Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Rosyjski spadochroniarz zabrał głos. "To wszystko kłamstwo"

Rosyjski spadochroniarz Paweł Filatiew wypowiedział się przeciwko wojnie w Ukrainie w 141-stronicowej opowieści, zamieszczonej na jego koncie VKontakte, po czym uciekł z kraju. Teraz, w wywiadzie z CNN wyznaje, że wielu z walczących Rosjan zrozumiało, że nikogo nie wyzwalają, a po prostu niszczą spokojne życie mieszkańców Ukrainy. - Usprawiedliwianie przez Kreml inwazji na Ukrainę jest kłamstwem - powiedział.

Rosyjski spadochroniarz zabrał głos. "To wszystko kłamstwo"
Rosjanin opowiedział o tym, co się dzieje w armii (Getty Images, Twitter, ChrisO_wiki)

Paweł Filatiew publicznie skrytykował inwazję na Ukrainę. Teraz wyznał w rozmowie z CNN, że żołnierze Władimira Putina są zmęczeni, głodni i rozczarowani – i że wysiłek wojenny Kremla "niszczy spokojne życie".

Zrozumieliśmy, że zostaliśmy wciągnięci w poważny konflikt, w którym po prostu niszczymy miasta i nikogo nie wyzwalamy. Że to, co mówi rząd, jest kłamstwem - powiedział mężczyzna.
Po prostu niszczymy spokojne życie mieszkańców. Ten fakt ogromnie wpłynął na nasze morale. To poczucie, że nie robimy nic dobrego - dodał.

33-letni Filatiew powiedział CNN, że w Rosji szerzą się korupcja i represje. Przyznał też, że jego jednostka, która miała siedzibę na Krymie i została wysłana na front do Chersonia, na początku konfliktu była źle wyposażona.

Nasze koszary mają około 100 lat i nie są w stanie pomieścić wszystkich naszych żołnierzy… Cała nasza broń pochodzi z czasów wojny w Afganistanie. Kilka dni po okrążeniu Chersonia wielu z nas nie miało przy sobie jedzenia, wody ani śpiworów. Ponieważ noce były bardzo zimne, nie mogliśmy spać. Znajdowaliśmy jakieś śmieci, jakieś szmaty, żeby się owinąć, żeby się ogrzać - przyznał.

Spadochroniarz służył w 56. pułku szturmowym Rosji i był również zaangażowany w szturm na miasto Mikołajów. Został ewakuowany z linii frontu z powodu kontuzji.

A jak ocenia wojnę już z perspektywy uciekiniera? "Myślę, że to najgorsza, najgłupsza rzecz, jaką mógł zrobić nasz rząd" - twierdzi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić