Skandal w Szwecji. Cały kraj usłyszał, co zrobił doradca premiera

49

W Szwecji wybuchł skandal polityczny po tym, jak wyszło na jaw, że premier tego kraju Ulf Kristersson zatrudnił asystenta, który wcześniej nielegalnie łowił węgorza i wprowadzał w błąd policję. W Szwecji połowy węgorzy bez zezwolenia są niezgodne z prawem.

Skandal w Szwecji. Cały kraj usłyszał, co zrobił doradca premiera
Premier Szwecji w skandalu związanym z połowami węgorza (Getty Images, Wikimedia Commons, 2022 Nils Petter Nilsson)

Jak podaje BBC, Peter Magnus Nilsson, dziennikarz finansowy, został doradcą premiera Kristerssona w październiku 2022 r., a do incydentu z nielegalnym połowem węgorza doszło rok wcześniej, w 2021 roku, u południowych wybrzeży Szwecji.

Doradca premiera łowił węgorze

W tym kraju połowy węgorzy bez zezwolenia są nielegalne. Węgorz europejski jest od czerwca 2007 r. objęty ochroną wynikającą z konwencji waszyngtońskiej. Według Centrum Morza Bałtyckiego Uniwersytetu Sztokholmskiego węgorz europejski jest krytycznie zagrożony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin pogrzebał wielki plan. "Ma ogromny problem"

Nilsson na Facebooku tłumaczył, że "próbował uporządkować swój sprzęt i wypuścić z powrotem do morza małe węgorze, które wpadły w jego pułapki rybackie". Według oficjalnego raportu Nilsson miał cztery pułapki zawierające 15 węgorzy o łącznej wadze 11 kg.

Skłamał policji

Mężczyzna został zatrzymany przez Morskie Organy Ścigania, którym powiedział, że sprzęt rybacki "nie jest jego". Rok później ponownie zaprzeczył, jakoby był właścicielem pułapek.

Jednak po wybuchu skandalu Nilsson wezwał policję z powrotem, aby zmienić swoje oświadczenie, i został ukarany grzywną w wysokości 38 800 koron (16,4 tys. złotych).

Bardzo mi przykro z powodu tego wszystkiego – napisał Nilsson, przyznając, że "niewłaściwym" było nieprzyznanie się do winy zarówno podczas incydentu, jak i w przyszłym roku.

"Zachowanie doradcy było głupie"

Premier Ulf Kristersson przyznał, że wiedział, że Peter Magnus Nilsson złamał prawo, zanim mianował go w październiku ubiegłego roku. Jego zdaniem, zachowanie doradcy było "głupie", ale nie oznaczało, że Nilsson nie nadawał się na to stanowisko.

Kristersson skrytykował fakt, że Nilssona nie powiedział od razu prawdy, ale argumentował, że to jego dalsze przyznanie się i akceptacja grzywny przeważyły ​​nad winą. Działania Kristerssona zostały teraz zgłoszone komisji parlamentarnej, która rozważa postępowanie ministrów.

Premier w cieniu skandalu

Opozycyjni socjaldemokraci domagają się szczegółowych informacji na temat procesu powołania Nilssona na to stanowisko i poddania go kontroli bezpieczeństwa. Komisja zajmie się sprawą w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Rzecznik wymiaru sprawiedliwości centrolewicowej partii Ardalan Shekarabi powiedział publicznemu nadawcy SVT, że "niedopuszczalne jest, aby główny doradca premiera okłamywał policję", biorąc pod uwagę "problemy, jakie mamy z poważną przestępczością w Szwecji".

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić