Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aniela Siwek
|

Rosyjska szczepionka trafia do kolejnych pacjentów. Naukowcy wykazują błędy

38
Podziel się:

Testy rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnik V wykazały bardzo niepokojące wyniki. Zespół naukowców, który przygląda się sprawie, zaznacza, że pojawiające się anomalie nie są zbiegiem okoliczności. Mimo to szczepionka jest podawana kolejnym pacjentom.

Rosyjska szczepionka trafia do kolejnych pacjentów. Naukowcy wykazują błędy
Rosyjska szczepionka jest podawana kolejnym pacjentom pomimo ostrzeżeń ekspertów. (Getty Images)

Rosja ogłosiła jako pierwsza, że jest w posiadaniu skutecznej szczepionki na koronawirusa. Sputnik V została już podana pierwszym ochotnikom pomimo nie przeprowadzenia wymaganych testów klinicznych.

Grupa naukowców z różnych państw zauważyła, że szczepionka nie działa tak, jak powinna. W naukowym czasopiśmie medycznym "The Lancet" opublikowano kilka niepokojących faktów na ten temat m.in. że szczepionka wywołuje różne reakcje układu immunologicznego u różnych osób. Ponadto naukowcy uważają, że Rosjanie wiedzą o tych nieprawidłowościach.

Być może istnieją proste wyjaśnienia lub twórcy popełnili błąd, ale wszystko, co podważa wiarę opinii publicznej w skuteczność szczepień, kosztuje życie - mówi dr Christoffer van Tulleken, profesor z Uniwersytetu Londyńskiego. 
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Eksperci przewidzieli ten rekord. "Poruszamy się jednym ze scenariuszy"

Naukowcy poprosili Rosjan, aby przekazali dokładniejsze dane i statystyki. Tymczasem rosyjskie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że obywatele otrzymali pierwsze próbne partie szczepionki przeciwko koronawirusowi. Priorytetem jest personel medyczny i służby bezpośrednio związane z walką z pandemią. 

Wszystkie regiony otrzymały pierwsze serie próbne szczepionki Gam-COVID-Vac (Sputnik V) w celu zapobiegania nowej infekcji koronawirusem opracowanej przez Federalne Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii – czytamy w oświadczeniu. 

Zgodnie z federalnym systemem monitorowania informacji do tej pory wyprodukowano ponad 27 tys. szczepionek. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
Obserwator
6 miesięcy temu
Putyn wie co go czeka, dlatego chętny jako tester szczepionki
Picolo
rok temu
Ciekawy ten artykuł z września !!! Można byłoby dodać, bo trochę już czasu upłynęło, że szczepionka przed zakwalifikowaniem do powszechnego użytku została przetestowana na 80 tysiącach ochotników z wynikiem pozytywnym przekraczającym 95% (norma dla szczepionek wektorowych). Teraz jest nie tylko masowo aplikowana w Rosji i na Białorusi, ale także w państwach, które ją zakupiły, m in. w Argentynie (zakup 25 milionów szczepionek), na Węgrzech i w Austrii.
j75
rok temu
Lancet ma akcjonariusza w firmie Pfizera, stad taka opinia.
Xxx
rok temu
W Rosji tacy są ochotnicy do szczepienia niesprawdzoną szczepionką jak byli w czasie II wojny. Tam nie ma ochotników tylko "prikaz".
antoni
rok temu
Z Rosyjskich produktów najlepsze to są walonki.
Zorr
rok temu
Za krótko na tym świecie żyjecie.... Amerykanie kupią od Rosji ich szczepionkę i sprzedadzą Polsce jako amerykańską na marży 200% Tak się robi interesy
Aleksander
2 lata temu
Oczywiście, że wszystko co rosyjskie to be!
maski!
2 lata temu
nie chca przyznac ze ktoś ich byc moze wyprzedził
bibi
2 lata temu
Ja tej szczepionki nie przyjął bym od rosjan. Troszeczkę na tym świecie już żyję i wiem że oni są zawsze do wszystkieg odwrotnie nastawienie jak cały świat.A we wszystkim chcieli by być pierwsi, a więc ta szczepionka moim zdaniem nie dokońca jest ok!.
Marg
2 lata temu
Bez pieczątki WHO to niebezpieczny środek jest... Nieprzewidywalny i szkodliwy
Jacek
2 lata temu
Nie mając dostępu do materiału źródłowego dostrzegają błędy ! Takie to błędy ton juz nie podają bo wiedzą że miliardowe zyski wymyślają się im z rąk ! Brawo Rosjanie tak trzymać!
Twb
2 lata temu
Polacy jako pierwsi znaleźli lek na koronawirusa już w 18 wieku. Na 3 zdrowaśki do pieca i już
pzt
2 lata temu
pewnie kosztuje zbyt tanio. My to samo kupimy od USA za krocie.
asdasdasd
2 lata temu
no i teraz widac jasno kto pisze komentarze na o2 , zobaczcie tresc trzech pierwszych wpisow , tutaj pisza rosjanie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić