Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Reaktor był uśpiony trzy lata. Niepokojące wieści z Korei Północnej

17
Podziel się

Wszystko wskazuje na to, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor jądrowy, który ma produkować pierwiastek kluczowy do stworzenia broni nuklearnej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wydała raport na ten temat.

Reaktor był uśpiony trzy lata. Niepokojące wieści z Korei Północnej
Koreańskie centrum badań jądrowych w Yongbyon (Getty Images, DigitalGlobe/ScapeWare3d)
bELdABKJ

Niepokojący raport o Korei Północnej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej obawia się, że kraj rządzony przez Kim Dzong Una wznowił prace nad produkcją broni nuklearnej.

Wskazuje na to aktywność reaktora jądrowego, który był uśpiony od 2018 roku. Chodzi o reaktor w Yongbyon, który uznaje się za "serce" północnokoreańskiego programu nuklearnego.

bELdABKL
Nie było żadnych śladów działania reaktora od początku grudnia 2018 r. do początku lipca 2021 r. Jednak od początku lipca 2021 r. pojawiły się oznaki, w tym zrzut wody chłodzącej, konieczny do pracy reaktora – napisano w corocznym raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na temat Korei Północnej.

Eksperci uważają, że w Yongbyon północnokoreańscy naukowcy starają się oddzielić pluton od zużytego paliwa reaktora i wykorzystać pierwiastek do produkcji broni jądrowej. Prace miały się zacząć w połowie lutego, a uruchomienie reaktora na początku lipca sugeruje, że przetworzono całą partię zużytego paliwa.

Nowe wskazania dotyczące działania reaktora 5MW(e) i Laboratorium Radiochemicznego są głęboko niepokojące. Istnieją również oznaki działalności wydobywczej i koncentracyjnej w kopalni i fabryce uranu w Pyongsan – informują autorzy raportu cytowani przez agencję Reutera.
bELdABKR

Agencja monitoruje sytuację w Korei Północnej z daleka, głównie za pomocą zdjęć satelitarnych. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nie ma wstępu do Korei Północnej od czasu, gdy Pjongjang wydalił inspektorów w 2009 roku. Kraj kontynuował realizację programu broni jądrowej i wkrótce wznowił próby nuklearne. Ostatnia odbyła się w 2017 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELdABLm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Żołnierz
miesiąc temu
Bidenowi bał bym się dzieci dać pod opiekę, a glupki wybrali bidena na prezydenta USA kraju z 💣 bomba atomowa
Allacgadire
2 miesiące temu
Niech wrescie się skończy koniec świata będzie spokój
Kuba
2 miesiące temu
dobrze , może zajmą się agresorami różnych wojsk , raz a dobrze , lepiej jeden reset ziemi niż dekady okupacji , nawet tej Polsko Polskiej , niech walą oporowo
bELdABLn
Weronika
2 miesiące temu
Kim straci swoje włosy
Mój nick
2 miesiące temu
Kim grozi użyciem broni atomowej. Nie ma dla niego znaczenia życie innych, nawet członków rodziny. Jest dyktatorem i bratobójcą. Prawdziwe zło. Ciarki mam jak czytam komentarze. Myślę, że USA wycofały się Afganistanu i zajmą się Koreą Północną
kpiarz
2 miesiące temu
Twój atom lepszy niż mój.
Kop
2 miesiące temu
Do celów pokojowych
Brawo Korea
2 miesiące temu
czyli Kima atom zły jest? A czym się różni od dobrego atomu USA i Izraela? Głupie gadanie każdy kraj ma prawo na swoim terytorium robić co chce, chyba że związał się umowami których powinien się trzymać. No dalej kto z was kraje krzyczące ma z Koreą umowę w której Koreą zobowiązała się do nieposiadania atomu,.... Czemu jest cisza? Czyżby nikt takiego czegoś nie miał? To wara od cudzego kraju i jego spraw.
Obiektywny
2 miesiące temu
Kim Dzong Kwaczak też bierze się za budowę reaktora więc już nie długo Polacy też będą głosować
skubi
2 miesiące temu
Kim bedzie produkował preparat na covid 😱
skubi
2 miesiące temu
Kim szuka lekarstwa na covid🤣
Hans
2 miesiące temu
Kim skumał że nowym prezydentem USA jest śpiący tetryk w sumie to już wszyscy wiedzą
mmmmmmm
2 miesiące temu
Dwie niedorajdy jeden z Hameryki , a drugi z Żoliborza !
bELdABLf
blacky6
2 miesiące temu
Oni nie mają ropy więc demokracji nie będzie...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić