aktualizacja 

Rosja. W Moskwie coś się szykuje. Po raz pierwszy od 18 marca 2022

W przeddzień rocznicy wojny Kreml zaplanował zorganizowanie wiecu-koncertu w Moskwie - podają propagandowe media. Udział w nim ma wziąć również Władimir Putin - po raz pierwszy od 18 marca 2022 roku. Będzie to "kontynuacja" orędzia prezydenta do Zgromadzenia Federalnego Rosji.

Rosja. W Moskwie coś się szykuje. Po raz pierwszy od 18 marca 2022
Władimir Putin (PAP EPA, SERGEI GUNEYEV / SPUTNIK POOL)

Trzech rozmówców propagandowej agencji RBC poinformowało, że najbardziej prawdopodobnym miejscem wydarzenia byłby moskiewski stadion Łużniki. Oprócz wiecu-koncertu w Łużnikach mogą zorganizować różne imprezy wojskowo-patriotyczne, ale nie ma jeszcze co do nich ostatecznych decyzji.

Możliwy wiec z udziałem Putina

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że "nie ma jeszcze nic do powiedzenia" na temat wydarzenia w Łużnikach. Przemówienie prezydenta do Zgromadzenia Federalnego wstępnie odbędzie się 21 lutego i to jest najbardziej prawdopodobna data.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Były lider Pink Floyd o Polsce. Mocny komentarz dyplomaty

We wtorek deputowani do Dumy Państwowej Jewgienij Moskwiczow i Denis Parfyonow powiedzieli, że orędzie Putina odbędzie się 22 lutego, ale ostateczna decyzja w sprawie daty imprezy zostanie podjęta w piątek, 10 lutego.

"Intensywne obchody" w rocznicę wojny

Propagandowa agencja RBC zwraca uwagę na "napięty harmonogram Putina 22 lutego", po którym rozpoczną się "intensywne obchody" Dnia Obrońcy Ojczyzny. - Dlatego bardziej logiczne byłoby przekazanie orędzia wcześniej – argumentuje.

Rok temu, 21 lutego, Władimir Putin zwołał rozszerzone posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, na którym poprosił jej członków o wyrażenie stanowiska w sprawie uznania niepodległości tzw. DRL i ŁRL. Dwa dni później prezydent ogłosił rozpoczęcie inwazji na Ukrainę.

Putin występował na wiecu prawie rok temu

Ostatni raz wiec-koncert z udziałem Władimira Putina odbył się w Moskwie 18 marca 2022 roku, w rocznicę okupacji Krymu, kiedy wojna na Ukrainie trwała już około trzech tygodni. Wtedy MSW Rosji pochwaliło się, że na stadionie zgromadziło się ponad 200 tysięcy osób. Pojawiły się też znani wspierający wojnę artyści.

Putin ma obowiązek wygłoszenia orędzia do deputowanych raz na rok. Jednak nie robił tego od kwietnia 2021 roku. W grudniu 2022 roku Dmitrij Pieskow zapowiedział, że orędzie przeniesione jest na 2023 rok.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić