Są starsze od piramid w Egipcie. "Fenomen kulturowo-przyrodniczy" w Polsce.

37

Czy wiedzieliście, że w Polsce są piramidy starsze od egipskich? Ależ owszem i to w naszych lasach, a dokładnie w Nadleśnictwie Koło (woj. wielkopolskie).

Są starsze od piramid w Egipcie. "Fenomen kulturowo-przyrodniczy" w Polsce.
Polskie piramidy - Park Kulturowy Wietrzychowice (Facebook, Lasy Państwowe)

Słowo piramidy kojarzy się dla większości z nas z Egiptem. Mało kto jednak wie, że na terenie Polski także mamy "piramidy". A konkretnie grobowce megalityczne, które były na naszych ziemiach, zanim powstała budowla w Stonehange, czy piramidy w Egipcie. Ich wiek szacuje się na ponad 5500 lat!

Na terenie Nadleśnictwa Koło znajduje się 6 takich grobowców. Pięć z nich odnajdziecie w miejscowości Wietrzychowice (gmina Izbica Kujawska), jeden przy samej siedzibie nadleśnictwa w Gaju Stolarskim. Oba obszary leśne stanowią Park Kulturowy Wietrzychowice, utworzony na podstawie uchwały Rady Gminy Izbica Kujawska w 2006 roku.

Grobowce mają formę długich, trapezowatych w rzucie poziomym, ziemnych nasypów, szerokich od 6,5 do 10 m w części czołowej i wysokich na ponad 2 m. Nasypy ziemne obstawione są od czoła i po bokach dużymi głazami polnymi, których dłuższa średnica wynosi do 1,5 m. Grzbiet stopniowo, na zróżnicowanych kolejnych grobowcach obniża się do poziomu gruntu – od północy do zachodu.

Grobowce są miejscem pochówku starszyzny rodowej. Do dziś zachowały się w nich szczątki ludzkie.

Nakład pracy oraz wysiłek potrzebny do wzniesienia grobowca musiał być ogromny i wymagał bardzo sprawnej organizacji. Całkiem możliwe, że wykorzystywano siłę pociągową zwierząt. Widoczna jest też nadzwyczajna troska konstruktorów o trwałość budowli, mającej, z założenia, oprzeć się niszczącej sile czasu. Dzięki temu grobowce kujawskie dotrwały do dnia dzisiejszego i są świadectwem fascynujących dokonań cywilizacji z epoki kamiennej.

W sąsiedztwie Parku Kulturowego i częściowo na jego terenie udostępniona jest do zwiedzania ścieżka przyrodniczo-archeologiczną "Wietrzychowice". Ścieżka powstała dzięki staraniom i na koszt nadleśnictwa w 2006 r. W 2019 r. zmodernizowana z udziałem dotacji WFOŚiGW w Toruniu. Znajdziecie na niej 7 przystanków z tablicami i światowidami o tematyce przyrodniczo-leśnej, obiekty małej retencji, urokliwy drewniany mostek oraz miejsce postoju pojazdów - relacjonują leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Chęć uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych z edukatorem leśnym na terenie ścieżki przyrodniczo-archeologicznej "Wietrzychowice" należy zgłosić do Nadleśnictwa Koło.

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić