Ta rabinka powinna mieszkać w Izraelu , tam jest jej miejsce.
precz z terro...
10 miesięcy temu
Bardzo dobrze powiedziała. Terror i dyskryminację można jeszcze porównać do żydokomuny a donosicielstwo do sanepidu na kapowanie na gestapo.
porównała do ...
10 miesięcy temu
Porównała swoich i Holendrów do holokaustu, WCALE SIĘ NIE DZIWIĘ, A NAWET SIĘ ZGADZAM.
gula
10 miesięcy temu
Nareszcie coś mądrego brawo dla tej pani mam takie samo zdanie to jak segregacja rasowa .
OFE
10 miesięcy temu
Dobrze ze nie Rządzi PO wtedy tusk jeździł by w terenie zabudowanym 120km/h i polował na osoby niezaszczepione.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić