aktualizacja 

Rosjanie obsadzili marionetkowe władze. Nowa mer Melitopola przemówiła

W Melitopolu w piątek uprowadzono mera miasta Antona Heraszczenkę. W jego miejsce Rosjanie zainstalowali własną polityk, Halynę Danyliczenko. Nowa "przywódczyni" zwróciła się z odezwą do mieszkańców.

Rosjanie obsadzili marionetkowe władze. Nowa mer Melitopola przemówiła
Zainstalowana na stanowisku mera Melitopola Halyna Danyliczenko zwróciła się do mieszkańców miasta (Twitter)

Rosjanie usiłują przejmować kolejne ukraińskie miasta. Ich ofiarą padł m.in. mer Dnieprorudna, miasta w obwodzie zaporoskim. Wiadomość o porwaniu Jewhena Matwiejewa przekazał rzecznik Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

To nie pierwszy uprowadzony przez Rosjan polityk ukraińskich władz lokalnych. W piątek porwano mera Melitopola, Antona Heraszczenkę. W tej samej miejscowości na sobotnim wiecu "zniknęła" lokalna aktywistka Olga Haisumowa.

Rosjanie ustanowili własne władze. "Mamy deficyt wiarygodnych informacji"

W niedzielę Rosjanie znaleźli już "zastępstwo" dla mera Melitopola. Na jego miejscu umieścili Halynę Danyliczenko. Media obiegło nagranie, na którym przedstawicielka państwa-agresora zwraca się do mieszkańców miasta.

Mamy deficyt wiarygodnych informacji. Dlatego od dzisiaj na terytorium Melitopola i okolic rozpoczynamy nadawanie rosyjskiej telewizji. Przełączcie swoje odbiorniki i słuchajcie prawdziwych informacji – mówi Danyliczenko na nagraniu.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W związku z rosyjską inwazją ostatnia sesja rady Melitopola odbyła się zdalnie. Większość deputowanych jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której stwierdza, że Melitopol to Ukraina. Podkreślono, że kolaboracyjne władze ustanowione przez Rosję należy postawić w stan oskarżenia za zdradę państwa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosjanie chcą przejąć ukraińskie miasta. Planują pseudoreferendum

Pojawiają się doniesienia, że na zajętych przez siebie terenach Rosja będzie dążyć do ustanowienia podległych sobie władz. Strona ukraińska informuje o przygotowaniach do przeprowadzenia pseudoreferendum w zajętym Chersoniu.

Rosyjscy żołnierze mają zastraszać miejscową ludność i rozpowszechniać fałszywe informacje. Dodatkowo biorą niektórych mieszkańców na zakładników.

Obejrzyj także: Rosja użyje broni chemicznej? Władze USA alarmują

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić