o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Aborcja ze względu na wady płodu. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

121
Podziel się

Członkowie Trybunału Konstytucyjnego podjęli decyzję w kwestii niezgodności możliwości dokonania aborcji ze względu na wady płodu z Konstytucją. Jak zawyrokowali, obecne prawo w sprzeczności z treścią polskiej ustawy zasadniczej. Wyłamało się tylko dwóch sędziów.

Aborcja ze względu na wady płodu. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu (PAP, PAP, Marcin Obara)
bDnSRjFh

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że możliwość dokonania aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. Wniosek o zbadanie tych przepisów jeszcze w 2019 roku złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości. O uznanie ich za za sprzeczne z polską ustawą zasadniczą wnieśli Prokurator Generalny oraz Sejm.

Aborcja z powodu wady płodu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Wyrok TK zapadł większością głosów. Członkowie trybunału obradowali w pełnym składzie i pod przewodnictwem sędzi Julii Przyłębskiej.

Zakaz naruszania godności człowieka na charakter bezwzględny i dotyczy wszystkich – orzekł Trybunał Konstytucyjny.
bDnSRjFj

Zdania odrębne zgłosili dwaj sędziowie – Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Autorzy uzasadnienia wyroku podkreślili konieczność ochrony przez system państwowy godności człowieka, która obowiązuje bez względu na wiek czy status społeczny.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Reakcje posłów i posłanek opozycji

Krótko po opublikowaniu wyroku TK pojawiły się pierwsze głosy sprzeciwu. Decyzję sędziów skrytykowała m.in. Marcelina Zawisza. Posłanka Lewicy zamieściła na Facebooku wpis, w którym określiła zakaz aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby "torturowaniem kobiet".

TK właśnie orzekł, że przesłanka wynikająca z wad płodu jest niezgodna z Konstytucją. PiS-owski trybunał zakazał aborcji w Polsce. Kobiety w Polsce będą torturowane. Będą rodzić dzieci z bezmózgowiem, z rozszczepem kręgosłupa, bez serc. Dzieci, które w męczarniach umrą – napisała Marcelina Zawisza na Facebooku.
bDnSRjFp

Do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odniósł się także Borys Budka. Polityk złożył wyrazy współczucia dla kobiet z powodu "nieludzkich" przepisów, a także oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o tchórzostwo. Jak wykazywał, prezes Prawa i Sprawiedliwości chciał się zemścić na Polkach za to, że w 2016 roku swoimi protestami uniemożliwiły zaostrzenie obowiązującego wówczas prawa aborcyjnego.

To dowód na tchórzostwo Kaczyńskiego. Kilka lat temu musiał w Sejmie wycofać się z forsowanych przepisów, bo wystraszył się społecznych protestów i siły polskich kobiet. Ale jak widać, nie może znieść tej klęski – stwierdził Borys Budka na Facebooku.
bDnSRjFq

Wniosek o zbadanie przepisów od początku wzbudzał kontrowersje w całym kraju. W gronie protestujących byli m.in. przedstawiciele opozycji, działaczki Strajku Kobiet czy Akcja Demokracja. Do Trybunały Konstytucyjnego wystosowano również list otwarty, którego autorzy domagali się pozostawienia przepisów dotyczących aborcji w obecnym kształcie. Podpisało go ponad 800 lekarzy.

Zobacz także: Zobacz też: Trybunał Konstytucyjny. Ten wyrok zmieni życie Polek na lata. "Krańcowe zniewolenie kobiet"
bDnSRjFK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(121)
LUK
miesiąc temu
Aborcja to bardzo trudny temat nie jestem jej zwolennikiem jednak w przypadku jednoznacznego uszkodzenia płodu mającego wpływ na życie lub dosadniej wegetację człowieka po narodzinach temat zamyka się automatycznie i decyzja należy do kobiety lub rodziców bo to jednak na ich barki spadnie ten ciężar. I nie ma co polemizować bo prawo czy konstytucja nie pomogą w późniejszym wychowaniu nie czarujmy się.
dwudniowy29
miesiąc temu
Na szczęście TK nie zabrania dwudniowych wypadów do Czech... jeszcze.
Rolnik
miesiąc temu
Wiekopomna chwiła. Nasza stara Maciaszczykowa, lat 87 nie może się już na ten wyrok doczekać.
bDnSRjFL
Kasśka
miesiąc temu
Teraz Państwo będzie miało dużo roboty, bo urodzone, chore niemowlęta będą pozostawiane przez kobiety w szpitalu. Brawo
Xyz
miesiąc temu
A może by tak wszystkim którzy zaciekle bronią prawa do życia, tak mocno uszkodzonych płodów (że późniejsza ich egzystencja to tylko wegetacja), niech okażą im swoją miłość, i niech adoptują po jednym takim dziecku. Damy im "+1000" i zobaczymy jak długo ich psychika po wytrzyma
Najnowsze komentarze (121)
jestem
miesiąc temu
Jestem katoliczką i jestem przeciw aborcji - pod warunkiem - "zajmowania się" przez państwo dziećmi specjalnej troski, łożenia na utrzymanie, leczenie, naukę itd. Nie można liczyć wyłącznie na datki, zbiórki i jałmużny
Bolo
miesiąc temu
Sa opracowania naukowe, ktore opisuja procesy zachodzace w organizmie kobiety kiedy zachodzi w ciaze. Ciaza musi byc donoszona a dziecko urodzone. Jakiekolwiek odstepstwa od tego procesu powoduja stale zmiany ktore pozniej nie sa do odwrocenia. Tutaj opieka zdrowotna musi wkraczac I kobiety powinny byc 100% otoczone specjalistami I wsparciem. Bez tego starch I rezygnacja bedzie dyktowala warunki a przez to beda ginac plody-dzieci-ludzie. Niestety aborcja to zabojstwo jakkolwiek by na to nie patrzec. Pomozmy tym biednym kobietom bo na nas jako spoleczenstwie tez ciazy odpowiedzialnosc...
kol
miesiąc temu
Był cienki kompromis i trzeba było go utrzymać
Nick
miesiąc temu
A jak się PiS bral za TK, to pół Polski ( w tym Polek) krzyczało "Nareszcie!" Chcieliście PiSu, no to go macie, skumbrie w tomacie, pstrąg
antyfryz
miesiąc temu
Ta uchwalane jest prawo w Korei Północnej.Ale Proszę Państwa to nie ludzie to tylko PIS
protestująca
miesiąc temu
Jestem za życiem. Kara śmierci jest zła. Nie ważne kogo możemy zabić przez naszą decyzje i czy smierć dotyczy mordercy, niewinnego człowieka, dziecka, czy nienarodzonego płodu. Zawsze wchodzi w rachube pomyłka ludzka, niewiedza. Co w sytuacji gdy skarzemy kogoś na śmierć, a jest niewinny, będzie zdrowy. Aborcja to rozmycie odpowiedzialności. Jeżeli płód jest nieodwracalnie chory to i tak nie będzie miał szans na przeżycie, Dlaczego to my mamy ma decydować za los. Osobiscie nie chciałabym popełnić błędu.
AbelTwójBrat
miesiąc temu
W czasach covid-u te matki śmiertelnie lub nieuleczalnie chorych dzieci nie będą miały nawet szansy odpowiednio szybko dostać się do lekarzy, którzy przynajmniej pomogliby trochę uśmierzyć ból ich dzieci. A i na respiratory chyba nie ma co liczyć. Ciekawe, czy to jest zgodne z konstytucją - czy o tym ktoś pomyślał, czy moze chore dzieci narodzone są tematem nieciekawym politycznie?
rafal
miesiąc temu
Opozycja znowu chce łamać konstytucje ktorej tak broni. Niby.
bDnSRjFD
Pancerny
miesiąc temu
Dlaczego wciąź mam nieodparte wraźenie, ze katolicka ordo iuris kieruje się bardziej nienawiścią do ludzi niź miłością do nich? Jakiemu bliźniemu ( nie związanemu z tą organizacją) pomogła i w jaki sposób? Dla porównania: co złego uczyniła komukolwiek Wielka Orkiestra Owsiaka? Ale w Polsce wszystko na opak. Tylko kaczor radosny, bo "nikt nam juz nie wmówi, ze czarne jest czarne, a białe - białe "
GOść
miesiąc temu
Z dużym zdziwieniem odczytałem ten wyrok . Uważam za nieludzki i bardzo szkodliwy .Prawo do życia poprzez ten wyrok odbieracie prawo do życia tej kobiecie która urodzi bo musi to potworne .
GOść
miesiąc temu
Z dużym zdziwieniem odczytałem ten wyrok . Uważam za nieludzki i bardzo szkodliwy .Prawo do życia poprzez ten wyrok odbieracie prawo do życia tej kobiecie która urodzi bo musi to potworne .
Bobo
miesiąc temu
Czasem walka o prawa, o to co się bezwzględnie należy czlowiekowi, o wolność - wymaga poświęceń. W ramach protestu kobiety powinny powstrzymać się przed zachodzeniem w ciążę. Myślę, że drastyczny spadek urodzeń,bylby argumentem nie do odparcia. Czasem trzeba. Jeśli faktycznie zależy Wam na prawdziwej walce o swoje , to jest to najlepsze wyjście. Tylko w ten sposób możecie pokazać, że wszystko tak naprawdę jest Waszych rękach i Wy rozdajecie karty.
KOBIETA
miesiąc temu
Jestem KOBIETĄ - NIE GŁOSUJĘ NA SWOICH OPRAWCÓW !!!!
Sprawiedliwy
miesiąc temu
Aborcja prezes ani Krystynie prawdopodobnie nie grozi Chyba że prokurator PRL coś tam (jeśli będzie mógł) wetknie I to jest hipokryzja
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić