o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Aborcja ze względu na wady płodu. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

122
Podziel się

Członkowie Trybunału Konstytucyjnego podjęli decyzję w kwestii niezgodności możliwości dokonania aborcji ze względu na wady płodu z Konstytucją. Jak zawyrokowali, obecne prawo w sprzeczności z treścią polskiej ustawy zasadniczej. Wyłamało się tylko dwóch sędziów.

Aborcja ze względu na wady płodu. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu (PAP, PAP, Marcin Obara)
bESxfNbF

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że możliwość dokonania aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. Wniosek o zbadanie tych przepisów jeszcze w 2019 roku złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. O uznanie ich za za sprzeczne z polską ustawą zasadniczą wnieśli Prokurator Generalny oraz Sejm.

Aborcja z powodu wady płodu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Wyrok TK zapadł większością głosów. Członkowie trybunału obradowali w pełnym składzie i pod przewodnictwem sędzi Julii Przyłębskiej.

Zakaz naruszania godności człowieka na charakter bezwzględny i dotyczy wszystkich – orzekł Trybunał Konstytucyjny.
bESxfNbH

Zdania odrębne zgłosili dwaj sędziowie – Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Autorzy uzasadnienia wyroku podkreślili konieczność ochrony przez system państwowy godności człowieka, która obowiązuje bez względu na wiek czy status społeczny.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Reakcje posłów i posłanek opozycji

Krótko po opublikowaniu wyroku TK pojawiły się pierwsze głosy sprzeciwu. Decyzję sędziów skrytykowała m.in. Marcelina Zawisza. Posłanka Lewicy zamieściła na Facebooku wpis, w którym określiła zakaz aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby "torturowaniem kobiet".

TK właśnie orzekł, że przesłanka wynikająca z wad płodu jest niezgodna z Konstytucją. PiS-owski trybunał zakazał aborcji w Polsce. Kobiety w Polsce będą torturowane. Będą rodzić dzieci z bezmózgowiem, z rozszczepem kręgosłupa, bez serc. Dzieci, które w męczarniach umrą – napisała Marcelina Zawisza na Facebooku.
bESxfNbN

Do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odniósł się także Borys Budka. Polityk złożył wyrazy współczucia dla kobiet z powodu "nieludzkich" przepisów, a także oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o tchórzostwo. Jak wykazywał, prezes Prawa i Sprawiedliwości chciał się zemścić na Polkach za to, że w 2016 roku swoimi protestami uniemożliwiły zaostrzenie obowiązującego wówczas prawa aborcyjnego.

To dowód na tchórzostwo Kaczyńskiego. Kilka lat temu musiał w Sejmie wycofać się z forsowanych przepisów, bo wystraszył się społecznych protestów i siły polskich kobiet. Ale jak widać, nie może znieść tej klęski – stwierdził Borys Budka na Facebooku.
bESxfNbO

Wniosek o zbadanie przepisów od początku wzbudzał kontrowersje w całym kraju. W gronie protestujących byli m.in. przedstawiciele opozycji, działaczki Strajku Kobiet czy Akcja Demokracja. Do Trybunały Konstytucyjnego wystosowano również list otwarty, którego autorzy domagali się pozostawienia przepisów dotyczących aborcji w obecnym kształcie. Podpisało go ponad 800 lekarzy.

Zobacz także: Zobacz też: Trybunał Konstytucyjny. Ten wyrok zmieni życie Polek na lata. "Krańcowe zniewolenie kobiet"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESxfNci
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(122)
uśmiech
3 miesiące temu
... ze względu na wady płodu z konstytucją kto taki bełkot odstawia.
jestem
rok temu
Jestem katoliczką i jestem przeciw aborcji - pod warunkiem - "zajmowania się" przez państwo dziećmi specjalnej troski, łożenia na utrzymanie, leczenie, naukę itd. Nie można liczyć wyłącznie na datki, zbiórki i jałmużny
Bolo
rok temu
Sa opracowania naukowe, ktore opisuja procesy zachodzace w organizmie kobiety kiedy zachodzi w ciaze. Ciaza musi byc donoszona a dziecko urodzone. Jakiekolwiek odstepstwa od tego procesu powoduja stale zmiany ktore pozniej nie sa do odwrocenia. Tutaj opieka zdrowotna musi wkraczac I kobiety powinny byc 100% otoczone specjalistami I wsparciem. Bez tego starch I rezygnacja bedzie dyktowala warunki a przez to beda ginac plody-dzieci-ludzie. Niestety aborcja to zabojstwo jakkolwiek by na to nie patrzec. Pomozmy tym biednym kobietom bo na nas jako spoleczenstwie tez ciazy odpowiedzialnosc...
bESxfNcj
kol
rok temu
Był cienki kompromis i trzeba było go utrzymać
Nick
rok temu
A jak się PiS bral za TK, to pół Polski ( w tym Polek) krzyczało "Nareszcie!" Chcieliście PiSu, no to go macie, skumbrie w tomacie, pstrąg
antyfryz
rok temu
Ta uchwalane jest prawo w Korei Północnej.Ale Proszę Państwa to nie ludzie to tylko PIS
protestująca
rok temu
Jestem za życiem. Kara śmierci jest zła. Nie ważne kogo możemy zabić przez naszą decyzje i czy smierć dotyczy mordercy, niewinnego człowieka, dziecka, czy nienarodzonego płodu. Zawsze wchodzi w rachube pomyłka ludzka, niewiedza. Co w sytuacji gdy skarzemy kogoś na śmierć, a jest niewinny, będzie zdrowy. Aborcja to rozmycie odpowiedzialności. Jeżeli płód jest nieodwracalnie chory to i tak nie będzie miał szans na przeżycie, Dlaczego to my mamy ma decydować za los. Osobiscie nie chciałabym popełnić błędu.
AbelTwójBrat
rok temu
W czasach covid-u te matki śmiertelnie lub nieuleczalnie chorych dzieci nie będą miały nawet szansy odpowiednio szybko dostać się do lekarzy, którzy przynajmniej pomogliby trochę uśmierzyć ból ich dzieci. A i na respiratory chyba nie ma co liczyć. Ciekawe, czy to jest zgodne z konstytucją - czy o tym ktoś pomyślał, czy moze chore dzieci narodzone są tematem nieciekawym politycznie?
rafal
rok temu
Opozycja znowu chce łamać konstytucje ktorej tak broni. Niby.
Pancerny
rok temu
Dlaczego wciąź mam nieodparte wraźenie, ze katolicka ordo iuris kieruje się bardziej nienawiścią do ludzi niź miłością do nich? Jakiemu bliźniemu ( nie związanemu z tą organizacją) pomogła i w jaki sposób? Dla porównania: co złego uczyniła komukolwiek Wielka Orkiestra Owsiaka? Ale w Polsce wszystko na opak. Tylko kaczor radosny, bo "nikt nam juz nie wmówi, ze czarne jest czarne, a białe - białe "
GOść
rok temu
Z dużym zdziwieniem odczytałem ten wyrok . Uważam za nieludzki i bardzo szkodliwy .Prawo do życia poprzez ten wyrok odbieracie prawo do życia tej kobiecie która urodzi bo musi to potworne .
GOść
rok temu
Z dużym zdziwieniem odczytałem ten wyrok . Uważam za nieludzki i bardzo szkodliwy .Prawo do życia poprzez ten wyrok odbieracie prawo do życia tej kobiecie która urodzi bo musi to potworne .
Bobo
rok temu
Czasem walka o prawa, o to co się bezwzględnie należy czlowiekowi, o wolność - wymaga poświęceń. W ramach protestu kobiety powinny powstrzymać się przed zachodzeniem w ciążę. Myślę, że drastyczny spadek urodzeń,bylby argumentem nie do odparcia. Czasem trzeba. Jeśli faktycznie zależy Wam na prawdziwej walce o swoje , to jest to najlepsze wyjście. Tylko w ten sposób możecie pokazać, że wszystko tak naprawdę jest Waszych rękach i Wy rozdajecie karty.
bESxfNcb
KOBIETA
rok temu
Jestem KOBIETĄ - NIE GŁOSUJĘ NA SWOICH OPRAWCÓW !!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić