Aniela Siwek| 

Rosyjska szczepionka trafia do kolejnych pacjentów. Naukowcy wykazują błędy

72

Testy rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V wykazały bardzo niepokojące wyniki. Zespół naukowców, który przygląda się sprawie, zaznacza, że pojawiające się anomalie nie są zbiegiem okoliczności. Mimo to szczepionka jest podawana kolejnym pacjentom.

Rosyjska szczepionka trafia do kolejnych pacjentów. Naukowcy wykazują błędy
Rosyjska szczepionka jest podawana kolejnym pacjentom pomimo ostrzeżeń ekspertów. (Getty Images)

Rosja ogłosiła jako pierwsza, że jest w posiadaniu skutecznej szczepionki na koronawirusa. Sputnik V została już podana pierwszym ochotnikom pomimo nie przeprowadzenia wymaganych testów klinicznych.

Grupa naukowców z różnych państw zauważyła, że szczepionka nie działa tak, jak powinna. W naukowym czasopiśmie medycznym "The Lancet" opublikowano kilka niepokojących faktów na ten temat m.in. że szczepionka wywołuje różne reakcje układu immunologicznego u różnych osób. Ponadto naukowcy uważają, że Rosjanie wiedzą o tych nieprawidłowościach.

Być może istnieją proste wyjaśnienia lub twórcy popełnili błąd, ale wszystko, co podważa wiarę opinii publicznej w skuteczność szczepień, kosztuje życie - mówi dr Christoffer van Tulleken, profesor z Uniwersytetu Londyńskiego. 
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Eksperci przewidzieli ten rekord. "Poruszamy się jednym ze scenariuszy"

Naukowcy poprosili Rosjan, aby przekazali dokładniejsze dane i statystyki. Tymczasem rosyjskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że obywatele otrzymali pierwsze próbne partie szczepionki przeciwko koronawirusowi. Priorytetem jest personel medyczny i służby bezpośrednio związane z walką z pandemią. 

Wszystkie regiony otrzymały pierwsze serie próbne szczepionki Gam-COVID-Vac (Sputnik V) w celu zapobiegania nowej infekcji koronawirusem opracowanej przez Federalne Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii – czytamy w oświadczeniu. 

Zgodnie z federalnym systemem monitorowania informacji do tej pory wyprodukowano ponad 27 tys. szczepionek. 

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić