Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Rozbił się myśliwiec amerykański F-16. Na pokładzie znajdowały się groźne chemikalia

48

30 kwietnia niedaleko bazy wojskowej w Nowym Meksyku rozbił się myśliwiec bojowy F-16. Przyczyny katastrofy nie są jeszcze znane, wciąż badają je specjaliści z US Air Force. Przeżył pilot, który w porę zdążył się katapultować. Na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia, mogło dojść do skażenia okolicznego terenu.

Rozbił się myśliwiec amerykański F-16. Na pokładzie znajdowały się groźne chemikalia
Amerykanie stracili myśliwiec F-16, który robił się w Nowym Meksyku (Facebook, US Air Force)

Do wypadku doszło we wtorek 30 kwietnia około godziny 12 niedaleko bazy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Holloman. To około 10 kilometrów na zachód od miasta Alamogordo. Myśliwiec F-16 rozbił się nieopodal Parku Narodowego White Sands w Nowym Meksyku.

Baza Sił Powietrznych Holloman wydała komunikat prasowy, w którym przyznaje, że doszło do katastrofy. Informuje też, co stało się z pilotem feralnego myśliwca.

F-16 Falcon (...) rozbił się na zachód od bazy sił powietrznych Holloman w pobliżu Parku Narodowego White Sands. (...)Pilot znajdujący się na pokładzie z powodzeniem katapultował się i został przetransportowany karetką pogotowia do szpitala – czytamy w oświadczeniu dowództwa bazy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężna eksplozja na Krymie. Świadek nagrał moment ataku na Rosjan

Katastrofa F-16, pilot zdążył się katapultować

Wojskowy został opatrzony i wypisany ze szpitala z niewielkimi obrażeniami. Na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia. Trwa ich utylizacja i akcja sprzątania wraku samolotu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Cały personel niebędący pracownikami służb ratowniczych powinien unikać tego obszaru (parku White SAnds – przyp. red.), aby zapobiec możliwemu narażeniu na niebezpieczne chemikalia na pokładzie samolotu - podało dowództwo bazy Holloman kończąc zwięzły komunikat.

W mediach społecznościowych pojawiły się materiały wideo z momentu katastrofy. Na filmie widać lecący samolot, który nagle zaczął pikować.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Samolot który się rozbił był typowym jednosilnikowym myśliwcem Lockheed Martin F-16. Należał do 49th skrzydła US Air Force stacjonującego w bazie wojskowej Holloman. To podstawowy myśliwiec na wyposażeniu wielu krajów NATO, w tym Polski. Nasze myśliwce F-16 stacjonują w bazach w Krzesinach, Malborku, Łasku czy Jasionce.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić