o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Rekrutacja 2020. Jak będzie wyglądać? Kiedy początek roku szkolnego i akademickiego?

0
Podziel się

Koronawirus mocno sparaliżował działalność szkół i uczelni. Wiele osób zastanawia się, jak będą wyglądać rekrutacje w obliczu epidemii i kiedy rozpocznie się nowy rok szkolny i akademicki. Co wiemy w tych sprawach?

Jak będzie wyglądać rekrutacja 2020?
Jak będzie wyglądać rekrutacja 2020? (Pixabay)
bDYGYHKd

Rekrutacje w wielu szkołach podstawowych przeszły już do historii. Jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, to wnioski o przyjęcie będzie można składać od 15 czerwca do 4 sierpnia 2020 roku, z wyjątkiem:

  • szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej,
  • oddziału dwujęzycznego,
  • oddziału międzynarodowego,
  • oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej,
  • oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji,

Do 4 sierpnia mają być złożone świadectwa i zaświadczania o wyniku egzaminu ósmoklasisty. 12 sierpnia ogłoszone zostaną natomiast listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół. Tydzień później światło dzienne ujrzą listy przyjętych i nieprzyjętych.

bDYGYHKf

Zobacz także: Ataki na Łukasza Szumowskiego. Gdzie jest Andrzej Duda?

Co istotne, w tym roku nie będzie rekrutacji uzupełniającej. "Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, będą przyjmowani do tych szkół na podstawie decyzji dyrektora placówki" - podaje portal gov.pl.

bDYGYHKl

Co z rekrutacją na studia?

11 sierpnia mają być znane wyniki egzaminów maturalnych. Na stronie internetowej gov.pl opublikowane są wytyczne dotyczące tegorocznej rekrutacji na studia.

Warunki rekrutacji na studia na rok akademicki 2020/2021 powinny zostać zweryfikowane pod względem zmian wprowadzonych w przepisach systemu oświaty, tj. nieprzeprowadzania na egzaminie maturalnym w 2020 r. egzaminów ustnych (w tym obowiązkowych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego) oraz braku centralnego etapu olimpiad (brak laureatów, wszyscy uczniowie zakwalifikowani do etapu centralnego otrzymali z mocy przepisów tytuł finalisty) - czytamy w zaleceniach.

Procedury rekrutacyjne mają zostać ograniczone do absolutnego minimum. Konkretnych terminów trzeba szukać na stronach internetowych uczelni.

bDYGYHKm

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego 2020/21?

Póki co nie ma dokładnych informacji dotyczących daty rozpoczęcia nowego roku szkolnego i akademickiego. Portal gov.pl podaje jednak, że może nastąpić drobne opóźnienie na uczelniach.

W uzasadnionych przypadkach, w celu zapewnienia prawidłowej organizacji i zakończenia procesu rekrutacji, należy liczyć się z nieznacznym opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021 - czytamy w komunikacie.

Na razie nie ma żadnych wieści, jakoby nowy rok szkolny miałby zostać zainaugurowany z opóźnieniem. Wiele wskazuje na to, że rozpocznie się on 1 września. Nie jest jednak przesądzone, że uczniowie będą mogli wrócić do tradycyjnej edukacji. Możliwe, że przedłużone zostanie zdalne nauczanie.

bDYGYHKn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDYGYHKG
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić