Aniela Siwek| 

Niesamowite odkrycie. Ma 100 milionów lat

8

W Birmie odkryto najstarszą na świecie spermę. Została zachowana w zatopionej w bursztynie samicy drobnego skorupiaka. Niesamowite znalezisko ma około 100 milionów lat.

Niesamowite odkrycie. Ma 100 milionów lat
Sperma ma około 100 milionów lat. (Twitter)

Odnaleziona próbka spermy jest uznana za najstarszą na świecie. Znajdowała się w samicy drobnego skorupiaka, która została zakonserwowana w bursztynie.

Spektakularne znalezisko pochodzi z doliny Hukawng w Birmie. Zatopiona w bursztynie samica była początkowa wzięta za małżoraczkę, jednak naukowcy stwierdzili, że jest nieznany wcześniej rodzaj skorupiaka, który przypomina małża. Nowy gatunek został nazwany Myanmarcypris hui.

Najstarsza na świecie sperma

Odkrycie stanowi niezwykle rzadką okazję, aby dowiedzieć się więcej o ewolucji procesu rozrodczego u zwierząt - stwierdzili naukowcy. 
Zobacz także: Dawne więzienie "Toledo". Makabryczne odkrycie archeologów w Warszawie

W swoich badaniach biolog Renate Matzke-Karasz z Monachium i współpracownicy przeanalizował dokładnie spermę, używając promieni rentgenowskich i rekonstrukcji 3D. Znaleziono małą ilość plemników, które były bardzo duże. U większości gatunków zwierząt jest odwrotnie - mikroskopijne plemniki są produkowane w bardzo dużej ilości. 

Znalezisko może przynieść więcej informacji na temat ewolucji. Pełne wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B". Sperma, którą wcześniej uznawano za najstarszą ma około 50 mln lat. Została znaleziona w kokonie prehistorycznego robaka pochodzącego z Antarktydy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić