Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Rodacy papieża zalegalizowali aborcję. Reakcja Kościoła

43

30 grudnia Argentyna zalegalizowała aborcję. Historyczna ustawa zezwala na przerywanie ciąży do 14. tygodnia. Kościół katolicki w Argentynie zapowiedział, że nadal będzie walczył o życie nienarodzonych dzieci.

Rodacy papieża zalegalizowali aborcję. Reakcja Kościoła
Kościół w Argentynie zapowiada walkę o życie nienarodzonych dzieci (Getty Images)

Ustawa weszła w życie mimo tego, że sprzeciwiał się jej Kościół katolicki, wzywając senatorów do odrzucenia projektu. Politycy nie posłuchali także apelu papieża Franciszka, który sam jest Argentyńczykiem. Po uchwaleniu nowych przepisów, biskupi obiecali "kontynuować swoją służbę wobec wszystkich istot ludzkich, w tym dzieci nienarodzonych".

Kościół w Argentynie pragnie potwierdzić, że wraz z braćmi i siostrami różnych wyznań, a także z wieloma niewierzącymi, będzie nadal walczył o ochronę każdego ludzkiego życia – napisano w komunikacie prasowym episkopatu.

Biskupi wystosowali list. "Ustawa pogłębi podziały"

Argentyńscy biskupi wyrazili głębokie ubolewanie, że ustawa została przyjęta. W liście stwierdzili, że rządzący zignorowali uczucia ludzi, którzy opowiadali się za życiem. Podkreślili także, że nie przyniesie ona niczego dobrego.

Uchwalona ustawa jeszcze bardziej pogłębi podziały w naszym kraju – zaznaczono.

Argentyna zalegalizowała aborcję. Przełomowe prawo na kontynencie

Senat Argentyny zalegalizował aborcję po 12-godzinnej debacie. Za było 38 parlamentarzystów, a przeciw 29 przeciw; jeden senator wstrzymał się od głosu. Ustawę poparł prezydent Argentyny Alberto Fernández.

Tym samym Argentyna stała się jednym z nielicznych krajów Ameryki Południowej, gdzie aborcja jest legalna. Jej zwolennicy mają nadzieję, że uchwalenie takiego prawa w jednym z największych i najbardziej wpływowych krajów Ameryki Łacińskiej, zainspiruje inne kraje do podobnej zmiany. Aborcja jest surowo zabroniona m. in. w Salwadorze, Nikaragui i Republice Dominikany.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić