Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Sinice w Bałtyku atakują. Które kąpieliska są zamknięte?

10

Sinice potrafią zrujnować urlop tym, którzy postanowili spędzać dni wolne nad polskim Bałtykiem. GIS regularnie podaje informacje dotyczące miejsc występowania sinic i przed wyjazdem na wakacje warto to sprawdzić. Zdarza się bowiem, że również w lipcu dochodzi do zakwitu sinic.

Sinice w Bałtyku atakują. Które kąpieliska są zamknięte?
Sinice w Bałtyku atakują. Które kąpieliska są zamknięte? (PAP, Adam War�awa)

Zielona woda i piana na powierzchni - ten widok potrafi zrujnować wakacje niejednego Polaka nad Bałtykiem. Są to bowiem oznaki zakwitu sinic. W tej sytuacji władzom GIS nie pozostaje nic innego jak zamknięcie kąpieliska i wprowadzenie zakazu kąpieli w morzu.

Problem polega na tym, że nie da się dokładnie oszacować terminu zakwitu sinic. Wszystko zależy od pogody. Najczęściej mamy z nimi do czynienia na przełomie czerwca i lipca. Jednak przy niesprzyjających wiatrach, na niektórych plażach, sinice potrafią się utrzymywać przez kilka dni.

Sinice w Bałtyku atakują. Które kąpieliska są zamknięte?

Obecnie w Polsce zamkniętych jest dwanaście kąpielisk, ale dobra informacja jest taka, że nad Bałtykiem nie odnotowano zakwitu sinic. To oznacza, że wypoczywając na plaży można spokojnie myśleć o kąpieli w wodzie i korzystaniu z chwili odpoczynku.

Jednak 18 lipca (poniedziałek) ogłoszono zakaz kąpieli nad morzem na jednej z plaż w Pucku. Niedostępne dla wypoczywających jest kąpielisko plaży po wschodniej stronie części falochronu portu jachtowego na Zatoce Puckiej, co ma związek ze ściekami, które pojawiły się w wodzie.

Zamknięte kąpieliska w Polsce - lipiec 2022:

  • Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim,
  • Kąpielisko Nienawiszcz (woj. wielkopolskie),
  • Kąpielisko Budziszewko (woj. wielkopolskie),
  • Kąpielisko miejskie Rogoźno (woj. wielkopolskie),
  • Kąpielisko za Jeziorem (Rogoźno, woj. wielkopolskie),
  • Kąpielisko OKiR w Strykowie (woj. łódzkie),
  • Przystań w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie),
  • Pilica Polska YMCA (woj. łódzkie),
  • Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany - Jezioro Paprocany w Tychach,
  • Moczydło (woj. lubelskie).

Jeśli znajdujemy się nad Bałtykiem i nie mamy pewności, czy woda w morzu pozwala na kąpiel, warto sprawdzić serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jest on regularnie odświeżany przez sanepid. Zielone punkty na mapie oznaczają, iż woda jest zdatna do kąpieli. Czerwone znaki świadczą o wystąpieniu sinic i zakazie wchodzenia do wody.

Zobacz także: Fala upałów w Europie. "Liczba ciepłych dni będzie rosła"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić