Sonia Stępień
Sonia Stępień| 

Skandal w Złotoryi. Kościół podsumował wiernych

114

Kościół w Złotoryi udostępnił na swojej stronie sprawozdanie ze zbiórki pieniędzy, w którym wymienia, które grupy wiekowe parafian wpłaciły największe sumy. "Parafia nie może liczyć na młode rodziny" – podsumowali księża.

Skandal w Złotoryi. Kościół podsumował wiernych
Kościół w Złotoryi opublikował kontrowersyjne sprawozdanie ze zbiórki pieniędzy. (Wikimedia Commons)

Parafia pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi zorganizowała niedawno zbiórkę pieniędzy wśród swoich parafian. Fundusze mają być przeznaczone na pokrycie kosztów zadłużenia związanych z remontem kościoła. Na zakończenie zbiórki opublikowano sprawozdanie na stronie internetowej parafii.

Złotoryja. Proboszcz krytykuje za brak datków na zadłużenie

Co szczególnie zaskoczyło parafian, to drobiazgowość, z jaką księża wyliczyli procentowy udział w zbiórce poszczególnych grup wiekowych. Z danych wynika, że najwięcej datków zaoferowały osoby po 61. roku życia. Jałmużna od najmłodszych parafian w przedziale wiekowym 20-29 stanowiła natomiast jedynie 0,1 proc. zebranych pieniędzy.

Władzom parafii najwyraźniej się to nie spodobało, co dali jasno do zrozumienia w sprawozdaniu.

Z tych statystyk wynika, że parafia nie może liczyć na młode rodziny, które najdłużej będą korzystały z tej świątyni, a niestety nie angażują się lub w niewielkim procencie angażują się w sprawy remontów i utrzymania parafii – pisze proboszcz w publicznym sprawozdaniu.

Parafia podziękowała rodzinom, które złożyły ofiary i poprosiła resztę parafian do przyłączenia się do spłaty zadłużenia. Jak czytamy w sprawozdaniu, datki nie mogą być anonimowe – proboszcz nakazuje, by koperty z gotówką były podpisane adresem ofiarodawców.

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Robert Fidura domaga się dymisji szczecińskiego hierarchy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić