o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
HNM
|

Religia w szkole obowiązkowa? Polacy nie mają wątpliwości [BADANIE]

2005
Podziel się

Czy lekcje religii w szkołach powinny być obowiązkowe? Co Polacy sądzą na ten budzący spore kontrowersje w naszym kraju temat? Oto wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie o2.pl.

Religia w szkole obowiązkowa? Polacy nie mają wątpliwości [BADANIE]
Wyniki badania Ariadna. Czy ankietowani chcieliby, aby religia w szkole była obowiązkowa? (Pixabay)
bDStCjsl

To temat, który powraca jak bumerang. W ostatnim czasie w polskim społeczeństwie pogłębia się niechęć do Kościoła katolickiego. Między innymi kolejne skandale pedofiliskie z udziałem księży sprawiły, że zaufanie do Kościoła zmalało, a kolejne osoby decydują się dokonać apostazji.

A co z lekcjami religii w szkołach? Statystyki z poszczególnych miast pokazują, że uczęszcza na nie coraz mniej uczniów. W styczniu "Gazeta Wyborcza" powoływała się na dane wydziału edukacji, kultury i sportu Urzędu Miasta w Kielcach, i podała, że w obecnym roku szkolnym z lekcji religii zrezygnowało aż 2023 licealistów, co stanowi 31 procent wszystkich uczniów tych szkół.

Jeszcze gorzej jest np. we Wrocławiu. Tam z katechezy nie zrezygnowało jedynie 32 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych - wynika z opublikowanego pod koniec 2020 r. raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

bDStCjsn

Obecnie lekcje religii w szkole nie są obowiązkowe. Uczniowie mogą na nie uczęszczać, jednak mogą także zdecydować się na alternatywę w postaci lekcji etyki. Mogą także zrezygnować z obu przedmiotów.

Polacy nie chcą obowiązkowej religii w szkołach

Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla o2.pl wynika, że większość respondentów (66 proc.) nie chce, aby lekcje religii w szkołach były obowiązkowe. To wzrost względem naszego poprzedniego badania. We wrześniu 2020 roku przeciwko obowiązkowym lekcjom religii było 62 proc. badanych.

bDStCjst

Z badania wynika ponadto, że 41 proc. badanych chciałoby, aby religia zniknęła z planów lekcji w szkołach. Z kolei 26 proc. badanych opowiada się za zmniejszeniem liczby godzin lekcji religii w szkołach na rzecz innych przedmiotów.

Badanie wydaje się potwierdzać panujące trendy. Już jakiś czas temu ks. prof. Andrzej Kobyliński zapowiadał w rozmowie z Wirtualną Polską: - Będzie postępować galopująca laicyzacja młodego pokolenia i to sprawi, że będziemy mieć głęboki kryzys Kościoła katolickiego jako instytucji.

Nota metodologiczna:

bDStCjsu

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1052 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 5 – 8 marca 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDStCjsO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(2005)
Polak
miesiąc temu
Bo religia powinna być jak kiedyś w Kościele, kto chce chodzi,a nie w szkołach.
Pawel
miesiąc temu
Zamiast religii wprowadzic podstawy ekonomii juz od 4 klasy szkoly podstawowej. Jak ludzie naucza sie skad sie biora pieniadze i ze rzad nic nie daje to moze wybory zaczna inaczej wygladac.
KW
miesiąc temu
Jeśli już to powinno być religioznawstwo, gdzie dzieli dowiedziałyby się jakie są religie i sekty na świecie, jak ludzie mordują się w imię tych religii i że ateizm to głos rozsądku
bDStCjsP
Antoni
miesiąc temu
W szkołach nie powinno być zajęć z religii,...żadnej religii. Nic na siłę.Bo przecież przymusowe pacierze do nieba nie idą.Powinno się wrócić do tego rozwiania które funkcjonowało za...czasów PRL-u,bo nie wszystko było złe za tych czasów. Lekcje religii powinny odbywać się w...salkach katechetycznych przy każdej parafii.To jeśli chodzi o rzymsko-katolicką wiarę.Prawosławni w swojej cerkwi,Żydzi do synagogi,muzułmanie do meczetu i gitara.Nikt nikomu nie przeszkadza ,nikt nikomu nie ubliża.
Luka
miesiąc temu
No dalej jest zmuszanie do wiary nie tylko przez tradycje ale przez otoczenie jak i rząd.
Najnowsze komentarze (2005)
Dawid
4 tyg. temu
Bez Boga i kosciola nikt nie przetrwa tych nadchodzacych czasow a jak jeszcze wladza sie zmieni bedzie jeszcze gorzej.Ale wedlug 3 tajemnicy Fatimskiej Polska przetrwa
katolik
4 tyg. temu
Religia poza szkołą tak jak kiedyś było, ale najpierw trzeba oczyścić kościoły z pedofilii w kościołach dla dobra naszych dzieci. Bo strach wysyłać dzieci na religię gdzie uczy ksiądz lub facet katecheta.
Symir
miesiąc temu
Oczywiście że nie powinno być Religi w szkole !!! Tym bardziej wszyscy katolicy powinni zrobić pożądek z pedofilią w kościele !!!
bartalex
miesiąc temu
Religia to nie nauka, nie powinna być w szkole, której zadaniem jest przekazywanie nauki. Wyznanie to prywatna sprawa i tematy religijne powinny zniknąć z przestrzeni publicznej.
Plebsior
miesiąc temu
Mam ogromny zal do PRL ,ze nie wytepil do konca czarnej szaranczy.
Ks Ranowalona
miesiąc temu
No to glosujcie na nasza partie "Zgnilizna"! Jesli wejdziemy do swjmu to natychmiast skladamy wniosek o wypowiedzenie konkordatu! Wasz wybor...
Proletaryusz
miesiąc temu
Podobno w demokracji większość jest mądrzejsza. W temacie religii w szkołach jedynie to jest prawda
maamuska
miesiąc temu
Badania badaniami a religia i tak jest w szkole
bDStCjsH
Tesio
miesiąc temu
Uważam że obowiązkowa w szkole, to powinna być edukacja seksualna. Najlepiej na miejsce religii.
gość
miesiąc temu
tylko za pisemną zgodą RODZICA
protazy
miesiąc temu
Należy skończyć z jakimikolwiek religiami w szkole.Szkoła jest świecka i taka powinna pozostać tak samo jak państwo.Religia jest sprawą kościoła i tam powinna się odbywać.Kto chce chodzi ,kto nie, to nie.Proste i przejrzyste.Nic na siłę !!!
Bea
miesiąc temu
Przed Jezusem Chrystusem zegnie się każde kolano
zetka
miesiąc temu
Co to w ogóle jest za pytanie? Jaka obowiązkowa religia? To znaczy po pierwsze, że każdy człowiek musi wierzyć w jakieś mity czy bajki? Po drugie w Polsce to musi być mitologia chrześcijańska? A czy inne światopoglądy mogą być obowiązkowe w szkole? A czy inne zamiłowania tudzież hobby mogą być obowiązkowe w szkole? Może modelarstwo lotnicze, a może weganizm? A dlaczego nie? Czy te same zasady muszą obowiązywać innych ludzi na świecie? W Indiach? W Arabii Saudyjskiej? Która religia jest prawdziwa i słuszna? A możę jednak szkoła powinna uczyć w dyscyplinach naukowych a nie kształtować wyznawców jakichś sekt wyznaniowych? A może (śmiała teza?) te wiary to jednak przejaw ciemnoty i zacofania? Do czego tak naprawdę prowadzi religia? Stymuluje postęp i rozwój ludzkości? Pomogła w eksploracji kosmosu? Przyczyniła się do zahamowania pandemii? Szkoda słów..
ron
miesiąc temu
Żadnej religii w szkołach jak ktoś chce to przy kościele(jak było dawniej),żadnego płacenia przez państwo(jakoś inne religie nie wpychają się na siłę do szkół ani nie wołają o pieniądze. Koniec z wykorzystywaniem państwa przez kościół!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić