aktualizacja 

Rosjanie strzelali z BM-21. Wszyscy nie żyją

Siły Zbrojne Ukrainy pochwaliły się materiałem wideo z pola walki, na którym uwieczniono zniszczenie rosyjskich samobieżnych wyrzutni pocisków BM-21 Grad. Wszystko miało miejsce w okolicach Bachmutu, a jak przekazali Ukraińcy, w wyniku ataku "cały sprzęt i personel wroga zostały zniszczone".

Rosjanie strzelali z BM-21. Wszyscy nie żyją
Ukraińcy pochwalili się w sieci zniszczeniem rosyjskiej wyrzutni BM-21 Grad (Twitter, SPECIAL OPERATIONS FORCES OF UKRAINE)

Walki na wchodzie Ukrainy trwają w najlepsze, a front przesuwa się z dnia na dzień. I choć Rosjanie dobrze się ufortyfikowali i bronią się zaciekle, cofają się pod naporem Sił Zbrojnych Ukrainy krok po kroku. Tracą ludzi, tracą sprzęt i wydaje się, że kontrofensywa postępuje zgodnie z planem. A sukcesy naszych sojuszników to powód do radości.

Siły Specjalne ukraińskiej armii pochwaliły się w sieci materiałem wideo, na którym widać ich skuteczną akcję na polu walki. Specjalsi namierzyli trzy rosyjskie wyrzutnie samobieżne BM-21 Grad, a potem przekazali koordynaty artylerii. Ta nie miała większego problemu z ostrzelaniem i zniszczeniem rosyjskich instalacji. Co widać na wideo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrofensywa Ukrainy utknęła? "Przebiega zgodnie z planem"

Ukraińcy chwalą się tym małym sukcesem, który według ich relacji miał miejsce w okolicach Bachmutu. Na tym kierunku ofensywa SZU przyspieszyła w ostatnim czasie, a bitwa o miasto znów może okazać się kluczowa dla losów wojny. Jeżeli Rosjanie nie utrzymają swoich pozycji, wówczas linia frontu może pęknąć i dojdzie do przełomu w walkach.

Instytut Badań nad Wojną i inne fachowe think-tanki oceniają, że walki o Bachmut znów mogą okazać się niezwykle ważne dla losów kampanii, jak to miało miejsce zimą. Wówczas atakowali Rosjanie, a Ukraińcy zdołali utrzymać pozycje i powstrzymać wroga. Teraz przedzierają się na południe od miasta, co potwierdziła Hanna Malar, wiceszefowa MON.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Eksperci są zdania, że Rosjanie ponoszą ogromne straty w ludziach i sprzęcie, co może się dla nich zakończyć klęską i koniecznością wycofania sił na jednym z kierunków ofensywy. Ukraińskie siły atakują w stronę Zaporoża, Bachmutu (Doniecka) oraz w stronę Krymu, szukając miejsca tak słabego, by przebić się przez rosyjską obronę.

Wówczas będziemy mówić o przełomie na polu bitwy i bliższym końcu wojny.

Sztab Sił Zbrojnych Ukrainy nie komentuje materiału, który pojawił się w sieci. Tak samo jak strona rosyjska, która nie potwierdziła utracenia trzech jednostek oraz załogi, która obsługuje Grady. A ta najczęściej liczy czterech, czasem pięciu żołnierzy. Samobieżne wyrzutnie pocisków są cennym wsparciem dla piechoty, mogą niszczyć artylerię i umocnienia wroga, a także inny sprzęt bojowy na polu walki. 

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić