aktualizacja 

Rosja dostała niespodziewany prezent. Brytyjczycy popełnili "duży błąd"

Wywiad korespondenta BBC w Rosji Steve'a Rosenberga z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem wywołał sporo kontrowersji. Rzecznik prasowy koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn uważa, że brytyjski dziennikarz popełnił duży błąd, oddając głos Rosjaninowi. "Dałeś mu wyłączną platformę do szerzenia kłamstw i propagandy" - napisał na Twitterze Żaryn.

Rosja dostała niespodziewany prezent. Brytyjczycy popełnili "duży błąd"
Ławrow udzielił wywiadu BBC (Getty Images)

Korespondent BBC News w Rosji Steve Rosenberg przeprowadził niedawno wywiad z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Jak można się domyślić, podczas rozmowy Ławrow w najlepsze szerzył prokremlowską propagandę.

Ławrow w wywiadzie dla BBC. Kuriozalne słowa

Rosjanin po raz pierwszy tak obszernie wytłumaczył, dlaczego Rosja najechała Ukrainę. Podane przez niego powody były kuriozalne. Ławrow stwierdził m.in., że "specjalna operacja wojskowa" w tym kraju była potrzebna ze względu na przebywających tam "nazistów".

Nie napadliśmy Ukrainy, rozpoczęliśmy specjalną operację militarną, ponieważ nie mieliśmy żadnej innej możliwości wyjaśnienia Zachodowi, że wciągnięcie Ukrainy do NATO to przestępstwo - powiedział rosyjski polityk.

Rosenberg podczas wywiadu przytoczył Rosjaninowi raporty dotyczące zbrodni wojennych, których wojska Putina dopuszczają się w Ukrainie. Szef rosyjskiej dyplomacji wybrnął z tej kwestii w sposób, którego można było się spodziewać. Stwierdził, że wszystkie te doniesienia są wymysłem Zachodu.

To wielka szkoda, ale międzynarodowi dyplomaci, w tym Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Sekretarz Generalny ONZ i inni przedstawiciele ONZ, są pod presją Zachodu. Bardzo często jest to wykorzystywane do wzmacniania fałszywych wiadomości rozpowszechnianych przez Zachód - mówił szef rosyjskiej dyplomacji. 

Stanisław Żaryn krytycznie o wywiadzie

Materiał BBC spotkał się z mieszanymi opiniami wśród odbiorców. Rosenberg szczyci się zawodowym osiągnięciem, bowiem od początku wojny w Ukrainie Ławrow nie udzielił jeszcze nikomu tak wyczerpującego wywiadu. Wiele osób jednak uważa, że dziennikarz dał Rosjaninowi szansę na promowanie rosyjskiej propagandy na antenie poważanej stacji.

Takiego zdania jest m.in. rzecznik prasowy koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn. Opublikował on na Twitterze fragment rozmowy, w którym Ławrow mówi o "specjalnej operacji militarnej". We wpisie zwrócił się do brytyjskiej stacji i do samego dziennikarza.

Drogie BBC i Stevie Rosenbergu w szczególności. Być może twój wywiad z Ławrowem posłużył do zdemaskowania kłamstw Kremla. Ale nawet gdyby tak się stało, przeprowadzając wywiad na wyłączność z czołowym rosyjskim propagandystą, dałeś mu wyłączną platformę do szerzenia kłamstw i propagandy - napisał na Twitterze Żaryn.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Ławrow grozi pomagającym Ukrainie państwom. "On jest zmęczony sobą i swoim cynizmem"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić