oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Reuters cytuje Wietnamczyków. Putin przybył z wizytą do Hanoi

Władimir Putin odwiedzi Koreę Północną i Wietnam. Okazuje się, że mieszkańcy Hanoi bardzo cieszą się na wizytę rosyjskiego dyktatora i nie kryją podziwu dla niego. "Jest moim idolem. Naprawdę go podziwiam" - mówi w rozmowie z Reutersem jeden z Wietnamczyków.

Reuters cytuje Wietnamczyków. Putin przybył z wizytą do Hanoi
Władimir Putin z wizytą w Wietnamie. Cieszy się tam sporą popularnością. (GettyImages, 2024 Anadolu)

Władimir Putin, choć rozpętał największy konflikt zbrojny w Europie od czasów zakończenia II wojny światowej, nadal w niektórych krajach cieszy się zaskakującą popularnością. Tak jest m.in. w Wietnamie, gdzie Putin pojawi się po zakończeniu wizyty w Korei północnej. W Hanoi Putin spotka się m.in. z nowym prezydentem Wietnamu To Lamem. Rosyjski dyktator może liczyć na przychylność nie tylko ze strony wietnamskich polityków, ale także lokalnych mieszkańców.

Prowadząca sklep z pamiątkami Nguyen Thi Hong Van w rozmowie z Reutersem nie ukrywa, że "Wietnamczycy kochają rosyjskie produkty". Na jej stoisku można kupić nie tylko popularne rosyjskie matrioszki, ale także czapki z napisem CCCP, czyli zapisany alfabetem łacińskim skrót w cyrylicy oznaczający ZSRR.

Podziwu dla samego Putina nie krył inny rozmówca Reutersa. - Byłem niezwykle szczęśliwy, gdy dowiedziałem się, że pan Putin przyjeżdża do Wietnamu, jest bardzo utalentowany, to prawdziwy światowy lider — stwierdził mieszkaniec wietnamskiej stolicy, 57-letni Tran Xuan Cuong.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie w drodze na Karaiby. Moskwa gra na nosie USA

Zachwytu Putinem nie krył także 34-letni fotograf Nguyen Duy Khanh. - Jest moim idolem. Naprawdę go podziwiam — stwierdził mężczyzna. Kolejny rozmówca Reutersa, 22-letni Nguyen Huu Huy Khoi, stwierdził, że Putin jest "bardzo twardy", ale też "niezwykle przyjazny dla wszystkich".

Bardzo lubię rosyjskiego prezydenta Putina. Mam nadzieję, że ta wizyta zwiększy solidarność, współpracę i przyjaźń między Rosją a Wietnamem — dodaje 20-letni student Pham Hoang Hai Dang.

Rosja i Wietnam współpracują od lat

Znacznie mniej pochlebnie o wizycie rosyjskiego dyktatora w Wietnamie wypowiada się, cytowany przez Reutersa rzecznik ambasady USA w Hanoi. - Żaden kraj nie powinien dawać Putinowi platformy do promowania jego wojny i pozwalać mu na normalizację jego okrucieństw — powiedział.

Rozmowy Putina z wietnamskimi politykami dotyczyły będą najprawdopodobniej zagadnień związanych z bronią, energią oraz płatnościami. Obie strony miały problem z rozliczeniem transakcji, co było wynikiem amerykańskich sankcji nałożonych na rosyjskie banki.

Rosja i Wietnam od dziesięcioleci utrzymują bardzo bliskie stosunki, a Moskwa jest głównym dostawcą broni do Hanoi. Rosyjskie firmy wydobywają także ropę i gaz na wietnamskich polach na Morzu Południowochińskim, do których zgłaszają roszczenia Chiny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić