Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

USA. Pierwszy taki przypadek w historii. Proces Donalda Trumpa rusza we wtorek

176

We wtorek ma ruszyć w amerykańskim Senacie proces sądu nad Donaldem Trumpem. To pierwszy raz w historii, gdy organy władzy zastosują tę procedurę wobec byłego prezydenta. Proces ma konkretny cel: uniemożliwić Trumpowi ponowne kandydowanie na urząd głowy państwa.

USA. Pierwszy taki przypadek w historii. Proces Donalda Trumpa rusza we wtorek
Grupa amerykańskich aktywistów nawołuje do osądzenia Donalda Trumpa. (CQ-Roll Call, Inc via Getty Imag, Caroline Brehman)

Trump znalazł się na celowniku władz USA w głównej mierze za swoje przemówienie, które szóstego stycznia doprowadziło do ataku jego zwolenników na Kapitol. W wyniku zamieszek zginęło wtedy pięć osób.

Sytuacja jest skomplikowana. Jak opisuje radio RMF FM, prawnicy byłego prezydenta USA twierdzą, że po tym, jak odszedł z urzędu, nie można wobec niego stosować procedury impeachmentu. Z kolei demokraci twierdzą, że raz uruchomionego mechanizmu nie da się zatrzymać.

Chodzi oczywiście o zamieszki z 6 stycznia, gdy Trump zachęcał swoich zwolenników by ci "byli dzicy". Tłum ruszył wtedy na Kapitol, protestujący weszli do budynku i dokonali m.in. kradzieży laptopów polityków.

Zobacz także: Zamieszki w USA. Dr Krzysztof Liedel: nie doceniono skali zagrożenia

Partia Demokratyczna zarzuca Trumpowi, że jego wystąpienie spowodowało zamieszki, które doprowadziły do śmierci pięciu osób, w tym jednego policjanta. Prawnicy Trumpa zaś, jak wyjaśnia RMF FM, powołują się na pierwszą poprawkę do Konstytucji, gwarantującej wolność słowa i twierdzą, że demonstranci źle zrozumieli słowa prezydenta.

W USA rusza proces Donalda Trumpa. Co zrobi były prezydent?

Sam Donald Trump już zapowiedział kilka dni temu, że nie stawi się na przesłuchanie w Senacie. Tymczasem, jak pisaliśmy pod koniec stycznia, stawką tej procedury jest de facto uniemożliwienie Trumpowi ponownego kandydowania w wyborach prezydenckich za cztery lata.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić