Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Religia w szkole obowiązkowa? Polacy nie mają wątpliwości [BADANIE]

2012
Podziel się:

Czy lekcje religii w szkołach powinny być obowiązkowe? Co Polacy sądzą na ten budzący spore kontrowersje w naszym kraju temat? Oto wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie o2.pl.

Religia w szkole obowiązkowa? Polacy nie mają wątpliwości [BADANIE]
Wyniki badania Ariadna. Czy ankietowani chcieliby, aby religia w szkole była obowiązkowa? (Pixabay)

To temat, który powraca jak bumerang. W ostatnim czasie w polskim społeczeństwie pogłębia się niechęć do Kościoła katolickiego. Między innymi kolejne skandale pedofiliskie z udziałem księży sprawiły, że zaufanie do Kościoła zmalało, a kolejne osoby decydują się dokonać apostazji.

A co z lekcjami religii w szkołach? Statystyki z poszczególnych miast pokazują, że uczęszcza na nie coraz mniej uczniów. W styczniu "Gazeta Wyborcza" powoływała się na dane wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta w Kielcach, i podała, że w obecnym roku szkolnym z lekcji religii zrezygnowało aż 2023 licealistów, co stanowi 31 procent wszystkich uczniów tych szkół.

Jeszcze gorzej jest np. we Wrocławiu. Tam z katechezy nie zrezygnowało jedynie 32 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych - wynika z opublikowanego pod koniec 2020 r. raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Obecnie lekcje religii w szkole nie są obowiązkowe. Uczniowie mogą na nie uczęszczać, jednak mogą także zdecydować się na alternatywę w postaci lekcji etyki. Mogą także zrezygnować z obu przedmiotów.

Polacy nie chcą obowiązkowej religii w szkołach

Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla o2.pl wynika, że większość respondentów (66 proc.) nie chce, aby lekcje religii w szkołach były obowiązkowe. To wzrost względem naszego poprzedniego badania. We wrześniu 2020 roku przeciwko obowiązkowym lekcjom religii było 62 proc. badanych.

Z badania wynika ponadto, że 41 proc. badanych chciałoby, aby religia zniknęła z planów lekcji w szkołach. Z kolei 26 proc. badanych opowiada się za zmniejszeniem liczby godzin lekcji religii w szkołach na rzecz innych przedmiotów.

Badanie wydaje się potwierdzać panujące trendy. Już jakiś czas temu ks. prof. Andrzej Kobyliński zapowiadał w rozmowie z Wirtualną Polską: - Będzie postępować galopująca laicyzacja młodego pokolenia i to sprawi, że będziemy mieć głęboki kryzys Kościoła katolickiego jako instytucji.

Nota metodologiczna:

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1052 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 5 – 8 marca 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2012)
Tom
miesiąc temu
Git
7u9
rok temu
dlaczego nie zaatakujecie pastora, on i to są dziani w gorlicach są nawet nierejestrowani nie płącą podatku modla sie po domach .jak nie wciągną kogoś do ,,sekty'' to rzucają ,,urok'' i to nie jest kamstwo kolega który nie chicał być wciągnięty zaginął na drógi dzień podejrzane
Wieś
rok temu
I daje psie tak po sobie jeździć bo ty tego życia za mnie nie przeżyjesz. Ja wybrałam swoją drogę dawno temu. Chcecie mnie z niej sprowadzić i taka jest prawda. A to wam się nie uda. To jest cena jaką ja płacę za życie w zgodzie ze sobą klechów rafałku zakładzie psie wsi rodzinko. I ja to biorę na klatę. Jest ciężko i niech kurwa jest. Wiem, że przez was a nie przez to co ja robię. I to jest mój wybór za który ja odpowiadam i za który wy mnie karcie bo wam się nie podoba. Ugięłam się, mimo to? No nie.
Wieś
rok temu
Każdy dokonuje wyboru.moze zmienić kraj , przejmie wtedy inne standardy życia, które też u innych są dominujące. A jeśli nie potrafi się żyć w zgodzie ze sobą to się mówi, ten mi to narzuca, zawsze jest wybór. Tylko mogą cię wytykać palcami zwłaszcza we wsi jak mnie czy w pracy. Dokonujesz tego wyboru ty i ty się mierzysz z konsekwencjami. Skoro nie masz odwagi żyć jako ateista to i dzieciom tego nie wpoisz, bo co ludzie powiedza... A ty trzeba być ponad to... Do niedawna sąsiad tak się obnosił ze swą pobożnością że głupim byście go nazwali a rodzina wstydziła się za niego. Świętszy od plebana kto by pomyślał...
Wieś
rok temu
Ja też rafalku jak i w Boga tak i w masonów i teorie spiskowe nie wierze...a zmuszanie drogą wsi i rodzino. Wielebny j sąsiedzie to podstawy do stwierdzenia nieważności. Podstęp, manipulacji, zmuszanie, pełnomocnictwa. Tak tak doczytajcie psie i wieśniacy. Zastraszanie... No zrób to bo coś ci się stanie... Cóż w ten sposób wszystko da się unieważnić klechów sąsiedzie i drogą wsi. A teraz dobranoc...
Wieś
rok temu
Nikt nikogo do niczego nie zmusza i zmusić nie może, a sam przymus jest podstawą nieważności.tak stanowi prawo. I to kościelne i państwowe. Każdy ma wybór i go dokonuje od tego w co chce wierzyć i gdzie zaczerpuje informacji np panie sąsiedzie o masonach.... Po? Po postawy jakie reprezentuje.czy ja cię zmuszam abyś puszczał/ puszczała dzieci do sakramentów? Czy można 25-letniego lektora zmuszać jako rodzic? Chłopa po studiach? No właśnie skoro schematy i co ludzie powiedzą ważniejsze...mamy wylew mądrych k oświeconych w sieci. Nie bronie żadnej ze stron bo jestem ateistką. Wy nimi być nie potraficie dlatego tu ujadacie
Wieś
rok temu
Większość komentujących w swej hipokryzji puszcza dzieci do sakramentów udając tutaj oświeconych i twierdząc że nie ma wyboru. Nie ma wyboru czy ciężej żyć jakoś gdy większość społeczeństwa inne poglądy reprezentuje i postawy i nie ma się odwagi na niepraktykowanie sakramentów swoich i dzieci. No ale to co oświeceni. Kiedyś nawet kłóciłam si z kuzynką o to, usłyszałam, ze ksiądz ich zmusił do ślubu kościelnego to ciekawe bo byłby nieważny. No ale to inna kwestia. Sama mając klechë w rodzie nie praktykowałam sakramentów i żyje z do Inkami ludzi. Nie chodziłam do kościoła. No ale jazdy ma wybór
Dawid
2 lata temu
Bez Boga i kosciola nikt nie przetrwa tych nadchodzacych czasow a jak jeszcze wladza sie zmieni bedzie jeszcze gorzej.Ale wedlug 3 tajemnicy Fatimskiej Polska przetrwa
katolik
2 lata temu
Religia poza szkołą tak jak kiedyś było, ale najpierw trzeba oczyścić kościoły z pedofilii w kościołach dla dobra naszych dzieci. Bo strach wysyłać dzieci na religię gdzie uczy ksiądz lub facet katecheta.
Symir
2 lata temu
Oczywiście że nie powinno być Religi w szkole !!! Tym bardziej wszyscy katolicy powinni zrobić pożądek z pedofilią w kościele !!!
bartalex
2 lata temu
Religia to nie nauka, nie powinna być w szkole, której zadaniem jest przekazywanie nauki. Wyznanie to prywatna sprawa i tematy religijne powinny zniknąć z przestrzeni publicznej.
Plebsior
2 lata temu
Mam ogromny zal do PRL ,ze nie wytepil do konca czarnej szaranczy.
Ks Ranowalona
2 lata temu
No to glosujcie na nasza partie "Zgnilizna"! Jesli wejdziemy do swjmu to natychmiast skladamy wniosek o wypowiedzenie konkordatu! Wasz wybor...
Proletaryusz
2 lata temu
Podobno w demokracji większość jest mądrzejsza. W temacie religii w szkołach jedynie to jest prawda
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić