aktualizacja 

Roszczenia terytorialne Rosji. Chiny idą na rękę Putinowi

Chiński przywódca Xi Jinping nie poparł roszczeń Japonii do Wysp Kurylskich podczas rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - pisze japońska agencja Kyodo. Oznacza to, że Chiny nie uważają już Kurylów za "terytorium okupowane przez Rosję".

Roszczenia terytorialne Rosji. Chiny idą na rękę Putinowi
Władimir Putin i Xi Jinping (Getty Images, Mikhail Svetlov)

Jak przekazało źródło japońskiej agencji w Chinach, podczas marcowych rozmów w Moskwie Xi Jinping powiedział Putinowi, że Chiny "nie opowiadają się po żadnej ze stron" w sporze terytorialnym. Oznacz to, jak zauważyło źródło, że Chiny zajęły neutralne stanowisko w tej sprawie.

Chiny już nie mówią o okupacji Kurylów

W ostatnich dziesięcioleciach Chiny zajęły stanowisko, że cztery sporne wyspy należą do Japonii, czyli są okupowane przez Rosję. Jeszcze w 1964 roku przywódca ChRL Mao Zedong ogłosił, że Chiny popierają roszczenia terytorialne Japonii i uważa, że ​​Rosja powinna zwrócić Kuryle.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chiny supermocarstwem? "USA nie mogą na to pozwolić"

Rząd chiński podtrzymuje to stanowisko, choć w ostatnich latach nie było ono publicznie ogłaszane. Agencja Kyodo podkreśla, że mapy w Chinach wskazują, że sporne wyspy są "okupowane przez Rosję".

Rozmówcy agencji dodali, że decyzja Chin o zmianie stanowiska w sprawie Wysp Kurylskich może skomplikować rozstrzygnięcie sporu, ponieważ Rosja "raczej teraz nie ustąpi w tej sprawie" przy chińskim wsparciu.

Wyspy "nielegalnie zaanektowane"

ZSRR zaanektował Wyspy Kurylskie po II wojnie światowej. W 1956 roku Związek Radziecki podpisał deklarację pokojową z Japonią, obiecując zwrot wysp Szykotan i Habomai, gdy strony zawrą traktat pokojowy.

Następnie władze japońskie zaczęły domagać się zwrotu wszystkich wysp, a traktat pokojowy nigdy nie został podpisany. Wkrótce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę, w marcu 2022 r., rosyjskie władze wstrzymały negocjacje w sprawie traktatu pokojowego z Japonią, która przystąpiła do zachodnich sankcji.

Miesiąc później, w kwietniu, japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz pierwszy od 2003 roku nazwało Wyspy Kurylskie terytorium "nielegalnie okupowanym".

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić