aktualizacja 

Koronawirus. Znamy ceny szczepionki na COVID-19. Ujawniono je przez przypadek

532

Wiadomo już, ile kosztują szczepionki przeciwko koronawirusowi. Informacje na ten temat opublikowała przez przypadek na Twitterze belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker.

Koronawirus. Znamy ceny szczepionki na COVID-19. Ujawniono je przez przypadek
Szczepionki (PAP, EPA)

Na całym świecie nadal trwa walka z pandemią koronawirusa. Niektóre kraje, takie jak między innymi Wielka Brytania, rozpoczęły w grudniu realizację programu szczepień przeciwko wirusowi. Jedną z największych tajemnic były ceny preparatów od różnych producentów. Pomimo próśb i nacisków Komisja Europejska nie mogła ich ujawnić ze względu na tajemnicę handlową.

Internauci poznali jednak cenę szczepionek przez błąd jednej z polityków. Belgijska minister ds. budżetu Eva De Bleeker opublikowała cennik przez przypadek na Twitterze. Post niedługo zniknął z portalu, jednak z jego zawartością zdążył zapoznać się belgijski dziennik De Bleeker, który podzielił się szczegółami.

W tabelce znalazło się 7 dostawców szczepionek. Ceny wahają się od 1,78 euro za najtańszą dawkę do 18 dolarów za najdroższą. Każdy kraj Unii Europejskiej ma sam decydować o ilości zakupionych dawek preparatu. Belgia dokonała na przykład zakupu 33,5 mln szczepionek za łączną kwotę 279 mln euro. Komisja Europejska nie chciała oficjalnie komentować informacji o cenach.

Pełen cennik jednej dawki szczepionki prezentuje się następująco:

  • AZ - 1,78 euro (ok. 8 złotych)
  • J&J - 8,50 dolara (ok. 31 złotych)
  • Sanofi/GSK - 7,56 euro (ok. 34 złote)
  • CureVac - 10 euro (ok. 45 złotych)
  • Pfizer/BioNTech - 12 euro (ok. 54 złote)
  • Moderna - 18 dolarów (ok. 65 złotych)
Zobacz także: Zmiany w 500+. Wiceminister rodziny: trzeba będzie składać wnioski
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić