Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Skandal w zakonie Werbistów. O. Konkol oskarżony o uwodzenie młodych kobiet

14
Podziel się:

Poważnie oskarżenia ciążą na założycielu Stowarzyszenia "Droga". Ojciec Edward Konkol został zawieszony w czynnościach kapłańskich w związku ze śledztwem kościelnym, które dotyczy nadużyć seksualnych wobec młodych kobiet. Materiały ze wstępnego dochodzenia wysłano do Watykanu.

Skandal w zakonie Werbistów. O. Konkol oskarżony o uwodzenie młodych kobiet
Ojciec Edward Konkol. (PAP, Artur Reszko)

Ojciec Edward Konkol przez lata angażował się w pomoc charytatywną. W 1991 r. założył Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Droga", które do dziś pomaga m.in. młodzieży z ubogich rodzin.

We wrześniu stowarzyszenie wybrało nowego prezesa. Wcześniej przez 30 lat był nim o. Konkol. W tym roku duchowny nie kandydował na to stanowisko. Tłumaczył się problemami zdrowotnymi. Okazało się, że przełożony werbisty nałożył na niego sankcje i ograniczył m. in. prawa do sprawowania posługi kapłańskiej.

Kilka osób zeznało na niekorzyść księdza

Jak podaje "Kurier Poranny" od kilku miesięcy bowiem trwa śledztwo kościelne, które ma wyjaśnić oskarżenia skierowane pod adresem o. Edwarda Konkola. Duchowny miał się dopuścić uwodzenia młodych kobiet i manipulowania nimi. Występki księdza potwierdziło kilka osób.

Oskarżenia potraktowaliśmy bardzo poważnie i wdrożyliśmy wszelkie procedury przewidziane w takich przypadkach. Przeprowadziliśmy wstępne dochodzenie: wysłuchaliśmy świadków, spisaliśmy świadectwa, osób, które czują się pokrzywdzone. Zebrane materiały przekazaliśmy do zarządu generalnego w Rzymie, a ten natychmiast do kongregacji w Stolicy Apostolskiej. Aktualnie czekamy na jej opinię i dalsze wytyczne - tłumaczy o. Andrzej Danilewicz, rzecznik Polskiej Prowincji Stowarzyszenia Werbistów, cyt. przez "Kurier Poranny".

Rzecznik Polskiej Prowincji Stowarzyszenia Werbistów w rozmowie z Radiem Białystok dodał, iż zgłoszenia ws. duchownego wpłynęły w tym roku, jednak dotyczą sytuacji sprzed lat.

Nie wiadomo kiedy zakończy się śledztwo ws. o. Konkola. Dokumenty wysłano do Watykanu w czerwcu br. Jak ustalił "Kurier Poranny" w białostockich prokuraturach nie toczy się żadne postępowanie karne wobec duchownego. Werbiści nie złożyli także doniesienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Przełożony werbistów o. Sylwester Grabowski zgodnie z przepisami kościelnymi zawiesił o. Konkola w czynnościach kapłańskich.

Decyzją o. Sylwestra Grabowskiego (...) o. Edward Konkol z Domu Misyjnego św. Kazimierza w Kleosinie otrzymał zakaz publicznych wystąpień, używania stroju duchownego poza wspólnotą zakonną, sprawowania funkcji kierowniczej w Stowarzyszeniu Pomocy Droga, publicznego sprawowania liturgii poza wspólnotą zgromadzenia - poinformowała Kuria Metropolitalna Białostocka.

Ojciec Konkol został przeniesiony z domu misyjnego w Kleosinie do domu zakonnego w kujawsko-pomorskim. "Także z uwagi na bardzo zły stan zdrowia, ojciec Edward został przeniesiony do naszego domu zakonnego w miejscowości Górna Grupa przeznaczonego dla współbraci starszych, emerytów, powracających z misji oraz schorowanych współbraci, którzy wymagają całodobowa opieki medycznej - mówi o. Andrzej Danilewicz, "Kurier Poranny".

Zobacz także: Młodzież w Polsce masowo rezygnuje z religii. Ksiądz komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Grzegorz Kwap...
11 miesięcy temu
Najlepszy sposób by zdyskredytować człowieka to zrobić z niego idiotę lub oskarżyć o pedofilię. Za nim człowiek się obroni już jest zniszczony przez takich ludzi jak my. Jak ksiądz to pedofil, jak policjant to, pół inteligentny pałkarz, jak patriota to, kibol i nacjonalista. Śledztwo się toczy a my już skazaliśmy na banicje i stryczek. Wiem jedno, że ten człowiek zrobił wiele dobrego i dlatego należy mu się sprawiedliwy proces.
Grzegorz Kwap...
11 miesięcy temu
Najlepszy sposób by zdyskredytować człowieka to zrobić z niego idiotę lub oskarżyć o pedofilię. Za nim człowiek się obroni już jest zniszczony przez takich ludzi jak my. Jak ksiądz to pedofil, jak policjant to, pół inteligentny pałkarz, jak patriota to, kibol i nacjonalista. Śledztwo się toczy a my już skazaliśmy na banicje i stryczek. Wiem jedno, że ten człowiek zrobił wiele dobrego i dlatego należy mu się sprawiedliwy proces.
Zadziwiona
12 miesięcy temu
Ha ha chodzi o kasę,bo za duże areały miał dostępne...(pomorskie) I raczej Komuś zależy a jeśli nie wiadomo o co to wiadomo co jest tym niewiadomym. Najszybciej aferę załatwić i podbić stawkę napuszczajac babę, fuj. Dochodziło mnie to jak tylko usłyszałam. Kto nie zna Czlowieka niech nie podnosi Lamentu. Dobrej nocy. Ufam w ludzkie serce i szlachetność . Dobranoc
gość
12 miesięcy temu
Ilu jeszcze? Boże"twoi słudzy"! Widzisz i nie grzmisz!
Sylwia Musiał
12 miesięcy temu
Serce pęka na tysiąc kawałków....Zastanawiam się jak ubrać w słowa swoje myśli..by w kulturalny sposób opisać swoją złość na większośc waszych wypowiedzi..Powiem tak..zastanówcie się ile swym jadem robicie zła,ilu cierpi przez niesprawiedliwe osądzanie i jakim prawem to robicie nie znając nawet człowieka!Nie potrzeba trzeciej wojny,bo sami spalicie się i ulegniecie samodestrukcji z zawiści,złości bezmyślności..Nie macie prawa oceniać Ks.Edwarda!Nie możecie wrzucać wszsystkich do jednego worka!Wszyscy wiemy kim był Jan Paweł II i ile zrobil dla świata..a mimo to odrażający ludzie szukający sensacji próbują wtopić go w tło afer pedofilkich ..A my zamiast bronić zasłużonych,wielkich ludzi..niszczymy ich.Opamietajcie się ludzie!Znam Ks.Edwarda i wiem jakim jest człowiekiem,jak i jego rodzinę,z którą mieszkam w bliskim sąsiedztwie. To charyzmatyczny człowiek o wielkim sercu,którego misją jest pomoc biednym,pokrzywdzonym przez los,chorym i odrzuconym ludziom,na taką skalę, że nawet sobie niewyobrażacie.Sama jej zaznałam ,moja mała wówczas córka i cala moja rodzina,gdy zmarł mój mąż.Pomógl nam przejść drogę przez piekło,on i jego siostra.Powiem tylko jedno,że jestem tu i teraz dzięki nim..bo to niezwykle szlachetni ludzie..Dodam tylko, że mamy 21wiek i sensacje z "celebrytami"dobrze sprzedają się..Drogie Panie,oskarżające ks. Edwarda słowa "uwodził i manipulował"są waszą interpetacją,a jak wiemy punkt widzenia uzależniony jest od punktu siedzenia,więc albo dostałyście zbyt mało,albo ktoś dostał więcej i uznałyscie to za powód zniszczenia szlachetnego człowieka.Wierze,że dobro wygra,a panie oskarzycielki zajmą sie kontynuowaniem ciężkiej pracy schorowanego człowieka,skoro on został od niej odsunięty...
klops
12 miesięcy temu
Gdzie tu skandal ? Jeden jest normalny, nie bierze się za dzieci ani za młodych księży i od razu chcą go zniszczyć, a najlepiej posadzić.
wb.
12 miesięcy temu
Opis jest enigmatyczny i trudno z niego wywnioskować czy zakonnik dopuszczał się pedofilii. Jeśli były to osoby dorosłe, nie działał przemocą,podstępem czy wykorzystywaniem stosunku zależności- nie popełniał przestępstwa i sprawą władz kościelnych pozostaje ocena jego zachowań.
Edyta
12 miesięcy temu
Nasz Episkopat chyba się nigdy nie opamięta. Tylko zamiata pod dywan, ile jeszcze? Wiernych wciąż krytykują i wypominają grzechy a sami są ponad prawem. Co to ma wspólnego z religią katolicką?
ZEKS
12 miesięcy temu
A co teraz będzie z wynajmowaniem domków w ośrodku wypoczynkowym w Jastarni? Ten biznes chyba nie jest zagrożony? Zostali przecież ci, którzy wiedzą jak to się robi.
lolo
12 miesięcy temu
Każdy chłop musi... a ci się w kiecki poubierali i udają że tak nie jest
pawel-
12 miesięcy temu
następny ojciec który nie ma ani żony ani dzieci ani nie pracuje - 1 list do Tymoteusza 3 rozdział !
Vghjjj
12 miesięcy temu
Swój chłop A się czepiają. Przecież tylko uwodzil.
Ojo
12 miesięcy temu
W otoczeniu było dużo prawosławnych-BŁĄD
(A)
12 miesięcy temu
A Jezus uprzedzał, że Szatan zasieje wśród pszenicy Konkol.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić