Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Aborcja ze względu na wady płodu. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

123
Podziel się:

Członkowie Trybunału Konstytucyjnego podjęli decyzję w kwestii niezgodności możliwości dokonania aborcji ze względu na wady płodu z Konstytucją. Jak zawyrokowali, obecne prawo w sprzeczności z treścią polskiej ustawy zasadniczej. Wyłamało się tylko dwóch sędziów.

Aborcja ze względu na wady płodu. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu (PAP, PAP, Marcin Obara)

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że możliwość dokonania aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. Wniosek o zbadanie tych przepisów jeszcze w 2019 roku złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. O uznanie ich za za sprzeczne z polską ustawą zasadniczą wnieśli Prokurator Generalny oraz Sejm.

Aborcja z powodu wady płodu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Wyrok TK zapadł większością głosów. Członkowie trybunału obradowali w pełnym składzie i pod przewodnictwem sędzi Julii Przyłębskiej.

Zakaz naruszania godności człowieka na charakter bezwzględny i dotyczy wszystkich – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Zdania odrębne zgłosili dwaj sędziowie – Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Autorzy uzasadnienia wyroku podkreślili konieczność ochrony przez system państwowy godności człowieka, która obowiązuje bez względu na wiek czy status społeczny.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Reakcje posłów i posłanek opozycji

Krótko po opublikowaniu wyroku TK pojawiły się pierwsze głosy sprzeciwu. Decyzję sędziów skrytykowała m.in. Marcelina Zawisza. Posłanka Lewicy zamieściła na Facebooku wpis, w którym określiła zakaz aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby "torturowaniem kobiet".

TK właśnie orzekł, że przesłanka wynikająca z wad płodu jest niezgodna z Konstytucją. PiS-owski trybunał zakazał aborcji w Polsce. Kobiety w Polsce będą torturowane. Będą rodzić dzieci z bezmózgowiem, z rozszczepem kręgosłupa, bez serc. Dzieci, które w męczarniach umrą – napisała Marcelina Zawisza na Facebooku.

Do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odniósł się także Borys Budka. Polityk złożył wyrazy współczucia dla kobiet z powodu "nieludzkich" przepisów, a także oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o tchórzostwo. Jak wykazywał, prezes Prawa i Sprawiedliwości chciał się zemścić na Polkach za to, że w 2016 roku swoimi protestami uniemożliwiły zaostrzenie obowiązującego wówczas prawa aborcyjnego.

To dowód na tchórzostwo Kaczyńskiego. Kilka lat temu musiał w Sejmie wycofać się z forsowanych przepisów, bo wystraszył się społecznych protestów i siły polskich kobiet. Ale jak widać, nie może znieść tej klęski – stwierdził Borys Budka na Facebooku.

Wniosek o zbadanie przepisów od początku wzbudzał kontrowersje w całym kraju. W gronie protestujących byli m.in. przedstawiciele opozycji, działaczki Strajku Kobiet czy Akcja Demokracja. Do Trybunały Konstytucyjnego wystosowano również list otwarty, którego autorzy domagali się pozostawienia przepisów dotyczących aborcji w obecnym kształcie. Podpisało go ponad 800 lekarzy.

Zobacz także: Zobacz też: Trybunał Konstytucyjny. Ten wyrok zmieni życie Polek na lata. "Krańcowe zniewolenie kobiet"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(123)
EWA
4 miesiące temu
JAK DZIECKO CIĘZKO CHORE I NFZ NIE CHCE LECZYĆ ? TO JEST ZGODNE Z KONSTYTUCJĄ? RODZICE ZBIERAJĄ KARTONY PROSZĄ LUDZI O DATKI NA LECZENIE LUB NA REHABILITACJE TO JEST ZGODNE Z KONSTYTUCJĄ? SZALEŃCY JACYŚ KARMA WRACA.
uśmiech
rok temu
... ze względu na wady płodu z konstytucją kto taki bełkot odstawia.
jestem
2 lata temu
Jestem katoliczką i jestem przeciw aborcji - pod warunkiem - "zajmowania się" przez państwo dziećmi specjalnej troski, łożenia na utrzymanie, leczenie, naukę itd. Nie można liczyć wyłącznie na datki, zbiórki i jałmużny
Bolo
2 lata temu
Sa opracowania naukowe, ktore opisuja procesy zachodzace w organizmie kobiety kiedy zachodzi w ciaze. Ciaza musi byc donoszona a dziecko urodzone. Jakiekolwiek odstepstwa od tego procesu powoduja stale zmiany ktore pozniej nie sa do odwrocenia. Tutaj opieka zdrowotna musi wkraczac I kobiety powinny byc 100% otoczone specjalistami I wsparciem. Bez tego starch I rezygnacja bedzie dyktowala warunki a przez to beda ginac plody-dzieci-ludzie. Niestety aborcja to zabojstwo jakkolwiek by na to nie patrzec. Pomozmy tym biednym kobietom bo na nas jako spoleczenstwie tez ciazy odpowiedzialnosc...
kol
2 lata temu
Był cienki kompromis i trzeba było go utrzymać
Nick
2 lata temu
A jak się PiS bral za TK, to pół Polski ( w tym Polek) krzyczało "Nareszcie!" Chcieliście PiSu, no to go macie, skumbrie w tomacie, pstrąg
antyfryz
2 lata temu
Ta uchwalane jest prawo w Korei Północnej.Ale Proszę Państwa to nie ludzie to tylko PIS
protestująca
2 lata temu
Jestem za życiem. Kara śmierci jest zła. Nie ważne kogo możemy zabić przez naszą decyzje i czy smierć dotyczy mordercy, niewinnego człowieka, dziecka, czy nienarodzonego płodu. Zawsze wchodzi w rachube pomyłka ludzka, niewiedza. Co w sytuacji gdy skarzemy kogoś na śmierć, a jest niewinny, będzie zdrowy. Aborcja to rozmycie odpowiedzialności. Jeżeli płód jest nieodwracalnie chory to i tak nie będzie miał szans na przeżycie, Dlaczego to my mamy ma decydować za los. Osobiscie nie chciałabym popełnić błędu.
AbelTwójBrat
2 lata temu
W czasach covid-u te matki śmiertelnie lub nieuleczalnie chorych dzieci nie będą miały nawet szansy odpowiednio szybko dostać się do lekarzy, którzy przynajmniej pomogliby trochę uśmierzyć ból ich dzieci. A i na respiratory chyba nie ma co liczyć. Ciekawe, czy to jest zgodne z konstytucją - czy o tym ktoś pomyślał, czy moze chore dzieci narodzone są tematem nieciekawym politycznie?
rafal
2 lata temu
Opozycja znowu chce łamać konstytucje ktorej tak broni. Niby.
Pancerny
2 lata temu
Dlaczego wciąź mam nieodparte wraźenie, ze katolicka ordo iuris kieruje się bardziej nienawiścią do ludzi niź miłością do nich? Jakiemu bliźniemu ( nie związanemu z tą organizacją) pomogła i w jaki sposób? Dla porównania: co złego uczyniła komukolwiek Wielka Orkiestra Owsiaka? Ale w Polsce wszystko na opak. Tylko kaczor radosny, bo "nikt nam juz nie wmówi, ze czarne jest czarne, a białe - białe "
GOść
2 lata temu
Z dużym zdziwieniem odczytałem ten wyrok . Uważam za nieludzki i bardzo szkodliwy .Prawo do życia poprzez ten wyrok odbieracie prawo do życia tej kobiecie która urodzi bo musi to potworne .
GOść
2 lata temu
Z dużym zdziwieniem odczytałem ten wyrok . Uważam za nieludzki i bardzo szkodliwy .Prawo do życia poprzez ten wyrok odbieracie prawo do życia tej kobiecie która urodzi bo musi to potworne .
Bobo
2 lata temu
Czasem walka o prawa, o to co się bezwzględnie należy czlowiekowi, o wolność - wymaga poświęceń. W ramach protestu kobiety powinny powstrzymać się przed zachodzeniem w ciążę. Myślę, że drastyczny spadek urodzeń,bylby argumentem nie do odparcia. Czasem trzeba. Jeśli faktycznie zależy Wam na prawdziwej walce o swoje , to jest to najlepsze wyjście. Tylko w ten sposób możecie pokazać, że wszystko tak naprawdę jest Waszych rękach i Wy rozdajecie karty.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić