Spędziły lata na służbie. Teraz odchodzą na zasłużoną emeryturę

3

Alex i Graffi z pozoru wyglądają niewinnie, ale to tylko pozory. Te dwa psy przez kilkanaście lat rozbijały gangi narkotykowe i wrzucały groźnych przestępców do paki. Teraz odchodzą na zasłużoną emeryturę.

Spędziły lata na służbie. Teraz odchodzą na zasłużoną emeryturę
Alex i Graffi (Lubuska policja, Krajowa Administracja Skarbowa)

Alex to owczarek niemiecki, który od 2014 roku pełnił służbę w żagańskiej policji. Zanim jednak wstąpił w szeregi policji, uczestniczył w specjalistycznym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.

Przyjazny dla ludzi, stanowczy wobec przestępców i zawsze wierny swojemu przewodnikowi. Owczarek niemiecki zamieszkał ze swoim opiekunem młodszym aspirantem Bartoszem Trzuskawskim -  podkom. Aleksandra Jaszczuk z KPP w Żaganiu "Gazecie Lubuskiej"

Piesek w swojej karierze ścigał sprawców, szukał zaginionych ludzi, uczył dzieci czy zabezpieczał masowe imprezy. Teraz, należy mu się odpoczynek.

Alex bardzo zżył się ze swoim opiekunem, młodszym aspirantem Bartoszem Trzuskawskim, który poświęcał mu większość swojego czasu.

Między Bartkiem i Alexem wytworzyła się bardzo szybko wspólna więź, która pielęgnowana była przez lata. Nie dziwi nas to, że na emeryturze Alex zamieszkał właśnie ze swoim przewodnikiem - mówi podkom. Jaszczuk.

Podobna sytuacja ma miejsce w Opolu, w woj.dolnośląskim. Tam 13-letni labrador, Graffi z Krajowej Administracji Skarbowej, również przechodzi na emeryturę. Pracował w niej od szczeniaka.

Dostał się do służby, gdy miał trzy miesiące, więc pracował właściwie od szczenięctwa. – wspomina dla nto.pl podinsp. Grzegorz Worwa, naczelnik wydziału realizacji w Opolskim Urzędzie Celno-Skarbowym

Przez cały ten czas wziął udział w setkach akcji. W ich trakcie znajdowano narkotyki, których wartość można liczyć w milionach złotych. Ale ten wesoły piesek traktował to jak zabawę i cieszył się, gdy tylko znów jechał "w teren".

Po odnalezieniu substancji psychoaktywnych oczywiście dostawał nagrodę, a to motywowało go do kolejnych akcji. Graffi to szczęściarz, bo nawet nie zauważał, że pracuje – śmieje się podinsp. Worwa.

Opiekunem Graffiego jest mł. asp. Robert Pietryka, jeden z najlepszych psich przewodników w Polsce, z którym, rozumieją się bez słów. To właśnie z nim zamieszka piesek.

Oba pieski niezwykle pomogły jednostkom, pełniąc dzielną służbę przez wiele lat. Ale teraz czas na emeryturę i... na to aby wieść prawdziwie pieskie życie.

Zobacz także: Zazdrosny zwierzak. Przezabawne nagranie z Kanady
Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić