Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Rumunia. Odkrycie pod podłogą. Jest warte 12 mln złotych

88

Na wsi w Rumunii znaleziono około 200 drogocennych i rzadkich książek. Zbiór o wartości 2,5 miliona funtów (12 milionów złotych) został skradziony z magazynu w Londynie.

Rumunia. Odkrycie pod podłogą. Jest warte 12 mln złotych
(Policja)

Książki zostały znalezione w podziemnym schowku w północno-wschodniej Rumunii. Wśród nich znalazły się pierwsze wydania Galileusza i Izaaka Newtona.

Dzieła skradziono w styczniu 2017 r. Przestępcy wycięli dziury w dachu magazynu w Feltham, a następnie zeszli na linie, omijając czujniki. Mężczyźni przynależeli do rumuńskiego gangu, który jest odpowiedzialny za serię włamań do magazynów w całej Wielkiej Brytanii.

Książek szukano aż w 45 miejscach w Wielkiej Brytanii, Rumunii i Włoszech. Od momentu rozpoczęcia działań w czerwcu 2019 roku zatrzymano już trzynaście osób, a dwanaście przyznało się do winy.

Zobacz także: Wikingowie ze Szkocji. Nowe badania ujawniły zaskakujące fakty

Wśród książek znalazły się dzieła Dantego, Galileusza i Izaaka Newtona z XVI i XVII wieku, a także szkice hiszpańskiego malarza Francisco Goi. Śledczy twierdzą, że rumuński gang przylatuje do Wielkiej Brytanii w celu popełnienia określonych przestępstw i od razu odlatuje. Skradzioną własność wywożą z kraju alternatywnymi środkami transportu. Grupa jest powiązana z wieloma znanymi rumuńskimi rodzinami przestępczymi.

Te książki są niezwykle cenne, ale co ważniejsze, są niezastąpione i mają ogromne znaczenie dla międzynarodowego dziedzictwa kulturowego - powiedział Andy Durham z dowództwa policji Metropolitan.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić