Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Rydzyk w desperacji. Chce interwencji prezydenta

1827

Tadeusz Rydzyk prosi swoich słuchaczy o wsparcie i wzywa polityków do interwencji. Chodzi o pierwszą rozprawę w procesie wytoczonym mu przez Watchdog Polska. W narracji Radia Maryja stowarzyszenie "nęka" redemptorystę i jego Fundację "Lux Veritatis".

Rydzyk w desperacji. Chce interwencji prezydenta
Rydzyk ma nóż na gardle? W czwartek rozprawa (YouTube, Radio Maryja)

W środę Tadeusz Rydzyk wytoczył ciężkie działa. Wezwał swoich słuchaczy do modlitwy, ale przede wszystkim działania w obronie Fundacji "Lux Veritatis", którą pozwała Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Watchdog oskarża zarząd fundacji Rydzyka o nieudostępnienie informacji nt. wydatkowania środków publicznych od roku 2008.

Tadeusz Rydzyk i Jan Król w czwartek zostaną przesłuchani jako osoby oskarżone. Toruński redemptorysta nie zamierza z założonymi rękoma czekać na przesłuchanie i wzywa swoich słuchaczy do działania. Z jego apelu można wywnioskować, że jego sprawę powinni rozstrzygać politycy, a nie sąd.

Proszę o modlitwę, ale ponadto trzeba się zebrać, więc proszę, zacznijcie działać. Piszcie Państwo do prezydenta, premiera i tzw. Prawicy. Pytajcie swoich posłów, o co tutaj chodzi. Czy to jest zgodnie z Konstytucją RP, żeby siły finansowane spoza Polski nas nękały? napisał Tadeusz Rydzyk, którego apel opublikowano na stronie Radia Maryja.

Zarząd Fundacji "Lux Veritatis" twierdzi, że udzielił wszystkich informacji zgodnie z przepisami prawa. Z kolei przedstawiciele Watchdog Polska podkreślają, że ich wniosek o udzielenie informacji został zignorowany i dopiero po roku otrzymali jedynie niepełną informację o tym, w jaki sposób fundacja Tadeusza Rydzyka wydała środki przyznane jej przez państwo.

Jestem pewna, że nie chodzi o jakąś informację publiczną, o której mówi Watchdog, ale tak naprawdę o zamknięcie ust Fundacji "Lux Veritatis", Radiu Maryja i Telewizji Trwam - mówiła na antenie Radia Maryja Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa Fundacji "Lux Veritatis".

"Jakaś informacja publiczna" dotyczy dotacji ze środków publicznych. Od października 2015 r. do czerwca 2016 r. Fundacja "Lux Veritatis" otrzymała od państwa 1 391 147 zł. Informacja o tym, na co wydano dotacje od państwa z lat 2008-2015 jest przedmiotem sporu sądowego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić