Rosja chce "międzynarodowego śledztwa" po słowach Emila Cz.

Rosja okaże pełne wsparcie białoruskim służbom, jeżeli zostanie wszczęte dochodzenie w sprawie "szokującego zachowania polskich służb na granicy polsko-białoruskiej" - poinformowało w czwartek rosyjskie MSZ. Rzeczniczka resortu twierdzi, że potrzebne jest "dokładne międzynarodowe śledztwo" w związku z tym, co mający problemy z prawem dezerter Emil Cz. mówił w reżimowych mediach Aleksandra Łukaszenki.

Rosja chce "międzynarodowego śledztwa" po słowach Emila Cz.
Emil Cz. podczas wywiadu udzielanego reżimowej telewizji na Białorusi

Do międzynarodowego śledztwa nawoływała w czwartek 30 grudnia rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa. Jak przekazała, Rosja zapewni pełne wsparcie dla białoruskich służb w tym zakresie.

Rosja o "okrutnym traktowaniu uchodźców przez Polskę"

Zacharowa podkreśliła, że rosyjski resort spraw zagranicznych w pełni podziela stanowisko Mińska, który chce międzynarodowego śledztwa w sprawie "okrutnego traktowania uchodźców przez Polskę". Według niej wypowiedzi polskiego żołnierza-dezertera Emila Cz., który uciekł na Białoruś, wymagają "dokładnego międzynarodowego śledztwa".

Chodzi o wywiad dla białoruskiej telewizji, który ukazał się wkrótce po tym, jak Emil Cz. uciekł z Polski na Białoruś. Dezerter przekazał w tej rozmowie, że polscy żołnierze na granicy "strzelali do migrantów". Emil Cz. mówił o zabiciu co najmniej dwóch osób przez polskie służby, co białoruska propaganda skrzętnie wykorzystywała. Przypomnijmy: nie ma żadnych dowodów, aby sytuacje, o których opowiadał Emil Cz., rzeczywiście miały miejsce.

Białoruska propaganda wykorzystuje słowa Emila Cz.

Choć słowa dezertera nie mają jakiegokolwiek oparcia w faktach, odbiły się szerokim echem w białoruskich i rosyjskich mediach. Oba kraje wykorzystują wypowiedzi Emila Cz. do nakręcania propagandy i antypolskiej retoryki. Teraz Rosja posuwa się do tego, że chce śledztwa w związku ze słowami dezertera. Zacharowa zarzuca polskim służbom, że próbują "zdyskredytować" osobę Emila Cz. i tym samym "odwrócić uwagę" od rzekomego problemu, o którym mówił.

Zacharowa stwierdziła również w czwartek, że ​​szczególny niepokój wzbudza wprowadzony przez Polskę stan wyjątkowy w regionach przygranicznych. Jak mówi rzeczniczka, ​​przypadki okrutnego traktowania migrantów przez polską Straż Graniczną miały zostać udokumentowane przez odpowiednie struktury ONZ i UE - przekazuje rosyjska agencja informacyjna TASS.

Problemy z prawem Emila Cz.

W środę Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok wobec Emila Cz., żołnierza-dezertera, który uciekł na Białoruś. Skazano go na 6 miesięcy ograniczenia wolności i przez rok nie może zbliżać się do matki. Sąd zobowiązał Cz. także do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.

Sprawa żołnierza-dezertera za znęcanie się nad matką trwa od września tego roku. Wówczas sąd w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) skazał Emila Cz. za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad matką. Śledczy ustalili wówczas, że mężczyzna nadużywał alkoholu i wszczynał awantury, które przybrały postać znęcania się psychicznego i fizycznego nad matką.

Zobacz także: "Zadziwiająca sprawa, że taki żołnierz został dopuszczony do takich czynności". Gen. Bieniek o dezerterze
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić