Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Polska pustynnieje? "Sytuacja z dnia na dzień coraz gorsza"

260
Podziel się:

Hydrologowie mają złe wieści. Panująca w kraju susza poważnie zagraża polskim rzekom. Brak opadów w połączeniu z rosnącymi temperaturami może doprowadzić nawet do postępującego pustynnienia wielu obszarów w kraju. Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz gorsza - wskazuje rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Polska pustynnieje? "Sytuacja z dnia na dzień coraz gorsza"
Susza zagraża polskim rzekom. Zdj. ilustracyjne (Getty Images)

Jak podaje hydrolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski susza jest obecnie dużym zagrożeniem dla polskich rzek. Najbardziej narażone na jej skutki są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wszystkiemu winne są brak opadów oraz coraz wyższe temperatury w kraju.

Groźne skutki suszy

Permanentna susza panuje w Polsce już od 2015 roku, z przerwą na ubiegły rok. Promyk nadziei na odmianę sytuacji dał stosunkowo wilgotny luty. Wówczas opady wyniosły 113 proc. normy w kraju. Niestety, po 25 lutego pogoda znowu stała się bezdeszczowa w większej części Polski.

Dodatkowo stosunkowo wysokie temperatury w dzień powodowały większe parowanie, co spowodowało, że sytuacja staje się z dnia na dzień coraz gorsza - Walijewski powiedział PAP.

Według hydrologa mamy już do czynienia z pierwszymi oznakami suszy meteorologicznej, czyli zjawiska, które występuje, gdy przez co najmniej 20 dni z rzędu nie ma opadów, lub jest ich bardzo niewiele. W wyniku tego warstwy gleby zaczynają się znacznie przesuszać, co jest poważnym problemem zwłaszcza dla rolników.

Coraz mniej wody w Polsce

Walijewski wskazuje, że wysychanie warstw gleby może doprowadzić do pustynnienia niektórych obszarów m.in. na Pomorzu, Kujawach, na Lubelszczyźnie oraz w Wielkopolsce. Sprawa jest bardzo poważna, gdyż pustynnienie ostatecznie może doprowadzić do zaniku wody pitnej.

Wody w Polsce będzie coraz mniej. Są takie prognozy, że do 2040 r. w niektórych miejscach naszego dostępność wody pitnej może się zmniejszyć nawet o ok. 30 proc - dodaje hydrolog IMGW.
Zobacz także: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(260)
obywatel pols...
2 miesiące temu
Betonowanie, asfaltowanie miast i wsi, wycinka drzew ponad miarę zasypywanie naturalnych rozlewisk rzecznych, osuszanie bagien i mokradeł... Róbmy tak dalej a spłoniemy z żaru słońca i wysokiej temperatury.
KOZAK
6 miesięcy temu
Ciągle straszą i straszą słyszę to od 20 lat jebana Gebelsowska propaganda faszystowskich ekologów opłacanych przez Putina, każdy dziennikarz który wprowadza w błąd powinien płacić kary za wprowadzanie ludzi w błąd , kary nauczyły by dzienikarzy oszustów od pisania głupot i oszustw
Normalny
6 miesięcy temu
A u nas na Śląsku już tak cały dzień "deszczy" , że beczka z deszczówką już prawie pełna. Nie jest źle.
jprdl
6 miesięcy temu
Ale czym oni są zaskoczeni? O tym wiadomo od co najmniej 25 lat i każdego roku jest to samo. Zrobiono coś? Jedyne co zrobiono to powołano Wody Polskie ze stadem pasożytniczych pociotków, które podniosły opłaty za wodę. Chyba na własne pensje. Polska polityka w tym kierunku nie istnieje. Kasa idzie na pociotków, klechów, socjal i Brukselę. Teraz jeszcze nowe czołgi Abramsy, samoloty F-35 i Ukraińcy do kompletu. Mamy suszę, za chwilę następna powódź stulecia.
Przykre
6 miesięcy temu
Opamiętajcie się ludzie przy wyborach żeby tą władzę zmienić Czy naprawdę nie widzicie że oni doprowadzą Polskę do upadku Nie dbają ani o dobro kraju ani nas obywateli
ex expert
6 miesięcy temu
jedni experci piszą że rosnący poziom wody zatopi pól Polski drudzy że druga połowa wyschnie czyli ogólnie równowaga
rytyu
6 miesięcy temu
jak czytam te komentarze to przerażenie ogarnia jaka jest mentalność tych co tu siedzą non stop i wypisują nierozumne komentarze wg których zawsze winni są tamci oni a nie oni sami
zenada
6 miesięcy temu
75% powierzchni globu to woda i brakuje wody???
Jaro
6 miesięcy temu
To wina Tuska.
lake tahoe ca
6 miesięcy temu
ja mieszkam w polnocnej californi od 1-go stycznia do dzisiaj bylo bez deszczu dzisjaj pokropilo okolo 1-go cm,temperatury od 20 stopni i czasem do 30 stopni C w zimie!,studnie glebinowe wysuchaja i drzewa ,lasy" umieraja" itd to jest problem !! bo bez wody rolnicze tereny californi zrobia sie w pustynie i zywnosc jest tu bardzo droga!!bez californi caly swiat ucierpi z braku zywnosci!!
heg
6 miesięcy temu
W latach 70-tych w trakcie studiów na Pol. Poznańskiej wydz. elektryczny na zajęciach mieliśmy dlaczego należy budować kaskadę Wisły i Odry. Nie dla energii ale aby gromadzić wodę. Wg ówczesnych prognoz po 2010r w Polsce zacznie brakować wody dla rolnictwa i przemysłu. Dzisiejszy przebieg rzek to skutek XIX przebudowy aby ułatwić żeglugę. Odrę wyprostowano - skrócono jej bieg o ok. 120-130km, z Wisłą podobnie. Postawienie tam przywróciłoby stary ekosystem, gdzie rzeki wolno płynęły i były szeroko rozlane. Ślady dawnego przebiegu są widoczne. Wisła miała nie 600-800m szerokości a parę kilometrów. Zmarnowano 40 lat i dzisiaj tragedia. Zamiast budować idiotyczny przekop należało na początek budować kaskadę dolnej Wisły - 5 zapór: Aleksandrów Kujawski, Solec Kujawski, Grudziądz ...
hfsr
6 miesięcy temu
Zaorujmy zadrzewienia, stawy. Wycinajmy puszcze !!!
Grom z nieba
6 miesięcy temu
Wody odeszły. Czas rodzić. Co się urodzi p. K? Drugi pan powiedział, że woda spływa do Bałtyku, więc nie ma. Trza było się ubezpieczyć,bo taki mamy klimat, a jak nie pasuje, to będziem do was strzelać gumowymi kulami. Milion mieszkań spłynęło tez we mgle smoleńskiej z ostrym cieniem pod czarnym schodokamieniem. Prawdy w Polinie nie trzeba, wystarczy autochtonów doić i niewolić. Tak to czynią politycy. Drzewa masowo, ale i z firm rodziny Łukaszen POlacy też pomimo embarga,a węgiel z russlandu. Ciemny lud wszystko kupi. Plandemię, Sracacale, pińcety... Tylko prawdziwych Polaków żal.Zabici ludzie, chorzy, dewiacje, propaganda, korupcja, afery, zdrada, sabotaże i dywersja, rozkazy starca z ameryki do starca z odessy syna.KOmunoszkopy wszędzie i nuworysze wespół z homosovieticus plus newman trandenical. Prują szczury w korpo niczym przymusowi w obozie. W głowach bardak medialny. Wielki Burdel. Zdrajcy policynicy. Do czasu...
ass
6 miesięcy temu
Brak opadów to CELOWA robota z jednej strony jankesów (HAARP), a z drugiej kacapów(mają swój system sterowania pogodą). Dopóki się tego nie rozdupczy w drobny mak klimat na CAŁEJ planecie będzie nieprzewidywalny. To dzięki paru debilom (których - nota bene - należy odstrzelić) nastają susze, powodzie, huragany, etc.,etc. w miejscach, w których ich nigdy przedtem nie było.Czas przejrzeć na oczy i zacząć działać, a nie dawać się omamiać ekoterrorystom z Greenpeace`u !!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić