Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aniela Siwek
|

Niesamowite odkrycie. Ma 100 milionów lat

6
Podziel się:

W Birmie odkryto najstarszą na świecie spermę. Została zachowana w zatopionej w bursztynie samicy drobnego skorupiaka. Niesamowite znalezisko ma około 100 milionów lat.

Niesamowite odkrycie. Ma 100 milionów lat
Sperma ma około 100 milionów lat. (Twitter)

Odnaleziona próbka spermy jest uznana za najstarszą na świecie. Znajdowała się w samicy drobnego skorupiaka, która została zakonserwowana w bursztynie.

Spektakularne znalezisko pochodzi z doliny Hukawng w Birmie. Zatopiona w bursztynie samica była początkowa wzięta za małżoraczkę, jednak naukowcy stwierdzili, że jest nieznany wcześniej rodzaj skorupiaka, który przypomina małża. Nowy gatunek został nazwany Myanmarcypris hui.

Najstarsza na świecie sperma

Odkrycie stanowi niezwykle rzadką okazję, aby dowiedzieć się więcej o ewolucji procesu rozrodczego u zwierząt - stwierdzili naukowcy. 
Zobacz także: Dawne więzienie "Toledo". Makabryczne odkrycie archeologów w Warszawie

W swoich badaniach biolog Renate Matzke-Karasz z Monachium i współpracownicy przeanalizował dokładnie spermę, używając promieni rentgenowskich i rekonstrukcji 3D. Znaleziono małą ilość plemników, które były bardzo duże. U większości gatunków zwierząt jest odwrotnie - mikroskopijne plemniki są produkowane w bardzo dużej ilości. 

Znalezisko może przynieść więcej informacji na temat ewolucji. Pełne wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B". Sperma, którą wcześniej uznawano za najstarszą ma około 50 mln lat. Została znaleziona w kokonie prehistorycznego robaka pochodzącego z Antarktydy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
TED
miesiąc temu
To kiedy zaczynacie unasienianie ??? Yutuberek nie zabraknie są dość prymitywne w rozwoju ,więc przeciwciał nie będzie a możliwość ożywienia dawnej fauny pozwoli poznać dogłębnie procesy ewolucji !!!
uczen
2 lata temu
Birma zmienila nazwe
John
2 lata temu
Ktoś się pomylił jakie 100 miliomów lat 1000 000 000 000 000 000 000 lat tyle ma proszę pisać prawdę opartą na wiedzy naukowej !
rąsia
2 lata temu
jak woda jest zbytnio ciepła to białko szybko sie ścina i odpływ znów zapchany
aaa
2 lata temu
A teraz fakty. M. hui jest małżoraczkiem, a nie stawonogiem podobnym do małża (razem z nim w bursztynie były jeszcze dwa gatunki małżoraczków). Tych M. hui było w bursztynie łącznie 31 osobników + 8 z tych innych gatunków. Przy pomocy mikrotomografi komputerowej plemniki zlokalizowano w spermatekach (takich żeńskich narządach do przechowywania plemników). Plemniki są faktycznie duże, co jest rzadkie w ogóle u zwierząt, ale u części małżoraczków powszechne. Interesujące w tym jest to, że ten sposób rozmnażania jest obecny u małżoraczków co najmniej od 100 mln lat, a nie to że niektóre małżoraczki mają duże plemniki.
art-b
2 lata temu
"Myanmarcypris hui" Nazwa robaczka zobowiązuje :D
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić