Rosjanie znów użyli zakazanych pocisków fosforowych? "Szaleństwo"

Rosyjskie wojsko wykorzystuje wszystkie możliwe typy pocisków, nawet jeżeli są niezgodne z konwencją genewską. Rosjanie mieli zaatakować Awdijiwkę (obwód doniecki) pociskami fosforowymi, które powodują trudne do ugaszenia pożary i wydzielanie toksycznego dymu.

Rosjanie znów użyli zakazanych pocisków fosforowych? "Szaleństwo"
Rosjanie użyli pocisków fosforowych (Twitter)

Zdjęcia z Awdijiwki opublikował dziennikarz BuzzFeed News Christopher Miller. Jak wytłumaczył, fotografie tego, co dzieje się w obwodzie donieckim otrzymał od ukraińskiego porucznika, który pokazał to, co się dzieje w czasie rzeczywistym. - Opisał sytuację jako "szaleństwo" - przekazał Miller.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pociski fosforowe zakazane przez konwencję genewską

Jak wytłumaczyli ukraińscy żołnierze, broń, której użyła w sobotę Rosja — to pociski fosforowe, które są bardzo niebezpieczne. To już nie pierwszy przypadek, kiedy Rosjanie użyli zakazanej przez konwencję genewską broni.

Według informacji mera Irpienia Ołeksandra Markuszyna Rosjanie użyli amunicji fosforowej w miniony wtorek, w pobliżu leżących na północny zachód od Kijowa miast Irpień i Hostomel. Wcześniej tego typu bronią zaatakowano również Popasną w obwodzie ługańskim.

Nie mogą być stosowane na terenach zaludnionych

Konwencja genewska zabrania używania pocisków fosforowych. Silnie trująca broń fosforowa nie może być stosowana na terenach zaludnionych. Może być używana w ograniczonych ilościach wyłącznie jako zasłona dymna lub do oświetlania pozycji przeciwnika.

Taka broń napełniona jest substancją zapalającą — najczęściej jest to biały fosfor. Wywoływany przez niego pożar jest bardzo trudny do ugaszenia i nie należy go gasić wodą. Cząsteczki białego fosforu palą się aż do całkowitego zużycia, chyba że zostaną pozbawione tlenu.

Silnie trujący pierwiastek

Fosfor biały jest również silnie trujący. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g. Oparzenia fosforem mogą w niektórych przypadkach spowodować niewydolność wielonarządową.

Zobacz także: "To byłby jasny sygnał dla Rosji". Ekspert wskazuje drogę dla NATO
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić