aktualizacja 

Są zagrożeniem dla morskich stworzeń i ludzi. Ich wpływ jest katastrofalny

11

Gronorosty rozrastają się w zastraszającym tempie. Chuanmin Hu, naukowiec badający niepokojące zjawisko, obliczył, że ich biomasa odpowiada sześciokrotności zatoki Tampa! Ich wpływ na ekosystemy i gospodarkę jest niezwykle szkodliwy.

Są zagrożeniem dla morskich stworzeń i ludzi. Ich wpływ jest katastrofalny
Gronorosty rozrastają się w przerażającym tempie. Rybacy nie są w stanie z nimi poradzić (YouTube, saltydogbwi3)

Jak podaje Daily Mail, gronorosty występują w środkowo-zachodnim i wschodnim Atlantyku. Można je spotkać także na Morzu Karaibskim i w Zatoce Meksykańskiej. Mają one silnie negatywny wpływ na ryby i inne morskie organizmy, które nie są w stanie prawidłowo się rozwijać, a czasami nawet duszą się w plątaninie.

Gronorosty mają szkodliwy wpływ na ludzi i zwierzęta. Co robić?

Na gronorosty narzekają również lokalni rybacy. Ich przykry zapach to najmniejszy z problemów – zapychają mechanizmy w łodziach, a nawet utrudniają nawigację, co negatywnie przekłada się na miejscową gospodarkę.

Temat szkodliwego wpływu gronorostów na gospodarkę poruszył m.in. Albert Brytan. Gubernator należących do USA Wysp Dziewiczych podkreślił, że zarastają one także plaże, co skutecznie odstrasza turystów od przyjazdu. W efekcie przychody z turystyki maleją w zastraszającym tempie.

Gronorosty zarastają nasze plaże, co dodatkowo powoduje zakłócenia w działalności gospodarczej – martwił się Albert Brytan w rozmowie Daily Mail.

Ze skali zagrożenia zdaje sobie sprawę również Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił na Wyspach Dziewiczych stan wyjątkowy, wyrażając obawy, że mieszkańcom terytorium wkrótce może zabraknąć świeżej wody.

Badaniem niepokojącego zjawiska zajmuje się również Chuanmin Hu. Naukowiec z Uniwersytetu Południowej Florydy obliczył, ile wynosi wartość biomasy gronorostów, które opanowały wymienione wyżej regiony.

Wnioski naukowca są dalekie od optymizmu. Zgodnie z dotychczas zebranymi danymi w czerwcu 2022 biomasa gronorostów wyniosła aż około 24,2 mln ton. To wzrost w porównaniu z majem tego samego roku, gdy wartość wynosiła 18,8 mln ton.

W kontakcie z wyrzuconymi na brzeg glonami trzeba zachowywać szczególną ostrożność. Przyczyną jest nie tylko ich nieprzyjemna woń, lecz szkodliwy wpływ na zdrowie. Emituje on toksyczne gazy, na który ludzki organizm reaguje m.in. kołataniem serca, dusznościami czy zawrotami głowy.

Zobacz także: Zobacz też: Wyciek toksycznych chemikaliów z Arktyki. Skutki mogą być katastrofalne
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić