aktualizacja 

Rosjanie odmawiają. Wojsko nie może skompletować jednostki

Marynarze rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego odmówili udziału w wojnie w Ukrainie. Jak donosi ukraiński wywiad, dowództwo nie jest w stanie skompletować "nawet jednej grupy batalionowo-taktycznej". Nie udaje się na razie również mobilizacja żołnierzy.

Rosjanie odmawiają. Wojsko nie może skompletować jednostki
Rosyjski okręt — zdjęcie ilustracyjne (Twitter)

O problemach we Flocie Oceanu Spokojnego rosyjskiej marynarki wojennej poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podaje na Facebooku, Rosjanie masowo odmawiają udziału w wojnie w Ukrainie, przez co pojawiają się duże kłopoty z kadrą.

Nie mogą skompletować nawet jednej grupy

Dowództwo nie jest w stanie przeprowadzić rotację istniejących ugrupowań, ponieważ nie mogą skompletować nawet jednej grupy batalionowo-taktycznej, która mogłaby wzmocnić siły Rosji w Ukrainie.

Istnieje duży problem wzmocnienia i rotacji istniejącego ugrupowania wroga – głosi komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Kuszą nagrodami, ale chętnych mało

Jak podaje agencja Ukrinform, od 1 kwietnia w Rosji rozpocznie się mobilizacja w ramach programu BARS-2022. Żołnierzy chcą kusić nagrodą za udział w tzw. "operacji specjalnej". Planowane jest również przeprowadzenie mobilizacji wśród więźniów.

Z danych ukraińskiego wywiadu wynika, że tylko nieliczni poborowi zgłosili się do wojska. - Oczywiście jest mobilizacja, ale nie na tak dużą skalę, jak oczekiwano w Rosji — powiedział doradca szefa ukraińskiego MSW. Dodał, że nawet poborowi rozumieją, że na Ukrainę jadą jako "mięso armatnie".

Cicha mobilizacja

Wcześniej ukraińska strona przekazywała, że Rosja po cichu ma prowadzić mobilizację. "Komisariaty wojskowe próbują przyciągnąć byłych żołnierzy do służby i podpisać odpowiednie umowy, preferowane są osoby, które mają już doświadczenie bojowe" - czytamy w komunikacie sztabu generalnego ukraińskiego wojska.

Zobacz także: Ukraina odpiera Rosję w powietrzu? Gen. Pacek o strategii Ukrainy
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić