Robili remont we Wrocławiu. Oniemieli, gdy odkryli ukryte pomieszczenie

77

We Wrocławiu trwa remont Bastionu Sakwowego, czyli fragmentu dawnych fortyfikacji miasta. Na początku tego roku odkryto tam zasypane przez lata pomieszczenie znajdujące się pod serlianą (okno weneckie - przyp. red.) północną. Obecnie badają je archeolodzy. To już kolejne niezwykłe odkrycie podczas remontu Bastionu Sakwowego.

Robili remont we Wrocławiu. Oniemieli, gdy odkryli ukryte pomieszczenie
Na Bastionie Sakwowym znaleziono zasypane przez lata pomieszczenie. (Facebook, Inwestycje we Wrocławiu)

"Na Bastionie Sakwowym odkopujemy zasypane pomieszczenie znajdujące się pod serlianą północną. Tym samym doprowadzimy to miejsce do stanu historycznego. Czy znajdziemy kolejne skarby? Tego nie wiemy. Ale archeolog czuwa" – informuje profil redagowany przez rzeczników instytucji miejskich "Inwestycje we Wrocławiu" na Facebooku.

Podobne prace będą przeprowadzone pod serlianą południową. "Działamy na kolumnadzie, gdzie wzmacniamy stalowymi gorsetami ceglaną konstrukcję podtrzymującą taras znajdujący się na górze bastionu. Zobaczcie ,jak ciekawie prezentuje się wnętrze. Ściany są już po iniekcji wzmacniającej konstrukcję" - informują urzędnicy z Wrocławia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sensacyjne znaleziska na placu budowy. Niezwykłe odkrycie w Głogowie
W przyszłości chcielibyśmy, aby powstała tu kawiarnia - informuje na Facebooku Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Bastion Sakwowy przechodzi gruntowną renowację. Remont rozpoczął się wiosną 2022 r. Jego koszt to blisko 27 mln zł. Prace mają zakończyć się do końca tego roku. Prace nadzoruje Zarząd Inwestycji Miejskich.

Jak przypomina portal wroclaw.pl to już kolejne niezwykłe odkrycie podczas remontu Bastionu Sakwowego. Pod ubiegłego roku wykonawcy trafili na ślad po dawnej pijalni wody w pawilonie perystylowym. Wcześniej odkryto m.in. na dziewiętnastowieczne fundamenty schodów oraz elementy sztukatorskie.

Bastion Sakwowy lub Wzgórze Partyzantów to dwie nazwy określające charakterystyczne, zabudowane wzniesienia pomiędzy ul. Piotra Skargi i miejską fosą, które powinien znać każdy wrocławianin.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić