Rolnik znalazł to na polu. Odkrycie poruszyło archeologów z całego świata

125

W Strefie Gazy doszło do przypadkowego odkrycia, które poruszyło archeologów z całego świata. Jeden z miejscowych rolników właśnie pracował na polu, kiedy natrafił na coś twardego. Po wydobyciu okazało się, że był to liczący aż 4,5 tys. lat posąg bogini.

Rolnik znalazł to na polu. Odkrycie poruszyło archeologów z całego świata
Rolnik przypadkowo znalazł pomnik bogini miłości i wojny, liczący aż 4,5 tys. lat (Getty Images)

Jak informuje BBC, znalazcą posągu jest Nidal Abu Eid. Pracował na swoim polu w Khan Younis w południowej części strefy Gazy, kiedy natrafił na posąg bogini noszącej wężową koronę.

Znaleźliśmy go przypadkiem. Był zabłocony, więc umyliśmy go wodą. Zdawaliśmy sobie sprawę, że coś cennego, ale nie mieliśmy pojęcia, że ma aż tak wielką wartość archeologiczną – mówił Nidal Abu Eid w wywiadzie dla BBC.

W Strefie Gazy odkryto pomnik starożytnej bogini

Posąg ma 22 cm wysokości i przedstawia kananejską boginię Anat. Według ustaleń archeologów liczy sobie 4,5 tys. lat i powstał w okresie późnego brązu.

Dziękujemy Bogu i jesteśmy dumni, że pozostał na naszej ziemi, w Plestynie, od czasów kananejskich – cieszył się Nidal Abu Eid w rozmowie z BBC.

Obecnie posąg jest wystawiony w Qasr al-Basha. To zabytkowy budynek, w którym znajduje się jedno z niewielu muzeów w Strefie Gazy. Odsłonięcie artefaktu odbyło się w trakcie uroczystej konferencji prasowej.

Takie odkrycia dowodzą, że Palestyna ma cywilizację i historię, a nikt nie może temu zaprzeczać ani tego fałszować. To jest naród palestyński i jego starożytna cywilizacja kananejska – mówił w trakcie konferencji prasowej Jamal Abu Rida z prowaszonego przez Hamas Ministerstwa Turystyki i Starożytności (BBC).
Zobacz także: Zobacz też: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić