Jan Manicki
Jan Manicki| 

Niesamowite odkrycie archeologiczne na dnie morza Bałtyckiego

99
Podziel się:

Nurkowie z Finlandii dokonali spektakularnego odkrycia. W Morzu Bałtyckim odnaleźli wrak statku sprzed prawie 400 lat. Zachował się w bardzo dobrym stanie.

Niesamowite odkrycie archeologiczne na dnie morza Bałtyckiego
Nurkowie odnaleźli w Bałtyku wrak statku sprzed 400 lat (YouTube)

Fińska grupa nurków Badewanne znalazła na dnie Morza Bałtyckiego w pobliżu wejścia do Zatoki Fińskiej wrak statku z XVII wieku. To fluita, holenderski żaglowiec handlowy. Nurkowie odnaleźli wrak na głębokości 85 metrów.

Odnaleźli wrak statku na dnie Bałtyku. Zachował się w dobrym stanie

Ząb czasu naruszył statek w bardzo niewielkim stopniu. Wszystko przez specyficzne właściwości wody morskiej w tym miejscu. Niski poziom zasolenia, odpowiednia temperatura i niewielka ilość docierającego światła sprawiają, że statek mógł przetrwać tyle lat w praktycznie niezmienionej formie.

Ładownie odnalezionego wraku wciąż są pełne. Statek przewoził żywność i towary z epoki. W XVII wieku holenderskie statki handlowe zdominowały handel w tej części świata.

Odnaleźli wrak 400-letniego statku. To holenderski żaglowiec handlowy

Odnaleziony wrak to prawdopodobnie wczesny projekt fluity. Może być doskonałą okazją do prześledzenia rozwoju tego typu statków – ocenił Niklas Eriksson, archeolog morski z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Fluity zostały zaprojektowane przez budowniczych z Hoorn w Holandii w latach 90. XVI wieku. Inne żaglowce z tego okresu służyły raz jako statki handlowe, a raz jako okręty wojenne. Fluity zostały natomiast zbudowane tak, by pomieścić jak najwięcej towarów.

Zobacz także: Spektakularne odkrycie! Odnaleźli wrak statku liczący ponad 400 lat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić