aktualizacja 

Świąteczna zagadka. Dasz radę rozwiązać? Przygotowali ją zawodowi szpiedzy

3

Na tę kartkę świąteczną co roku czeka cały świat. Sprawdź, czy spełnisz marzenie o byciu szpiegiem, niczym ci z hollywoodzkich filmów!

Świąteczna zagadka. Dasz radę rozwiązać? Przygotowali ją zawodowi szpiedzy
(gchq.gov.uk)

Największa agencja szpiegowska w Wielkiej Brytanii, GCHQ, wysyła swoją coroczną kartkę bożonarodzeniową. Cieszą się one co roku niezwykłą popularnością na całym świecie. To prawdziwy test na to, czy nadajesz się na szpiega.

Ukończ dziewięć poniższych sekwencji i wpisz jednoliterowe odpowiedzi w odpowiednich złotych węzłach na bombce. Podążaj za strzałkami z miejsca, w którym panuje mróz, aby odblokować wiadomość. Sekwencje to: GFEDCB_; NOHHPQ_; MDCLXV_; POIUYT_; DPLLMS_; HHELIB_; NAMWON_; EOEREX_; i GMRDPR_.

GCHQ to brytyjska agencja wywiadowcza, cybernetyczna i bezpieczeństwa. Choć teraz słynie z publikowania łamigłówek na Twitterze, w rzeczywistości sieje niemały postrach. Pracują tam największe umysły od łamania kodów i szpiegostwa.

Agencja jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojej działalności podczas II wojny światowej. W Bletchley Park w Buckinghamshire łamacze kodów odszyfrowali niemieckie zakodowane wiadomości wysłane za pomocą maszyny szyfrującej Enigma.

Niedawno jednak GCHQ spotkało się z poważnymi kłopotami. Firma odpowiadała za złożenie „propozycji ducha”, która umożliwiłaby podsłuchiwanie zaszyfrowanych wiadomości.

Nie spodobało się to Big Techowi. W maju 2019 r. Grupy rzeczników, eksperci ds. Bezpieczeństwa i giganci technologiczni, w tym Apple, Google i WhatsApp, podpisali list otwarty do GCHQ, żądając zakazania szpiegom dostępu do prywatnych wiadomości cyfrowych.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Matyja o szczepieniach. "Nie wolno nam słuchać szamanów" (WIDEO)
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić