oprac. Kamil Różycki| 
aktualizacja 

Rosyjski sąd skazał naukowca na 14 lat łagrów. Powodem zdrada stanu

Na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze został skazany 77-letni naukowiec Anatolij Masłow. Do tej pory mężczyzna był jednym z wykładowców pracujących Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku. Sąd w Petersburgu, tak jak wcześniej kilku innych naukowców z tej uczelni, uznał go za winnego zdrady stanu.

Rosyjski sąd skazał naukowca na 14 lat łagrów. Powodem zdrada stanu
77-letni Anatolij Masłow skazany za zdradę stanu (Bielsat)

Od początku wojny w Ukrainie w całej Rosji poszukiwani są potencjalni zdrajcy. Wśród nich najczęściej znajdują się artyści, naukowcy czy literaci. To, co ich łączy, to w zdecydowanej większości sprzeciwianie się obecnej polityce Kremla.

Jak podaje niezależny rosyjski portal Mediazona, tym razem przed sądem stanął Anatolij Masłow. 77-latek od lat prowadził działalność w Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku. Teraz jednak sale wykładowe mężczyzna zamieni na 14-letnią odsiadkę w łagrze o zaostrzonym rygorze.

Powodem jak stwierdził sąd w Petersburgu przy ogłaszaniu jego wyroku, była zdrada stanu na rzecz Chin. Miał on przekazać tam tajne dane związane z prędkością ponaddźwiękową. Mężczyzna jednak nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przegrają jak ZSRR? Gen. Bieniek mówi jasno

Środowisko naukowca nie zgadza się z tym wyrokiem

Jak poinformowała żona naukowca, jeszcze w czasie trwania procesu jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Sprawa miała być na tyle poważna, że dostał on nawet zawału serca. To jednak nie przeszkadzało rosyjskim służbom, które przed kilkoma miesiącami ze szpitala do aresztu przewiozły innego naukowca z tego samego uniwersytetu. Ten zmarł po trzech dniach.

Proces Anatolija Masłowa był już czwartym z udziałem naukowca z Rosyjskiej Akademii Nauk w Nowosybirsku. Podobnie jak w przypadku 77-latka pozostałej trójce również postawiono zarzut zdrady stanu. Nie pomógł im nawet specjalny list otwarty pracowników Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk.

Materiały wszystkich trzech spraw karnych są utajnione, ale z otwartych źródeł wiemy, że działania, za które nasi koledzy mogą spędzić resztę życia w więzieniu, stanowią to, co na całym świecie, w tym w Rosji, uważane jest za zwykły obowiązkowy element konkurencyjnej i solidnej pracy naukowej – są to wystąpienia z wykładami na seminariach i konferencjach międzynarodowych oraz publikowanie artykułów w renomowanych pismach, a także udział w międzynarodowych projektach naukowych – pisali w 2023 roku w liście otwartym pracownicy Instytutu Mechaniki Teoretycznej i Użytkowej Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić