Rosja pręży muskuły. To się dzieje tuż przy polskiej granicy

Rosyjskie wojsko rozpoczęło w poniedziałek 20 czerwca ćwiczenia w obwodzie kaliningradzkim. O manewrach poinformowała agencja RIA Nowosti. Żołnierze z Floty Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej szkoleni są z obsługi wyrzutni rakiet oraz systemów artyleryjskich.

Rosja pręży muskuły. To się dzieje tuż przy polskiej granicy
Rosja rozpoczęła ćwiczenia wojskowe w Kaliningradzie. Na zdjęciu manewry z 9 września 2021 roku (Getty Images, 2021 Anadolu Agency)

W manewrach w obwodzie kaliningradzkim bierze udział około tysiąca żołnierzy z ponad stu jednostek. RIA Nowosti podaje, że przeprowadzone zostanie "kilkaset zadań ogniowych". W ćwiczeniach wykorzystywane będą wyrzutnie BM-21 Grad i BM-27 Uragan, a także samobieżne haubice 2S5 Hiacynt, 2S19 Msta-S, 2S3 Akacja i 2S1 Goździk.

Litwa ogranicza handel z obwodem kaliningradzkim

Rozpoczęcie ćwiczeń wojskowych w obwodzie kaliningradzkim ma najprawdopodobniej związek z decyzją podjętą przez litewski rząd. Premier Ingrida Simonyte poinformowała Rosję, że od soboty 18 czerwca blokuje przewóz dużej części dóbr do i z Kaliningradu. Krok ten ma związek z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Moskwę za agresję na Ukrainę.

Rosja się odgraża. "Użyjemy wszystkich możliwych środków"

Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow ocenił, że ograniczenie wpłynie na około połowę produktów importowanych oraz eksportowanych z Rosji przez Litwę. Dodał, że władze będą naciskać na zniesienie tych środków "wszystkimi możliwymi kanałami".

Uważamy, że jest to poważne naruszenie prawa do swobodnego tranzytu do i z obwodu kaliningradzkiego – podkreślił.

Anton Alichanow powiedział, że jeśli Rosja nie będzie w stanie szybko doprowadzić do zniesienia blokady, będzie musiała zwiększyć liczbę statków wpływających do Kaliningradu. Ma to pomóc w transporcie towarów takich jak materiały budowlane, cement czy wyroby metalowe.

Rosjanie wejdą do Mołdawii? Ekspert o czarnym scenariuszu

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić