Dagmara Smykla| 

Reaktor był uśpiony trzy lata. Niepokojące wieści z Korei Północnej

34

Wszystko wskazuje na to, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor jądrowy, który ma produkować pierwiastek kluczowy do stworzenia broni nuklearnej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wydała raport na ten temat.

Reaktor był uśpiony trzy lata. Niepokojące wieści z Korei Północnej
Koreańskie centrum badań jądrowych w Yongbyon (Getty Images, DigitalGlobe/ScapeWare3d)

Niepokojący raport o Korei Północnej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej obawia się, że kraj rządzony przez Kim Dzong Una wznowił prace nad produkcją broni nuklearnej.

Wskazuje na to aktywność reaktora jądrowego, który był uśpiony od 2018 roku. Chodzi o reaktor w Yongbyon, który uznaje się za "serce" północnokoreańskiego programu nuklearnego.

Nie było żadnych śladów działania reaktora od początku grudnia 2018 r. do początku lipca 2021 r. Jednak od początku lipca 2021 r. pojawiły się oznaki, w tym zrzut wody chłodzącej, konieczny do pracy reaktora – napisano w corocznym raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na temat Korei Północnej.

Eksperci uważają, że w Yongbyon północnokoreańscy naukowcy starają się oddzielić pluton od zużytego paliwa reaktora i wykorzystać pierwiastek do produkcji broni jądrowej. Prace miały się zacząć w połowie lutego, a uruchomienie reaktora na początku lipca sugeruje, że przetworzono całą partię zużytego paliwa.

Nowe wskazania dotyczące działania reaktora 5MW(e) i Laboratorium Radiochemicznego są głęboko niepokojące. Istnieją również oznaki działalności wydobywczej i koncentracyjnej w kopalni i fabryce uranu w Pyongsan – informują autorzy raportu cytowani przez agencję Reutera.

Agencja monitoruje sytuację w Korei Północnej z daleka, głównie za pomocą zdjęć satelitarnych. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nie ma wstępu do Korei Północnej od czasu, gdy Pjongjang wydalił inspektorów w 2009 roku. Kraj kontynuował realizację programu broni jądrowej i wkrótce wznowił próby nuklearne. Ostatnia odbyła się w 2017 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić