Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Sonia Stępień
|

Skandal w Złotoryi. Kościół podsumował wiernych

62
Podziel się:

Kościół w Złotoryi udostępnił na swojej stronie sprawozdanie ze zbiórki pieniędzy, w którym wymienia, które grupy wiekowe parafian wpłaciły największe sumy. "Parafia nie może liczyć na młode rodziny" – podsumowali księża.

Skandal w Złotoryi. Kościół podsumował wiernych
Kościół w Złotoryi opublikował kontrowersyjne sprawozdanie ze zbiórki pieniędzy. (Wikimedia Commons)

Parafia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi zorganizowała niedawno zbiórkę pieniędzy wśród swoich parafian. Fundusze mają być przeznaczone na pokrycie kosztów zadłużenia związanych z remontem kościoła. Na zakończenie zbiórki opublikowano sprawozdanie na stronie internetowej parafii.

Złotoryja. Proboszcz krytykuje za brak datków na zadłużenie

Co szczególnie zaskoczyło parafian, to drobiazgowość, z jaką księża wyliczyli procentowy udział w zbiórce poszczególnych grup wiekowych. Z danych wynika, że najwięcej datków zaoferowały osoby po 61. roku życia. Jałmużna od najmłodszych parafian w przedziale wiekowym 20-29 stanowiła natomiast jedynie 0,1 proc. zebranych pieniędzy.

Władzom parafii najwyraźniej się to nie spodobało, co dali jasno do zrozumienia w sprawozdaniu.

Z tych statystyk wynika, że parafia nie może liczyć na młode rodziny, które najdłużej będą korzystały z tej świątyni, a niestety nie angażują się lub w niewielkim procencie angażują się w sprawy remontów i utrzymania parafii – pisze proboszcz w publicznym sprawozdaniu.

Parafia podziękowała rodzinom, które złożyły ofiary i poprosiła resztę parafian do przyłączenia się do spłaty zadłużenia. Jak czytamy w sprawozdaniu, datki nie mogą być anonimowe – proboszcz nakazuje, by koperty z gotówką były podpisane adresem ofiarodawców.

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Robert Fidura domaga się dymisji szczecińskiego hierarchy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(62)
Polka
rok temu
Jeszcze trochę a nie wpuszczą was do swoich domów.
Gosc
rok temu
Rece opadaja jak czytam wiadomosci z Polski... A Co do tego tematu to Polacy sa sami sobie winni tego jak oni sie panosza I mysla ze sa jacys swieci...od dekad byli w tym utwierdzani przez polski narod...
Solejukowa
rok temu
,,Toz to ja rozumiem co ksiądz dobrodziej do mnie mówi. Jednak jak dom będziem mieć tak piękny jak plebania to dzielić się bedziem z radością...Bóg zaplac''
Ewa
rok temu
W nawiązaniu do wypowiedzi parafii, uboga wdowa wrzuciła pieniądze do skarbony dla biednych, a nie na świątynię (choć zważywszy na to, że natura ludzka się nie zmienia, powstaje pytanie, ile z tych pieniędzy faktycznie do biednych trafiało). Cóż, słyszałam, że w małej wsi na wschodzie Polski pop poza pełnieniem posługi normalnie pracuje. Być może w przyszłości księży też to czeka.
Legniczanka
rok temu
W każdej parafii są księgi parafialne z danymi parafian i księża mają także kartoteki adresowe, z którymi chodzą po kolędzie, są w nich imiona i nazwiska osób zamieszkujących dany adres. Jeżeli ksiądz oczekuje datków w podpisanych kopertach, to albo nie będzie ich dostawał, albo niech liczy się z przekazaniem sprawy do sądu w sprawie naruszenia RODO, a po otrzymaniu grzywny też będzie zbierał pieniądze na nią od wiernych i może założy nawet specjalną organizację wspierająca kapłanów z takim wyrokami - jak Nergal.
Anka
rok temu
Mogę im podesłać kasę w banknotach 20-, 50- i 100-złotowych z okresu z przed denominacji. Mam ich łącznie około 700 sztuk. Będę wyczytana z ambony?
Lord
rok temu
Gdzie tu bezczelność księży cy kontrowersje? przecież nie pisze proboszcz z nazwiska kto dał a kto nie dał... tylko podaje statystykę. A o stare kościoły to jako zabytki powinniśmy dbać bo to nasza historia i wiara czy nie wiara nie ma tu nic do rzeczy..
mick
rok temu
Czy to czasem nie jest wymuszenie ?
Pioter
rok temu
Młodzi niestety nie mają kasy - sami liczą na datki od rodziców. Ot cała prawda... Trochę pokory tym czarnym potrzeba...
iza
rok temu
no i prawda starzy umra to zamkniecie kosciol
mmmm
rok temu
a kto dołoży ludziom co potracili biznesy!!!!kościółkowe owieczki chcą żyć w dostatku, trudno trzeba zacisnąć pasa
,./'
rok temu
Amber Gold jest O.K. tam też ludzie sami oddawali pieniadze z własnej woli. Oczywiście to jeden z przykładów w ostatnich latach "wolnej Polski"
Dlaczego
rok temu
Ja po rozwodzie nie mogę pójść do spowiedzi, komunii i być chrzestna. Czemu miałabym płacić na kościół, który mnie odrzucił bo broniłam się przed psychopata ????
Czesiek 50.
rok temu
Ja też się zadłużyłem remontując mieszkanie . Czy księża pomogą mi spłacać raty ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić